זמן הוא עניין פילוסופי


12 Aug
12Aug
רחלי אורן


לא תמיד חשבתי כך. פעם, לפני סינגפור, ה״זמן״ התחלק לעשרות משימות, רגעים ושניות, בהם הספקתי לגדל שלושה ילדים, לעבוד במשרה מלאה, ללמוד וכמובן לקיים חיי חברה מלאים.לא היה לי זמן להתעסק במחשבות פילוסופיות.אבל מאז סינגפור, כבר 5 שנים, ובמיוחד אתמול, כשהגעתי הביתה אחרי טיסה של 10 שעות+ 6 שעות (חורף, קיץ) פילוסופיות, הבנתי ש״הזמן״ הוא ענין פילוסופי.
לפני 10 שעות+ 6 שעות (חורף, קיץ), ב״ טיים זון״ time zone ישראל, הייתי אמא במשרה מלאה לשלושה ילדים, אמנם בוגרים, אך עדיין זקוקים לתשומת הלב של אמא. דיברתי עם כולם כמה פעמים ביום, ברכתי אותם בבוקר טוב, אכלתי איתם צהרים, שמעתי את כאביהם כשהתרחשו (או כמעט), עזרתי לנקות ולטייל עם הכלב, הסתובבתי איתם בחיפוש אחרי חפצים נדרשים ו/או ישבתי בקפה וחיכיתי להם שיגיעו מעבודתם.
שוחחנו על החיים ומשמעותם, כל אחד בזמנו ולפי דרכו, ובמשך חודש חייתי כאמא בישראל, באופן כמעט מלא.

ה״זמן״ (בגלל סינגפור) , התרחב ונהיה פנוי מלחץ ועומס וכלל הרבה פעילויות חברתיות, אך לפחות היה מקביל באופן כמעט פילוסופי לעולמות של יקירי. ולמרות שאותו הזמן, פעל בקצב אחר אצלם- ילדי,   אשר עבדו למדו וחקרו, הוא עדיין היה באותו הזמן ובאותו המקום.אך לשיא הפרדוקס, או הבנאליות , הגיע ״הזמן״ אתמול, כשנחתתי בסינגפור בשש אחה״צ , וב- time zone ישראל היה רק 10:00 בבוקר. הילדים פקחו עיניים לעוד יום עבודה, מתלות, חוויות אך גם קשיים והאם המעופפת, כבר עברה לה ל time zone SINGAPORE, ושוב איננה על ידם. אני בסינגפור, מלאת אדרנלין מהטיסה, לא נרדמתי עד 5 בבוקר ( שוב- זמן ישראל) .הסתכלתי סביבי, הבית מוכר ואהוב, הספרים עדין פתוחים או מסומנים על אותם התוכניות והדפים ( מלפני חודש). על השידה פרחים אמיתים, לא פילוסופיים, מבעל אהוב, המחזקים את תחושת השייכות השבירה, למקום המהווה בית עבורי בחמש השנים האחרונות.  לכאורה מוכר וידוע. אבל איפה הלב, הנשמה בתוך כל הבנאליות?כמה זמן לוקח להם- ללב ולנשמה להתרגל לזמן חדש פילוסופי?כמה זמן לוקח להם לילדי בארץ, להפנים את השינוי החדש-ישן? האם אפשר לעבור ממצב זמן אחד לשני,  כך ללא כל פגע, ללא שינוי?

הפילוסופיה, אשר מתוקף תפקידה, דנה במחשבות מסוג זה, ליוותה אותי כל הלילה, נכנסה לחלומות, ועזרה ללב להכיל את השינוי, את הכאב.
הערות
* כתובת הדואר האלקטרוני לא תוצג באתר.