הריון ולידה בסינגפור


30 May
30May

את בהריון? חושבת על הריון? שיהיה במזל טוב! 

הריון ולידה במדינה זרה הינו אתגר לא פשוט שיש להיערך אליו, על מנת שתוכלי להיות רגועה וליהנות מתקופה יפה זו.

כן, זה קורה פה הרבה... השקט, השלווה, הנוחות - כל אלה ועוד מעודדים את קצב הילודה.

הרפואה בסינגפור מאוד מתקדמת אך הגישה פה שונה מהגישה בישראל. הכל נעשה בקצב ובסגנון יותר רגוע. מצד אחד הבדיקות נעשות בעדינות, משתדלים לא לעשות בדיקות פולשניות, כמעט ולא עושים בדיקות דם, אך מצד שני - כל הבדיקות ההכרחיות נעשות בדיוק כמו בישראל - למשל שקיפות עורפית, סקירה אחת, מי שפיר לפי הצורך, בדיקת סכרת (דווקא יותר קפדנית מבישראל), אם כי ישנם רופאים שצריך לבקש מהם לערוך בדיקות אלו. אם אין בעיות מיוחדות הרופא יראה אותך אחת לחודש לבדיקת שתן , יעוץ ואולטראסאונד. 

בשונה מישראל, פה את בוחרת רופא שילווה את ההריון והוא זה שאמור ליילד אותך, לכן רצוי למצוא רופא שאת בוטחת בו ומרגישה עימו בנוח, ולוודא שהוא עובד במקום בו את רוצה ללדת.  הביטוח מכסה רפואה פרטית, והטיפול כמובן בהתאם.

מערכת הבריאות הסינגפורית מעולה, הרופאים מצוינים, בתי החולים הם מהמשוכללים והמודרניים בעולם. השירות ליולדת הינו נעים ומפנק, מרגע הקבלה ללידה ועד השחרור יפנקו וידאגו לך. הערה יחידה: יש להם נטייה לתת יותר מידי תרופות. לרשותך קיימים לא פחות מ 13 בתי חולים ציבוריים וכ- 10 בתי חולים פרטיים וכן גם בתי יולדות. כל מקום בעל יתרונות משלו.  כדאי ללכת לקראת הלידה לסיורים בבתי חולים המועדפים עליך, וגם אם בחרת בית חולים - ללכת לראות היכן תלדי ומה תהליך הרישום והקליטה. 

בית החולים הטוב ביותר בסינגפור למקרה שיש בעיה, בעיקר ליילוד, הוא בית חולים KKH - בית החולים לנשים וילדים. אם יש בעיה ליילוד שנולד במקומות אחרים - יעבירו אתכם לשם, ובכל מקרה זהו מקום מצויין ללדת בו. 

אני ילדתי במרכז רפואי ע"ש תומפסון, בעיקר משום שהלכתי לרופא  ד"ר טי. סי. צ'אנג - המתמחה בתושבות חוץ ובהריון בסיכון גבוה. הוא מכיר היטב את הנהלים והבקשות של הישראליות, והוא עורך את כל הבדיקות לפי בקשת הלקוחה. תומפסון הינו מקום קטן נעים וידידותי. יש בו חדרי ניתוח רגיל או חירום ויש גם חדר לידה טבעי עם ג'קוזי ומקלחת. במקום יש רופא ילדים לבדיקת הילוד וטיפול למקרה הצורך ויש גם מיון ילודים (שלא נזדקק!) 

ישנה נטייה לסינגפוריות וגם לרופאים לבצע לידה בניתוח קיסרי. הסינגפוריות אוהבות להיות מתוכננות והרופאים… גם! עם זאת - הם מקשיבים מאוד לרצונות היולדת, ועוקבים אחר הוראות תכנון הלידה של היולדת (עד כמה שניתן). 

