בתי ספר בסינגפור - סקירה


19 Jun
19Jun

בתי ספר יסודי ותיכון בסינגפור

חשוב לציין שיש הרבה מאוד בתי ספר בינלאומיים ומקומיים בסינגפור ולכן סקירה זו אינה ממצה.

1. OFS - Overseas Family School
מגילאי 3 ועד כיתה י"ב

מאפיינים עיקריים-  בית ספר בינלאומי אשר בו לומדים כ- 3500 תלמידים בתיכון מ- 70 ארצות שונות ומותאם לילדים המגיעים מכל העולם והמדברים בשפות שונות.

שפת לימוד- אנגלית.

בבית הספר הזה הילדים לומדים כיצד ללמוד, כיצד להכין מצגת וכיצד להציג בפני קהל – גם בכיתות הנמוכות. לומדים על מגוון רחב של נושאים ואישים בינלאומיים, לומדים שפות שונות ולומדים חשבון מזוויות ראייה שונות.

אין בבית הספר סובלנות לאלימות פיזית או מילולית. קיימת חובת הכנת שיעורי בית. המורים ברובם הגדול נחמדים מאוד ורוב הילדים מאוד אוהבים את בית הספר.

תוכנית SPP – ב OFS  יש תוכנית ללימוד אנגלית לילדים ששפת האם שלהם אינה אנגלית. בתחילת הלימודים נערך לילדים מבחן ובו נקבע מה רמת האנגלית של הילד. הילד משולב בכיתות השונות לפי מבחן זה. ישנן 3 רמות לתמיכה באנגלית - 1 זו הרמה הבסיסית ביותר ובכל רבעון יש מבחן לבדוק האם הילד יכול לעבור לרמה הבאה – עד לשילובו בכיתות הרגילות. שיטה זו מאפשרות כניסה איטית ומובנית למערכת הלימודים ובה מכינים את הילדים בהתאם לדרישות ביה"ס. מניסיון אישי – המבחן והמורים מאבחנים מצוין היכן כדאי לשבץ את הילדים. גם אם נדמה לנו לפעמים שהילד יודע אנגלית טוב יותר – כדאי לתת למורים לעשות עבודתם.

בתיכון הדרישות מהתלמידים עולות ובמיוחד לאור העובדה שבית הספר שייך לתוכנית הבגרות IB.


2. בית הספר היהודי - SMM - SIR MANASSEH MEYER INTERNATIONAL SCHOOL
לישראלים שמגיעים לסינגפור ומחפשים אוירה חמה ועוטפת בשילוב עם רמה אקדמית גבוהה, מאפשר בית הספר היהודי, היחיד בסינגפור, מנשה מאייר, נחיתה רכה.

מאפיינים עיקריים: בית ספר בינלאומי אשר יכול להכיל כ- 130 ילדים, כאשר רובם ישראלים, וכן ישנם נציגים אמריקאים וצרפתים.

שפת לימוד: אנגלית, עברית וסינית.

בית הספר נמצא בצפון מערב סינגפור באזור Sembawang אך יש הסעות אליו מכל חלקי האי.

היתרון העיקרי בבית הספר, הוא השילוב של אנגלית, שפת בית הספר,עם עברית וסינית. בית הספר מעניק לילדים אוירה חמה ותומכת, כאשר נחגגים בו כל החגים היהודיים ונערכים בו שיעורי עברית, תורה ופרשת השבוע. כל אלו מעניקים לילדים חוויה מיוחדת, כאשר הקשר ההדוק עם הקהילה היהודית והישראלית מאפשרים לילדים הנמצאים בחו"ל להרגיש בבית, באמצעות השמירה על הזהות היהודית.

במקום יש גן יהודי מצליח החל מגיל 18 חודשים, עם תפוסה מלאה אך כאשר מגיעים הילדים לכיתות בית הספר, יש מעבר לבתי ספר בינלאומים היקרים יותר וכך מספר התלמידים בכיתות בבית הספר היהודי מדלדל ומספר הילדים בכיתות הגבוהות יורד. היתרון שהילדים מקבלים יחס אישי ומבחינת למידה מדובר בכמעט בשיעורים פרטיים. אולם בית הספר מנסה, במאמצים מיוחדים, לקרב את הקהילה הישראלית ולהגדיל את מספר התלמידים.

הצוות מורכב ממורים מקצועיים לסינית, אנגלית, מדעים, מתמטיקה ובמקצועת העברית ותורה ממורים ישראליים. עלות בית הספר נחשבת נמוכה לעומת בתי הספר הבינלאומיים והילדים מקבלית ארוחה חמה טריה, בשרית או צמחונית, כשרה בכל יום. בנוסף, בית הספר מצוייד במתקני חינוך מודרניים, כולל מעבדת מדעים, חדר מוסיקה, ציוד מחשבים, אמנות ומגרש כדורסל.

