על קהילה, עוזרת ונהיגה - דברים שלמדתי מכאן


12 Aug
12Aug

מאיה פקר-רינת


רכש ישראלי חדש הגיע לאי ובימים האחרונים אני מסתכלת עליהם (ובעיקר עליהן) ורואה אותי אך לפני שנתיים. אני ממש רוצה להגיד לעצמי הצעירה בשנתיים ולהן ש.. 

1. כוווולם עוברים את אותם השלבים וכן, אחרי שלב החגיגות מגיע שלב ההתפכחות כי ככה זה והתפכחות כידוע היא כואבת. הבשורה הטובה היא שזה הופך את החוויה כאן ליותר שלמה ומעניינת.                                                

2. גם בסינגפור עוד לא נולד המניאק שיעצור את הזמן. להיפך, הזמן פה טס ממש במהירות.

3. מסתבר שגם בדרום מזרח אסיה כל אחד צריך מישהו להתחרות איתו, מישהו להתנחם בו, מישהו להתנשא מעליו, מישהו להתחבר אליו, מישהו לרכל איתו, מישהו לקנא בו ומישהו לריב איתו. 

4. אנשים כאן באמת מכניסי אורחים וזו לא העמדת פנים של התחלה. זה חלק מהמיומנויות המאפשרות לשרוד פה באי הרחק מהבית והמשפחה.

5. גם הוותיקים צריכים להסתגל מחדש כשמגיעים אנשים חדשים. הרשת פה מתערערת כל שנה ושנה וכשנכנסים אנשים חדשים המרקם החברתי מתעצב מחדש. גם את הוותיקים צריך לראות וגם לקשיים שלהם יש לתת מקום. זה רק נדמה לך שהם נינוחים ובטוחים.

6. לא, לא באמת מכירים ומבינים את סינגפור ואת הסינגפורים בשלושה שבועות ואפילו לא בשנה. הסינגפורים הם יותר מאשר רק מרובעים, בירוקרטים ומנומסים וסינגפור היא יותר מאשר רק מהונדסת ונקייה. בחייאת, קצת צניעות ביחס לאי ותושביו.

7. יקר כאן באמת אבל החודשים הראשונים יקרים במיוחד, ותשאלו את ל' שקנתה לילדים בחודש הראשון שלה באי שני קונוסים של גלידה בכמעט ארבעים דולר. לרילוקיישן יש מחירים ולא רק מטאפוריים.

8. חבל על התסכול של לחפש בית קפה שמגיש ארוחת בוקר  בסגנון ״ישראלי״. כדאי להתרכז בסושי, דים סאם, אטריות ואוכל הודי. 

9. בכל משפחה (וכנראה גם בשלך) יש את הילד שמסתגל בקלות ו"פורח" ואת הילד שלוקח לו זמן ולוחץ על כל כפתורי האשמה של ההורים שחוגגים על הרילוקיישן. גם זה יסתדר, קצת סבלנות.

10. גם אם את רזה וחטובה תצטרכי לקנות את המידה הגדולה בחנות ולא, לא השמנת.

ואני כבר השלמתי עם כך שבמקרה שלי גם המידה הגדולה ביותר לא מספיקה.

11. את כנראה מבינה אנגלית, את רק עדיין לא ממש יודעת להקשיב לסינגליש.

12. לא באמת מסובך לנהוג פה. זה הבעל שלך שיש לו אינטרס שלא תקחי את האוטו המשפחתי שמשכנע אותך שקשה להתרגל לנהוג בצד שמאל.

13. יהיה לך (גם) משעמם, יהיה לך (גם) מעצבן, יהיה לך (גם) ריק, יהיה לך (גם) מתסכל. אמנם באנו ליהנות ולהתנסות אבל זה "חיים" כאן על כל מורכבותם ומשמעותם.

14. אל תחכי שיזמינו אותך. תזמיני את. 

15. בכלל יוזמה זו תכונה שכדאי לך לאמץ. אנשים נענים בשמחה ליוזמות חברתיות ובכלל. יוזמה ואחריות קהילתית ואת מסודרת.

16. אין נאמנות עסקית. זה לא שהאנשים פה לא מרוצים מהמוצר או השירות אלא העניין הוא שיש כאן כל הזמן רצון להתחדש ולהתרגש. אז מחליפים קוסמטיקאית ומחליפים מכון ספורט ומחליפים מורה פרטי ומחליפים רופא. זה לא את זה הם.

17. כל בתי הספר הבינלאומיים טובים וכל הקונדומיניומים כיפיים. זה שכל אחד בטוח ששלו הכי טוב זה שוב רק חלק מהמנגנון החברתי ההישרדותי. מה שבחרת כנראה מתאים לצרכים שלך. עוד רגע וגם את תתחילי להסביר לאחרים ששלך באמת הכי טוב.  

18. העוזרת זה הכי חשוב (1)

וכן הכיבוש משחית את כולם וכן גם אצלך היא תישן בחדרון הקטן שתמיד תשכנעי את עצמך שביחס לבתים אחרים שראית בבית שלך הוא דווקא מרווח ומואר..

העוזרת זה הכי חשוב (2)

ותבחרי את זו שמוצאת חן בעינייך ובעיני הילדים. כולן כנראה יכולות ללמוד לעשות שניצל אבל לא את כולן אפשר ללמוד לאהוב. 


העוזרת זה הכי חשוב (3)

ואת באמת לא מאמינה כמה עוד שיחות תנהלי על "מוסד העוזרת".

19. לא כולם יאהבו אותך אפילו שאת נפלאה ובדרך כלל את רגילה שכולם מתפעלים ממך.

20. את תצליחי להמציא את עצמך מחדש אבל רק באופן חלקי. יהיו דברים שהבטחת לעצמך לשנות ולא ישתנו. סורי. אין מה לעשות, גם לסינגפור הבאת את עצמך.

21. אפשר להישאר "למעלה" או "בצד" ולא להתערבב ולהתחכך. יש לזה מחיר. אני בעד להיכנס פנימה לאט ובזהירות אבל לעומק. אבל זה באמת עניין של אופי וצרכים.

22. כן, את תתחברי גם לכאלו שבארץ אולי לא היית מתחברת אליהן וזה הזמן להתנסות. ואז מה אם היא מבוגרת ממך ב15 שנה ואין לה ילדים בגיל של הילדים שלך. היא מעניינת, חכמה, בעדך ויש לכן כימיה? לכי על זה.

23. מה תעשי כל היום? זה תלוי בך בעיקר. תזכרי בבקשה בבקשה, רק את זו שתגדיר עבור עצמך את המושג הצלחה.  

והכי חשוב, אל תדאגי, באמת שיהיה בסדר. את תראי. יש כאן מקום לכולן ובקהילה הזו, כל אחת מוצאת את המקום המתאים לה ברשת. 


"...קח אותו לאט את הזמן

העולם עוד יחכה בחוץ

קח עוד שאיפה מן הזמן

שתי דקות לפני ההתפכחות.


להתמכר ללב המתפרע

לדמיון המתפקע

ולאושר הנוגע

בעומק הכאב.


אתה עוד תגלה את העולם

אם תרצה או לא תרצה

יש עוד זמן להשתנות

מן הקצה אל הקצה..." (אהוד מנור)

הערות
* כתובת הדואר האלקטרוני לא תוצג באתר.