כסף:

כן, מה לעשות יש פה שיקול כלכלי... רוב הביטוחים מממנים הריון רק לאחר שנה מיום התחלת הפוליסה, וגם אז הם מכסים עד כ-30,000 S$ תלוי בפוליסה. שימו לב שסכום הפוליסה הוא עבור כל ההריונות שאשה מתכננת, ולא עבור כל הריון. סכום זה אמור לכסות יעוץ רפואי, בדיקות, לידה ואישפוז לאם ולתינוק. ברוב המקרים סכום זה מספיק להריון אחד רגיל וכנראה גם לשני. הבעיה היא, כרגיל, אם משהו מסתבך. במקרה בו יולדת או תינוק נאלצים להתאשפז לתקופה ארוכה מהרגיל – הביטוח עשוי לא לכסות את העלות כולה. כידוע, הרפואה בסינגפור יקרה ועלות כזו עשויה להגיע לעשרות אלפי דולרים. 

ככלל, בדיקה שגרתית אצל הרופא הכולל בדיקת שתן ואולטרה-סאונד - תעלה כ-150-350 דולר סינגפורי, כולל ויטמינים ותוספות ברזל. עלות הלידה עצמה - כולל רופא מיילד, רופא ילדים, אחות, אישפוז והתאוששות משתנה מאוד בהתאם לבית חולים, סוג הלידה, עם או בלי אפידורל ומשתנים נוספים. 

על-פי נתוני משרד הבריאות הסינגפורי לשנת 2016-2017 עלות לידה רגילה (ללא סיבוכים חו"ח, ניתוח קיסרי וכו') ממוצעת בבתי החולים הציבוריים (NUH, KKH, SGH) עמדה על כ-3,700-6,000 דור סינגפורי ואילו לידה רגילה בבית חולים פרטי עלתה כ-6,000-12,000 דולר סינגפורי בממוצע. במקרה שנדרש ניתוח קיסרי או הליכים נוספים, העלות יכולה להגיע ל-20,000 דולר ואף יותר.

ברוב המקרים, הביטוח מכסה לידה רגילה או קיסרית ובדרך כלל גם חדר פרטי לאחר הלידה, אך רצוי לוודא מה הפוליסה מחכה מבעוד מועד.

רישום הילוד:

תינוק שנולד בסינגפור לתושבי חוץ אינו מקבל אזרחות באופן אוטומטי. יותר מזה - הוריו חייבים לרשום אותו תחת האזרחות שלהם תוך 14 יום מהלידה, על מנת שלא ייחשב תושב לא חוקי ויגורש. לכן רצוי להתחיל את הרישום מוקדם ככל האפשר לאחר הלידה. 

המסמכים הנדרשים הם: תעודת לידה מבית החולים, כרטיסי תעודת הזהות הסינגפורים של ההורים, תעודת נישואים מתורגמת לאנגלית ודרכונים של ההורים.

התהליך הינו כדלקמן: יש לקחת את תעודת הלידה למשרד החוץ הסינגפורי הנמצא בטנגלין, לקבל חותמת על תעודת הלידה - ועם זה לגשת לקונסול בשגרירות הישראלית כדי שיוציא לילוד דרכון ישראלי. אחרי שמקבלים דרכון לילד יש לרשום אותו כחבר המשפחה ולהוציא עבורו תעודת Dependent Pass) DP) ניתן לעשות זאת באינטרנט באתר משרד העבודה MOM, אך צריך להגיע פיזית למשרדי ה-MOM על מנת לצלם את הילד/ה ולאסוף את התעודה. בדרך כלל, המעסיק או מי מטעמו שמטפל בנושא, יסייע בהסדרת ה-DP.

חופשת לידה:

אשה עובדת, בין אם היא שכירה או עצמאית זכאית לחופשת לידה של מינימום 8 ועד 16 שבועות, מהם 4 לפני הלידה ו- 12 לאחר הלידה. הדבר תלוי בחוק החל על הסכם העבודה שלה , האם התינוק אזרח סינגפורי ובעוד מדדים שונים.

לקריאה נוספת: סיפור הלידה הסינגפורית של סנדרה גמזון שפורסם באתר מאקו.

הערות
* כתובת הדואר האלקטרוני לא תוצג באתר.