כנרת קרין - יזמת מקצועית


04 Aug
04Aug

בתחילת הראיון, כשהיא מזמינה מיץ גזר, תפוז וג׳ינג׳ר אני מייד מזמינה גם.
אולי משהו מהמרץ הבלתי נגמר שלה והאנרגיות המוטרפות ידבק גם בי למרות שבהתקדם השיחה אני מבינה שהמרץ הוא לא העניין העיקרי שמניע אותה קדימה אלא התודעה וההוויה שלה שאין משהו שהוא לא אפשרי. 

כנרת קרין, יזמית (נמרצת) ללא הפסקה. 

לסינגפור כנרת הגיעה לפני שמונה שנים ולמרות שהיא באה מטעם העבודה של ניר בעלה היא מייד השתלבה פה בעבודה מקצועית של ניהול פרוייקטים בחברת טבע. בחלוף הזמן והעמקת ההיכרות עם עולם העבודה הסינגפורי היא פנתה ליזמות הראשונה שלה בשרשרת, עסק של שירות משלוחים, יזמות שהבשילה לעסק יציב 'שרץ 5 שנים' ולפני כחצי שנה נקנה ע״י חברת פוד פנדה. במהלך השנים, כנרת פינתה מזמנה והקימה עוד מספר יזמויות בתחומים שונים. 

אולי ראוי היה לציין כבר קודם שלכל היוזמות שהיו (ועוד יבואו) יש לה שותף, יואב אלגרישי, שגם הוא נמצא בסינגפור כבר כ 8 שנים. אחרי שבע שנים בקהילת הסטארט אפים והיזמויות הבינו כנרת ויואב, גם על בשרם וניסיונם האישי, שחסר בסינגפור בפרט, ובאסיה בכלל, "בית" (אקסלרטור) להצמחת והאצת סטארט אפים כמו שיש במקומות אחרים בעולם, ובעיקר כמו שיש בישראל. כנרת מחדדת ואומרת שזה לא שאין בסינגפור אקסלרטורים, רק שהם לא מצליחים להביא ליזם את מה שלדעתה הוא באמת צריך. כך, מתוך תחושת החסר שהם זיהו, נולדה היוזמה החדשה והעכשווית שלהם (ולדעתי גם המעניינת והחשובה מכולן) של בית לסטרטאפים בתחילת דרכם, שיש להם טכנולוגיה בעלת היבט וערך חברתי: טכנולוגיה עכשווית פוגשת ערכים הומניסטיים אוניברסאליים.           

הם חברו ליזם ישראלי, ניר שמעוני, שהקים לפני כשלוש שנים בישראל, אקסלרטור בשם TECH FOR GOOD RALLY. 

האקסלרטור הישראלי מלווה כבר שנתיים וחצי סטרטאפים טכנולוגיים/חברתיים בישראל, בהצלחה מרובה ובימים אלו פתחו באופן רשמי, בארוע שכלל כ 100 איש, את TECH FOR GOOD בסינגפור ואסיה. הרעיון, פשוט ומקסים: TECH FOR GOOD מספקת תוכנית של כ 4 חודשים שבהם הסטארטאפים עוברים למידה וליווי בתוכן ובתהליך, ליוזמות טכנולוגיות הקשורות בעשייה החברתית. האקסלרטור מלווה את יוזמת הסטארט אפ מרגע הגיית הרעיון וגם אחרי מימושו בדמות חברה, מוצר, אפליקציה וכדומה. הליווי הוא כולל מקטן ועד גדול ולדוגמא יש בו עזרה בכתיבת תוכנית עסקית, עזרה ביצירת קשרים עם משקיעים או שותפים פוטנציאלים, הכנת מצגות אפקטיביות ועוד ועוד כלומר, ״מנטורינג״ רחב וכולל. העובדה שמדובר בסטרטאפים חברתיים בדגש על : עזרה למבוגרים ומוגבלים פיזית, בטיחות בדרכים, קידום שוויון, תזונה ובריאות וסביבה נותנת ליוזמה הזו ערך מוסף ייחודי ונשמה יתירה.


מעבר ללווי של כל יוזמה כשלעצמה הרעיון הוא לבנות קהילה גלובלית בה נמצאים כלל הסטארט אפים בשלבי ההבשלה השונים, חברות עסקיות שיכולות לתרום מניסיונן והאמצעים שלהן לחברות הקטנות, מנטורים בתחומים שונים ומגוונים, ארגונים שיש להם מחלקות של אחריות חברתית ומכוונים גם לתרומה לקהילה ועוד. כך גם סטראטאפ שצמח בקהילה הזו והבשיל עדיין נשאר שייך לקהילה והופך להיות אולי מנטור בעצמו. ניכר שבארגון הזה שותפויות ושיתופי פעולה הם לא רק אמצעים אלא הם חלק ממערכת הערכים של הארגון המתהווה של ניר (בישראל), כנרת ויואב (בסינגפור), ולמעשה זה הדבר עצמו. 

למרות הרעיון מעורר ההשראה, כנרת מודעת היטב לחבלי הלידה הקשים שנכונו להם: הקושי בגיוס כספים, הקושי לשכנע גופים ממשלתיים סינגפורים לתמוך ברעיון, הדרישה לעבודה סיזיפית ובלתי נגמרת, נכונות לשמוע גם הרבה ״לא״ ומעט ״כן״, אבל נדמה שלכנרת יש אמונה שלמה ברעיון, ביוזמה ובשותפות עם יואב וניר. היא בטוחה שגם לישראליות של שלושתם יש ערך מוסף ייחודי לתוכנית עצמה: התעוזה, הנכונות לנסות ולהיכשל, היצירתיות ובעיקר הידיעה שאין בלתי אפשרי. 

לי נדמה שהיא אומרת שחיבור בין הנשמה הישראלית לסינגפור הטכנולוגית והצמאה להתפתחות לא יכול אלא להיות מוצלח ובעל ערך גדול.

ואולי גם אני אלמד מכנרת ש: 

אין מקום שהוא רחוק מידי

אין משימה שהיא קשה מידי

אין איש שאי אפשר להגיע אליו

אין קיצורי דרך

והכי חשוב להאמין וליצור.

הערות
* כתובת הדואר האלקטרוני לא תוצג באתר.