ראיון עם דנה בכר גרוסמן - גישור בסינגפור


12 Aug
12Aug

ראיינה רחלי אורן

 

דנה ילידת הארץ ממושב שבי ציון בצפון, שם גדלה עם הוריה הצברים, דור שביעי (מצד אביה) בארץ. היא נשואה +3 ילדים, וגרה בסינגפור מזה 3.5 שנים. לפניה עוד כשנתיים בסינגפור.

דנה עורכת דין בהכשרתה מאוניברסיטת תל אביב ולאחרונה הקימה בסינגפור את חברת MeD8 לגישור ופתרון סכסוכים וכן קורסים למשא ומתן.

 שאלתי אותה למה דווקא כאן? האם גילתה בסינגפור צורך מיוחד?

והיא סיפרה לי כי מההתחלה כשהגיעה עם 2 ילדים ובהריון, לאחר שכבר גישרה בארץ מספר שנים. חפשה מרכז גישור לעבוד בו. ואכן תוך 5 חודשים התחילה לגשר בהתנדבות במרכז הגישור הסינגפורי ובבתי המשפט

דנה מספרת, כי בעבודתה ב-MeD8, היא מתמקדת בתיקים במישור העסקי , לדוגמה בנושא חוזים שהופרו, חובות, יחסי עובד- מעביד, כמו כן במוסדות אקדמאים ובין סטודנטים, ופחות בענייני משפחה.

לשאלתי, מגדירה דנה את תפקידה בתהליך הגישור, כצד שלישי מקצועי וניטראלי, העוזר למגושרים לנהל משא ומתן בצורה אפקטיבית, ולנסח הסכם הדדי לטובת שני הצדדים.

פחות חשוב מי צודק, ממשיכה דנה, תפקידי הוא לזהות איתם את הצרכים הספציפיים שלהם ולנסח אותם לטובתם בדיון. אני לא שופטת,

בזכות התנאים האלה נוצרת אווירה אינטימית ודיסקרטית המאפשרת לצדדים להיות יצירתיים בפתרונות. אני מאמינה שסכסוכים נסובים על כשל בתקשורת- כשזה מובן, אפשר לטפל יותר בקלות בנושא, ולמוסס את המטען הרגשי.

איך מתחיל תהליך הגישור?

תהליך הגישור מתחיל בפגישה משותפת של הצדדים המעורבים, ותוך כדי הקשבה אקטיבית- לכל אחד מהצדדים יש זמן לדבר וזמן להקשיב מבלילהתפרץ. אחרי שכל צד השמיע, שמע ונשמע, יכול המגשר להתחיל ולייצר הידברות שתוביל את הצדדים לחפש פתרונות. במקרה בו מישהו מתקשה לקבל את המצג המציאותי, או לא מוכן לדבר עם הצד השני, המגשר הניטרלי והדיסקרטי לעזור ולפרק את המתחים בפגישות פרטיות

למה דווקא פה? בסינגפור?

סינגפור היא שחקן חשוב באזור, אומרת דנה, ומשרד המשפטים הסינגפורי החל לקדם במרץ את הגישור הבין לאומי העסקי, ואני נמצאתי במקום הנכון בזמן הנכון

הנה קוריוז מאחד הגישורים הראשונים בבית המשפט- ללשכה  נכנסים שני סינים המדברים בחוץ אנגלית, ומולי בסינית. לבקשתם עוזרת מתורגמנית בתהליך. כעשר דקות הם מדברים רק סינית והמתורגמנית מתרגמת, ואז הם פונים אלי באנגלית ואומרים כי היא יכולה ללכת, וכי הם הבינו שאני ניטרלית. הם פשוט בדקו אותי. בהמשך הגישור, כשביקשתי מהם רעיונות לפתרונות- הם נאלמו דום ואמרו שאינם יודעים להמציא פתרון אך ישמחו לבחור ממה שאציע.

