עדינה פלג - מאחרת ובשלנית


04 Aug
04Aug

את עדינה פלג אין צורך להציג לקוראינו, משום שהיא משתפת ביד רחבה את מתכוניה, באתר פיטפטו, כבר מההתחלה. עשרות מתכונים הופיעו ונמצאים באתר, ובזכותם קיבלה מאיתנו את תואר ״הכוהנת הגדולה״ בענייני בישול ואירוח.

לכן החלטתי לבקרה בביתה ולשמוע ממנה קצת על משפחתה, המעבר לאסיה והאהבה שלה לבישול ואירוח.
הכל התחיל לפני כ 16 שנה, כשבעלה משה החליט לנסות את מזלו באסיה.
המזרח קסם להם וכך הגיעו לסרי לנקה ונשארו שם 8 שנים. לאחר מכן הם עברו לכאן, ומזה 8 שנים הם בסינגפור.

המעבר למזרח התבצע רק לאחר ששני ילדיהם כבר גדלו והיו עצמאים. שניהם כבר נשואים הרבה זמן ולעדינה ששה נכדים.
הקהילה הישראלית והיהודית בסרי לנקה הייתה קטנטנה (רב אחד ושלש משפחות,) ועדינה הכירה בתקופה הזו, חברים וחברות מכל העולם וטיילה כמעט כל סוף שבוע במקום אחר. עד היום היא אומרת, יש לי פינה חמה בלב לסרי לנקה ואני שומרת על קשר עם החברות מאז ועד היום, על בסיס יום יומי.

איך התחושה לחיות כל כך רחוק מההורים והילדים? 

״ההרגשה היא קשה אבל מתרגלים. אני משתדלת לנסוע אליהם הרבה. לישראל- אני טסה פעמים בשנה, ובפסח, תמיד חוגגים כולם אצלנו בסינגפור".

ספרי לי קצת על משפחתך: 

"אבא- מפולין ואמא- צברית, אך גם הוריה מפולין. הסיפור של אבי הוא מיוחד. הוא נולד בפולין, אך עם עליית הנאצים ברחה המשפחה לפורטוגל. כשהנאצים המשיכו לכבוש ולהתקדם באירופה, ברחו ההורים לארץ ואת בנם הבכור ( אבא) הבריחו בעזרת ארגון הגוינט לארה״ב למשפחה אומנת. רק בגיל 16 עלה האב לארץ והתאחד עם משפחתו."

 איך הוריך קיבלו את עזיבתך? 

"היה להם קשה כשעזבתי, ולאמי הכי קשה עד היום שאני לא נמצאת. אבל אני שומרת על קשר יום יומי עם הילדים ואמי. אני ממש עובדת בזה! היום בעידן הפייס טים, אני שותפה בכל החגים והאירועים שלהם. אני מתרגשת מתמונות הנכדים, מההפתעות שהם מכינים לי לכבוד ימי ההולדת שלי, ומשתדלת להיות איתם (גם עם ממרחק) בכל שמחותיהם."

בסינגפור, מצאה את עצמה עדינה ממשיכה לארח ולהכיר אנשים מכל העולם.

האם הבישול והאירוח הינם הביטוי האישי שלך? ״בשבילי לארח זה פרויקט, אני משתדלת להכין לאנשים מה שהם אוהבים. יש לי רשימה של מה שהאורחים שלי אוהבים ואני משתדלת להכין להם מה שהם רוצים. אני מבשלת ״ על מנת להיכנס ללב דרך הבטן״ לא על מנת להרשים.

זה מענין מאד, אני מעירה, כי הרבה פעמים האירוח הוא לפי טעם בעלת הבית, ואצלך זה בפירוש תוך כדי התחשבות באורחים הבאים והרצונות או הצרכים שלהם.

האם האוכל שאת מבשלת הוא על בסיס אוכל ישראלי או מכל העולם? ״בדרך כלל אני מבשלת על בסיס ישראלי ים תיכוני, וכמובן בסגנון פולני מהבית. הרבה אנשים אוהבים לאכול אצלי את האוכל של פעם. אבל למדתי מכל החברות והטיולים בעולם.

מה את הכי אוהבת להכין? או להגיש? ״כמובן שאוכל ביתי ים תיכוני. הרבה עגבניות הרבה שום, וכמובן חצילים. לראש השנה למשל, היו אצלי 25 איש, וקניתי 40 חצילים גדולים, על מנת שאוכל להכין כמה סלטים וכמה טעמים".

מאיפה את מוצאת או מביאה את התבלינים שלך? "תבלינים מזרחיים ים תיכונים אפשר למצוא כאן, אבל לפעמים אני מביאה בהרט ( לקציצות ולממולאים) מהארץ".

איפה את קונה? אני קונה הרבה בשווקים למשל בטקה מרקט. וכמובן גם בסופר.

האם יש משהו מיוחד שאת קונה במוסטאפה? כן ברור, אני קונה טחינה, חצילים בכל הגדולים, שמיר (אריזה גדולה וטריה) ולימונים כבושים שאין בשום מקום אחר.

תני לקוראינו טיפ בנושא קניות ומצרכים לארוחה:

״בגלל שאין בסינגפור בכל מקום הכל, כשמתכננים ארוחה גדולה, כדאי לעשות רשימת קניות מראש על מנת שלא יחסר כלום ברגעים הקריטיים. אני קונה, כל דבר במקום אחר. פיצוחים ושקדים במוסטאפה. פלפלים קטנים להחמצה יש רק ב cold storage. (זה לא כמו בארץ שבמקום אחד יש הכל).

איך את יודעת כמה אוכל להכין לכמה אנשים? ״אני כבר מכירה את גודל הסירים״ היא עונה בצחוק.

לפני 9 שנים, מספרת עדינה, כתבתי לכלתי ספר בישול, בכתב יד עם איורים שלי. זה אצלה על השולחן במטבח, כבר מלא כתמי שמן. בהתחלה צחקו עלי שאני רוצה שבני יאכל טוב, אבל כולם נהנים מהמתכונים. בכל ביקור בארץ אני מוסיפה עוד מתכון. הבן שלי מתכנן לעשות מזה יום אחד ספר - ממטעמי המטבח של משפחת פלג.

כשהגיעו לסינגפור התקבלו בחום ע״י הקהילה היהודית (כמו משפחה), והשינוי הגדול לעומת סרי לנקה (שם כמעט ולא הייתה קהילה יהודית) היה גדול, מחמם את הלב ומאד משמח מבחינתם. משה מתפלל בסוף השבוע בבית הכנסת ואנחנו, מוסיפה עדינה, מאד אוהבים ומכבדים את אנשי הקהילה.

הערות
* כתובת הדואר האלקטרוני לא תוצג באתר.