OFS - To Be Or Not To Be?


30 Jul
30Jul

OFS - To Be Or Not To Be?

סנדרה גמזון

אוגוסט 2015

מאז החליטה הממשלה להוציא את בתי הספר הבינלאומיים ממרכז העיר, עברו לאט לאט כל בתי הספר למקומות מרוחקים יותר.  לצערם של ישראלים רבים, גם בית הספר OFS נאלץ לעבור אוטוטו (כבר בקיץ 2015) לפאסיר ריס. למי שלא מכיר או יודע, זו שכונה בקצה הצפוני של סינגפור. רוב ילדי הקהילה הישראלית בחרו ללמוד ב OFS בזכות תוכנית הלימודים המותאמת לילדים שאינם דוברי אנגלית SPP, בגלל מיקומו המרכזי והנוח וכמובן כי רוב הילדים הישראלים לומדים שם.

כפי שכתבנו באתר בעבר - OFSS הינו המומלץ ביותר בעינינו מכל הבחינות לעיל ועוד סיבות נוספות כמו רמה לימודית טובה, אוירה נעימה בבית הספר  ועוד. עם זאת, רבים מודאגים מהנסיעה הארוכה, הנגישות שלנו ההורים לילדים ולבית הספר ועוד. יש שחושבים שהמעבר של בית הספר הזה לקצה האי מחייב שינוי בית ספר.

שוחחתי עם כמה הורים שבחרו לשלוח את ילדיהם לבתי ספר שונים וכן עם נציגי ה OFS  על המעבר.


OFS - שוחחתי עם גב' וונג ומר קינן על המעבר הצפוי של בית הספר. שניהם מאוד נרגשים ומרוצים מהשינוי ומרגשים שזהו חידוש מרענן. היות ובית הספר החדש נבנה במיוחד עבור ה OFS התיכנון מותאם בדיוק לצרכיו. המבנה יכלול אודיטוריום חדש שיכיל 2000 איש, 4 אולמות נוספים (כמו G22, אבל גדולים יותר), הכיתות יהיו גדולות יותר אבל עם אותו מספר תלמידים, יהיה אולם MUN  ו- 5 מגרשי כדורסל, מגרשי כדורגל, מגרש חניה עבור אוטובוסים ומכוניות עצום ומקורה כך שלא יהיו תורים לכניסה ויציאה מבית הספר, קפיטריה גדולה ומושקעת וגישה לפארק פאסיר ריס לשם טיולים וסיורים של ילדי בית הספר. לטענתם, הנסיעה לפאסיר ריס בבוקר אינה אורכת יותר מ 20 דקות משום שנוסעים נגד כיוון התנועה, וכך גם בחזרה למרכז העיר אחה"צ. בית הספר יהיה מרוחק יותר אך בגלל שמדובר על נסיעה בכביש מהיר ללא צורך המתנה בקמפוס בגלל האוטובוסים, רוב הילדים יגיעו הביתה בזמן דומה לזה שהיו מגיעים קודם לכן. נכון שילדים רבים לא יוכלו יותר ללכת ברגל לבית הספר (אלא אם תעברו דירה, דבר שבוודאי יוזיל עלויות מחייה, אבל זה נושא אחר). אבל מכיוון שגם שאר בתי הספר (למעט אחד) ממוקמים מחוץ למרכז- זהו נתון שזהה לכולם. על עלויות, SPP ונתונים נוספים, קיראו בכתבה על בתי ספר.

מומלץ גם לקרוא את שיר ההלל שכתבו סיון ועמיר ויס על בית הספר OFS


UWC - עליו כתבנו בעבר. נחשב לאחד מבתי הספר הבינלאומיים הטובים בעולם.


Stamford American - עפ"י שיחה עם רקפת בלקין.  בית ספר אמריקאי בו רוב התלמידי אינם אמריקאים (בניגוד לבית הספר האמריקאי ב Woodlands) הנמצא ברחוב סרנגון - מרחק של 10 דקות נסיעה ממרכז העיר. בית ספר זה נוקט בשיטת לימוד ה IB . אין תוכנית SPP וכיתות מיוחדות אלא שילוב של הילדים שאינם דוברי אנגלית בכיתה רגילה תוך כדי תמיכה מיוחדת. בכיתות יש כ 24 תלמידים. שכ"ל - מעט יותר יקר מה OFS  בכ 1500$ לסמסטר אך בעת הרישום יש לשלם דמי רישום בסך 3000$S וכן 7000$S תשלום חד פעמי על שימוש במתקני בית הספר ("מתקן" לדוגמה: אייפד לכל ילד ביסודי ומחשב נישא אישי לילדים מחט"ב ואילך). מצד שני אחרי בית הספר ישנם חוגים שונים מכל הסוגים התעמלות, ריקוד, כדורגל ועוד - הכל בחינם. רמת החוגים גבוהה. האוכל בקפטריה איכותי, והלימודים ברמה גבוהה. 


