סמדר רון - "The City"


04 Aug
04Aug

כתיבה עיתונאית של ימינו הייתה בוחרת לראיון עם סמדר רון את הכותרת הסנסציונית הבאה: ״מחנות סקס למשחקייה לילדים״. 

אגב, כותרת לגמרי אמינה. בתוך הכתבה הייתם קוראים על מעצבת פנים מוכשרת במיוחד (שלא לדבר על כמה היא יפה) שמיצתה את העבודה של עיצוב חנויות - לשאנל (!) בכל דרום מזרח אסיה ופנתה לבניית משחקייה לגיל הרך, שהוא בעצם גיל די קשה. עוד הייתם מגלים שהקשר לסקס הוא בסך הכל בזכות העובדה שבארץ, לפני שהגיעה לסינגפור, היה לסמדר סטודיו לעיצוב פנים ובין יתר החנויות שעיצבה, שרובן חנויות אופנה של מותגים ישראלים ידועים, יצא לה גם לעצב
רשת חנויות סקס יוקרתית כולל חנות דגל בנמל תל אביב. סמדר, בוגרת תואר ראשון ושני בעיצוב פנים, נמצאת בסינגפור כבר שבע שנים ובשלוש שנים האחרונות בעלת עסק צומח של משחקיות, ״The City".  

הראיון עם סמדר נערך במשחקייה שלה, בקניון ליאנג קורט, בין המוני ילדים שהיו עסוקים במשחק ברצינות תהומית. הראיון נסוב על המשחקייה, על הבדלים תרבותיים בין ילדים, על הגשמה עצמית לנשים שהולכות אחרי בעליהן, על שאלות של פתיחת עסק והעסקת עובדים מקומיים, וגם על תוכניות לעתיד. אקדים כאן את המאוחר ואומר שסמדר בהגדרה חושבת שלחשוב על העתיד ולתכנן בלי סוף זה לא טוב לבריאות שלה ולכן היא מתחמקת מהשאלה הכל כך מתבקשת בראיונות של ״איפה תהיי בעוד 10 שנים..״ 

מאוד מאוד יפה המשחקייה של סמדר. הדבר הראשון שבולט הוא עד כמה המקום הוא ״פיין״, נעים לעין ומטופח. העיצוב השקט והאסתטי של המקום נותן תחושה מיידית שכאן מכבדים את הילדים הבאים בשעריו. 

הרעיון שמאחורי המשחקיה הוא ״משחקי דמיון״, מקום בו הילדים יכולים לשחק ב״נדמה לי״ ו״כאילו״. באופן מוגן ומובנה הילדים מתנסים באורחות החיים היומיומיים המאפיינים חיים עירוניים: קניות בסופרמרקט, טיפוח בסלון יופי, טיפול במרפאה, חלוקת דואר וכתיבת מכתבים, ישיבה בבית קפה ועוד.

למשחקי דמיון, כך מעידים מחקרים ואנשי חינוך מנוסים, יש ערך רב
להתפתחות הקוגניטיבית, הרגשית והחברתית של ילדים ולמעשה המשחקייה נבנתה כך שהיא תספק לילדים את האווירה המתאימה להפליג בדמיון ולשחק. 

הכל התחיל בגלל הבן שלה נועם אומרת סמדר. כשנועם היה קטן היא חיפשה מקומות (ממוזגים..) לבלות איתו אחר הצהריים ההיצע היה מוגבל למשחקיות שמכוונות להוצאת מרץ ופעילות מוטורית, דברים החשובים כשלעצמם. היא חיפשה משהו שיש לו גם תרומה ליצירתיות, לבניית גמישות מחשבתית, לפיתוח הזיכרון, לויסות ושליטה עצמית ועוד. כך בתהליך של שנה נבנתה המשחקייה הזו, כמובן שלא רק עבור נועם אלא גם מתוך מוטיבציה עסקית גרידא. 


ואיכשהוא, מאז 2012 כשהמשחקייה נפתחה סמדר מוצאת שהיא הרבה יותר מעסק עם הוצאות, הכנסות ושורת רווח. זה מקום מאוד מתגמל לנשמה, היא אומרת. גם להקשיב לילדים ולראות אותם מתעניינים ומשתמשים במרחב, גם לענות על הצרכים ההתפתחותיים שלהם, גם לבנות תוכניות פעילות לגנים ובתי ספר, גם להכשיר ולפתח צוות שייתן שירות, שיהיה מחוייב אבל שבעיקר ישים את הנשמה במקום. המשחקייה לימדה אותי להקשיב, לילדים וגם לעובדים, היא מסכמת.