השורה התחתונה:  בית הספר נותן תמורה מלאה לעלותו הנוחה, לעומת בתי הספר הבינלאומיים האחרים בסינגפור ומהוה חממה למשפחות החדשות הזקוקות לנחיתה רכה עם רמה אקדמית גבוהה.

נציגי בית הספר והגן היהודי - ע"ש מנשה מאייר מעידים על עצמם:

בית הספר על שם מנשה מאיר, MMS, הינו בית הספר הבינלאומי היחיד בסינגפור המוכר כבעל תוכנית ללימודי עברית ויהדות.

בעוד שהשפה העיקרית של בית הספר הינה אנגלית הרי שתכנית הלימודים המוצעת בבית הספר מספקת תמיכה משמעותית ביותר לילדים ישראלים המגיעים לסינגפור, ומאפשרת נחיתה רכה והסתגלות מהירה למסגרת החדשה.

בית הספר מציע מסגרת לימודית החל מגיל 18 חודשים ועד לכיתה ז'.

במרכז לגיל הרך יש מורה דוברת עברית זמינה לאורך כל היום. לבית הספר יש סגל מורים וסייעות חם ומטפח  תוך הקפדה על מספר קטן של תלמידים למורה ומתן תשומת לב אישית ומותאמת לכל תלמיד ותלמידה.

בית הספר מספק תכנית לימודים עשירה המעניקה לכל ילד  את האפשרות להצליח. התכנית כוללת את לימוד השפה המנדרינית על ידי מורה  דוברת מנדרינית כשפת אם, שיעורי מוסיקה תאורתית ומוסיקה אינסטרומנטלית, אומנות, וחינוך גופני.

MMS הוא בית ספר המבוסס על מחקר אשר משתמש בממצאים העדכניים בתחום החינוך ומטמיע אותם בתוכניות הלימוד השונות: מתמטיקה, קריאה, מדע וכתיבה.

בית הספר הינו שילוב נדיר של חום ודאגה במקביל להצבת אתגרים חינוכיים ואקדמאיים לילד. בנוסף לכך לבית הספר תכנית ממדרגה ראשונה ללימודי אנגלית כשפה שנייה על ידי מורה ישראלית מוסמכת ומנוסה. לבית הספר תכנית ייחודית אשר מסייעת בהכנת תלמידים לקראת חזרתם למערכת החינוך בישראל.


3. UWC - United World College
דומה בתכניו ובתוכנית הלימוד ל OFS. השוני ביניהם הוא:

UWC נחשב לבית הספר הבינלאומי הטוב ביותר בסינגפור. הוא תובעני ורציני. יש בבית הספר הזה שאיפה גבוהה למצוינות ולכן לחץ גדול על התלמידים להגיע להישגים גבוהים, ואווירת התחרותיות, בעיקר בהישגים לימודיים, מאוד מורגשת.

בבית הספר UWC יש מגמת ספורט חזקה ונבחרות שונות. התלמידים נדרשים להשתתף בנבחרות ספורט ומועדונים שונים כדי למקסם את ציוניהם.

ניתן להצטרף לנבחרות הספורט גם ללא לימודים בביה"ס.

עלות הלימודים יקרה בכ-20% מ OFS, תור ההמתנה בעת הרישום מאוד ארוך, דמי ההרשמה גבוהים ואינם מוחזרים בשום מקרה.


4. סוטה SOTA - בית ספר לאומנויות
בשנת 2010  הוקם בסינגפור בית ספר תיכון המתמחה באומנויות. ישנן מגמות בתחומים שונים כגון מוזיקה, ציור וריקוד הדומה ל"תלמה ילין" בארץ. תלמידים  יכולים להתקבל לבית ספר לאחר מבחנים מקצועיים. המתקיימים כחודשיים לפני תחילת הלימודים. עם זאת, מכיוון שבית הספר נחשב כבית ספר מקומי - שנת הלימודים מתחילה בינואר ולכן ילדכם עשוי להפסיד שנת לימודים. העלות לזרים הינה כמו העלות של שאר בתי הספר הבינלאומיים. למקומיים, המחירים זולים בהרבה. הסינגפורים הקצו 20% מקומות לזרים.  כדאי לבדוק עבור ילדים אשר מוכשרים במוזיקה, ריקוד, אומנות ותיאטרון גם את המסגרת הזו.

הערות
* כתובת הדואר האלקטרוני לא תוצג באתר.