מכתב פרידה מסינגפור ומבית הספר היהודי


30 May
30May

מאת יעל גולדין

האדם המודרני הוא אומנם נווד קוסמופוליטי המחפש ריגושים גלובליים, אך יחד עם זאת מחובר בעבותות למסורת אבותיו ושורשיו הלאומיים. גם אני , כחלק בלתי נפרד מהקוסמוס, הגעתי לכאן לפני כשנתיים, חדורת מוטיבציה לא לעשות דבר ולהנות משפע הקניונים והחנויות שיש למקום להציע, ופה היה ביתי. אלא שהפעם אני הייתי במזרח וליבי במערב. והנה זהו זהו,הגיעה העת להיפרד ולומר שלום לאי הקסום והנפלא הזה, ולחזור הביתה לאחר שהות ממושכת ,מעשירה ומענגת וגם, אני חייבת להוסיף, רווית געגועים לאנשים ומקומות שהשארתי מאחור.
השמחה שבחזרה אינה חד ממדית ומלווה בלא מעט רגשות מעורבים, החל בחרדת ההתאקלמות המחודשת בארץ הקודש, וכלה בנצנוצי געגוע לכל מה שכל כך טוב פה, תחבורה ציבורית, שקט נפשי, פרנסה טובה וכן הלאה. היה לי המזל והעונג להמשיך ולעסוק במקצועי כמורה לאנגלית בבית הספר SMM IS בית ספר יהודי בינלאומי, ולהיות חלק בלתי נפרד מצוות המורים הנפלא והמקצועי, המלווה את התלמידים בכל שעה משעות היום ומוביל אותם בבטחה לעבר העתיד.

בית הספר, תחת הנהלתו המקצועית של ד"ר דן קאהן, צוות המורים, הרכזים, אנשי האדמיניסטרציה ואנשי התחזוקה, כולם כאחד, קידמו את פניי בברכה והעניקו לי יחס מפרגן ואוהד שכמותו לא זכיתי לקבל מעולם.
זו היתה עבורי חוויה נפלאה ומעשירה במובנים רבים וברבדים שונים ועל כך אני חשה צורך עמוק לומר תודה ולנצל
את הבמה הציבורית כדי לספר מעט על העבודה החינוכית הקשה והברוכה הנעשית מדי יום בין כתליו של בית הספר המיוחד הזה. בית הספר פועל למעשה בשתי רמות במקביל כאשר התלמידים לומדים את רוב מקצועות הליבה , מתמטיקה,מדעים, היסטוריה ומחשבים בשפה האנגלית  וכשני שיעורים ביום ,בממוצע ובהתאם לבחירתם ורמתם הם לומדים עברית. בנוסף על כך בית הספר פתח את תוכנית ההעשרה ESL שעליה הייתי אני אמונה, המיועדת לתת מענה ספציפי לתלמידים המגיעים לסינגפור והאנגלית אינה שגורה בפיהם.
בניגוד לבתי ספר אחרים, התלמידים החדשים שאך זה הגיעו לסינגפור וחווים קשיי קליטה לא פשוטים, אינם מרוכזים בכיתה אחת כמסה של תלמידים שאינם דוברי אנגלית אלא משתלבים בכיתות האם שלהם ומקבלים עזרה אישית צמודה.

ESL היא תוכנית הייחודית לבית הספר והיא שמה לה למטרה להוביל את התלמידים החדשים לשילוב מלא בכיתות האם, תוך כדי מתן עזרה אישית צמודה ובהתחשב בצרכיהם הייחודיים והספציפיים של כל אחד ואחת. הבנת כוחה של השפה ככלי מניע של תהליכים חברתיים וקוגניטיביים היא הבסיס להקמתה של תוכנית ייחודית זו והיא מעניקה כלים אקדמיים ומעשיים הדוחפים את התלמידים קדימה לעבר שילובם המלא בכיתות האם.
הכיתות בבית הספר קטנות ולכל מורה יש סייעת צמודה,אכן חלומה של כל מורה עברייה!!!

התלמידים זוכים ליחס אישי צמוד הן מצוות המורות לעברית הנפלא והן מצוות האנגלית. התלמידים יוצאים מהכיתה מספר פעמים ביום, ובשעות שאינן פוגעות בלימודים השוטפים , ומקבלים העשרה צמודה ומותאמת אישית במרכז הלמידה הצמוד לכיתות.רוב התלמידים משתלבים באופן מלא בכיתות האם תוך מספר חודשים ,לומדים במהרה קרוא וכתוב ומסוגלים לנהל שיחה באנגלית עם חבריהם ומוריהם. בית הספר מהווה עבור הילדים מקום בטוח בו הם יכולים

לתקשר בשפת האם שלהם , ללמוד את השפה האנגלית בהתאם לרמתם ויכולותיהם ולהמשיך להתנהל כתלמידים מן המנין בכיתות האם עם כל המשתמע מכך במובן החברתי והאקדמי. ולסיום וכחזון לעתיד, חלומי הוא להקים בית ספר דומה במתכונתו לבית הספר הזה בארץ ישראל.

הערות
* כתובת הדואר האלקטרוני לא תוצג באתר.