היא מנסה לממש ערכים של עבודת צוות ותקשורת ראויה בין העובדים. היא מודעת לקשיים שבהעסקת עובדים מקומיים שעליהם מעידים לא מעט ישראלים שפתחו עסקים בסינגפור אבל מציינת שניתן להתמודד עם הקשיים האלו באורך רוח, בהתעקשות על תקשורת פתוחה, בגישה של למידה במקום ענישה, במודעות להבדלים התרבותיים ובסבלנות אין קץ. ״בהתחלה היה באמת קשה מאוד מול העובדים, נדרשה התאמה לדפוסי העבודה הסינגפוריים ולקח לי שנה לבנות צוות שנה שבה ירקתי דם, אבל התעקשתי על יחסים בגובה העיניים, תקשורת פתוחה, מינימום נזיפות וענישה, הכשרות ולימוד ויחס טוב ומכבד וזה הצליח בסוף״. היא מסכמת

עוד ערכים שסמדר מקפידה לממש במשחקייה הם ערכים של מחזור וחשיבה אקולוגית (למשל, כל מוצרי הסופרמרקט הם ״אמיתיים״ וממוחזרים), ערכים של שיתוף פעולה ומשחק משותף, וערכים של שירות בסטנדרטים גבוהים תוך מקסימום מענה על צרכי הילדים וההורים או הצוות החינוכי המלווה אותם. 

בשנה האחרונה ביקרו במשחקייה 30,000 (!) ילדים, רבים מאוד במסגרת פעילויות גן ובית ספר מובנות. המקום מאפשר למידה חוויתית באופן בטוח וקל לשליטה ועל כן המורים והגננות מאוד אוהבים לבוא לכאן עם הכיתות שלהם. ואכן בזמן הראיון המקום היה גדוש בילדים שחלקם שיחקו בתצורה של ״משחק חופשי״ וחלקם היו שקועים בהפעלות שפותחו ע״י סמדר והצוות שלה, שחלקו מורכב גם מאנשי מקצוע בתחום החינוך.

בימים אלו ממש המשחקייה מתרחבת לעוד סניף אחד בסינגפור (בקניון קאטונג 112 שבאיסט קוסט) אחרי שכבר יצאה את גבולות סינגפור למשחקיות במינמאר והודו.

     

סמדר מבקשת להדגיש את הקלות שבפתיחת עסק בסינגפור, את העזרה שיש מגופים מלווים, את ההקלות במיסוי ואת ההטבות למי שמעסיק סינגפורים מקומיים ומזמינה את כל מי שחושב על פתיחת עסק לפנות אליה לעזרה וייעוץ. צריך רק לחשוב על רעיון שיש לו ערך מוסף ייחודי היא אומרת והדרך למימוש היא באמת לא מסורבלת. 

כאמור, על תוכניות לעתיד היא לא ממש חושבת וכמו במשחקייה היא מעדיפה גם עבור עצמה משחק חופשי ולתת לדמיון ויצירתיות לעשות את שלהם.


The City, 

177 River Valley Road, 

#03-04A Liang Court, 179030

שעות פתיחה 10:00-19:00 מידי יום


״זה מיליון חלומות ואלפי משחקים

זה צבעים ושמות כסמלי ממתקים

זה אחים ואחות, נוף של עיר ופריחות

זה אבי ואמי שנתנו לי את שמי

זה שבת של חמין וקידוש וחלה

זה ריחות של יסמין עם נרות הבדלה..


ילדות, כן ילדות.


זה לילות בהירים, זה לרוץ יחפים

זה טיול ושירים, זה מדריך בצופים

זה שכונת הפחים ואלפי חצרות

זה עציץ עם פרחים ובצל על קירות

זה מכות בשכונה ובעין פנס

זה פרוסה עם גבינה, זה בית ספר אליאנס..״


(ילדות, יוסי בנאי.)

הערות
* כתובת הדואר האלקטרוני לא תוצג באתר.