Nexus International School - עפ"י שיחה עם טלי גורן. בית ספר הזה מונה כ 600 תלמידים בין הגילאים 3-18 והוא נמצא בצמיחה.  בכל שכבה יש כ 2 כיתות בהן יש כ 16 תלמידים בכיתה. הדבר מאפשר יחס אישי יותר לכל תלמיד ולכן גם התאמה טובה יותר לרמתו. לאחרונה בית הספר החליף הנהלה ועבר שיפוץ נרחב במבנה, נוספה לו בריכה, מעבדות מדעים משוכללות ועוד מתקנים שונים. גם כאן ננקטת שיטת ה IB . מיקומו בהולנד ויליג' כלומר כ 10 דקות נסיעה ממרכז העיר. עלות בית הספר זולה מעט מה OFS.


Chatsworth - עפ"י שיחה עם לירון פוגל-שמעוני. בית הספר הזה ממקום בלב אורצ'ארד. לא ברור אם ומתי הוא יעבור ממיקומו הנוכחי. בית הספר קטן, כ 3 כיתות בשכבה מגילאי 4 ועד סוף תיכון. קוטנו מאפשר יחס אישי לתלמידים. אין כיתות מיוחדות לתלמידים שאינם דוברי אנגלית, הילדים משולבים בכיתות הרגילות למעט שעה ביום בה הילדים  יוצאים ללמוד בכיתה מיוחדת. הכיתות מגובשות מאוד, גם אם תלמידים עוזבים וחדשים מגיעים - אין ערבוב כיתות כמו ב OFS. המחיר זול יותר בשל קוטנו וגם המתקנים שבו מאוד קטנים ומצומצמים. בית ספר עובד לפי השויטה הבריטית  ולכן הכיתות בו שונות משאר ביה"ס. למשל, ילד שלומד בכתה ג' בבית ספר רגיל עשוי להיות בכיתה ד' בבית ספר זה.


בית ספר מקומי - Tanjong Katong Secondary School  וכן Opera Estate Primary  עפ"י שיחה עם רויטל שלו. בתי הספר המקומיים מחולקים לשלוש רמות - רמה עליונה, בינונית ונמוכה. רויטל בחרה  בבית ספר יסודי ברמה האמצעית שמכיל כ 40% זרים כדי שילדיה לא ירגישו חריגים. בבתי הספר המקומיים אין תוכנית לתמיכה בילדים שאינם דוברי אנגלית. כמו כן, אם הילדים החלו את לימודיהם בבית הספר המקומי בכיתה א - עליהם ללמוד את אחת מהשפות המקומיות - מנדרינית, מלאית או טאמילית.  אם החלו מאוחר יותר - עליהם ללמוד שפה נוספת מחוץ לבית הספר ובסוף התיכון להיבחן עליה.  הכיתות מכילות כ 30 עד 40 ילדים בכיתה, עד כיתה ו' בנוסף למורה ישנה גם סייעת בשיעורים מסויימים. בסוף כיתה ב' ישנו מבחן ובכיתה ג' מחלקים את הילדים לכיתות עפ"י הישגיהם במבחן. בכיתה ד' ישנו שוב מבחן מסכם PLSE והילדים מחולקים לבתי ספר עפ"י הישגיהם. ישנם בתי ספר שמקבלים ילדים גם על פי הישגים בתחומים שונים  (כמו ספורט) ולא רק לימודים. שעות בית הספר 7:20 ועד 13:30 ביסודי ועד 14:15 בחט"ב. ישנם חוגים שונים בבית הספר ללא תוספת תשלום. העלות: לתושבי חוץ - כ 1000$S ולתושבי סינגפור 100$ בלבד לחודש. שנת הלימודים מתחילה בינואר. ילדיה הגדולים של רויטל עברו לאחרונה לחט"ב שנחשבת מעולה והם מאוד מרוצים.  


בית הספר טנגלין - עפ"י שיחה עם דורית גינת. דורית הגיעה עם ילדיה מלונדון ולכן חיפשו בית פר שיוכל להמשיך את שיטת הלימוד הבריטית ובמיוחד את בחינות ה A Levels . בבית ספר זה ניתן להיבחן גם בשיטת ה A וגם ב IB, לפי בחירת התלמידים. בית ספר זה הינו ברמה גבוהה וולכן הדרישות מהתלמידים גבוהות בהתאם. למשל מבחני ה IGCSE הינם על כל מקצועות הלימוד של התלמידים ולא רק על חלקם כפי שזה בבתי ספר אחרים (כמו ב OFS). בבית ספר זה חובה לדעת אנגלית על בוריה ולכן אין תוכנית SPP. מכיוון שזהו בית ספר בריטי - גם כאן יש שוני בין הכיתות מול בתי ספר ישראלים או אחרים בסינגפור.

הערות
* כתובת הדואר האלקטרוני לא תוצג באתר.