בשונה מאתנו הישראלים המציפים תוך רגע רעיונות מקוריים וייחודיים. הנה הבדל מהותי בתרבויות!

עוד מקרה- בו יושבים שני טוענים הכועסים אחד על השני, אולם צועקים עלי!! אין ביניהם תקשורת, והם לא מישרים מבט אחד אל השני, רק כועסים עלי. כל כמה דקות הם נושמים עמוק ומרגיעים את עצמם בתנועות ידיים טיפוסיות.

כשהצעתי להם לדבר אחד עם השני הם השתתקו והסכימו לדבר רק בנפרד באופן פרטי.

בפגישה הפרטית, לא אשכח את זה, כל אחד הבין מה תרם להחמרת המצב, ואף הסכים להתנצל בפני השני, אך בפגישה המשותפת השניה, הם חזרו להתנהגות הראשונית ולא היו מוכנים להידבר!

עוד הבדל מהותי- לישראלים קל יותר בדרך כלל להביע רגשות, לשחרר את הלחץ וגם להתנצל. למקומיים קשה יותר להביע רגשות ולהתנצל.

בתרבות האסייתית מנסים להימנע מסכסוכים וממצבי התנגשות כמה שיותר, (תופעת- lose face- שאנו מכירים מתחומים אחרים), והגישור, בהיותו תהליך חסוי, אשר איננו חושף אותם בפומבי (כמו בבית משפט), מתאים מאד, ואפשר להגיע להבנות ופתרון בדלתיים סגורות.

התהליך יעיל מבחינה כספיתוזמן, והיום הוא החלופה היחידה המאפשרת לשמור על יחסים עם הצד השני לסכסוך ועל השליטה בתוצאה!!!

זכויותיך המשפטיות נשמרות לאורך כל הגישור, ותמיד אפשר, מוסיפה דנה, ללכת לבית משפט אם לא הצליחו.

 ספרי לנו על ניסיונך המקומי:

דוגמה מתיק שהופנה אלי בבית המשפט העליון- סטודנט שהשלים כמעט את כל התואר המתקדם, לא עמד בהגשות של העבודות בזמן והאוניברסיטה דרשה ממנו שיסיים חובותיו האקדמאיות. מאחר והיה בקשיים, עזב את הלימודים ודרש החזר כספי מהאוניברסיטה (~30,000$). אז, מספרת דנה, התחילו להתגלות הקשיים שמאחורי הקלעים.

הבחור הינו בן למשפחה דומיננטית וכוחנית הרודה בו, על שיצא ללמוד ולא התחיל לעבוד ולהתפרנס. האחיות ניסו לגשר בין האח והוריו, ללא הצלחה, וההורים לא הסכימו לעזור יותר.

מצבו הרגשי "ניהל" אותו כך שלא חשב באופן רציונלי. האוניברסיטה ניסתה ללכת לקראתו ,אך גם להם, ממשיכה דנה, יש שיקולים חוקיים ועלויות. לאחר שיחות אישיות ביני לבין הצדדים, וויתרה האוניברסיטה על חלק מהתשלומים ו"תפרה" לו תוכנית מיוחדת המתפרשת על פני שנה וחצי. הוא התחייב שימשיך ללמוד וישלם בתשלומים. מדהים!

בעזרת הדברות מודרכת, התאפשר פתרון זה, ושונתה האווירה. אל אף שהחוק היה לצד האוניברסיטה, הם יצאו מגדרם והלכו לקראתו.

זה מה שמשיגים בגישור בשונה מליטיגציה.

את המקרה הבא, אנו מלמדים ומנתחים בקורסי גישור. המנכ״ל והבעלים, פיטר את אחד העובדים (עבד שנים רבות בחברה) כיוון שנעדר שבוע ימים מהעבודה ללא הודעה למנהל.

מאחר ובנו של העובד התאשפז בבית חולים, יצר העובד קשר עם המשרד והשאיר הודעה על היעדרו, דרך אחד העובדים. הלה לא העביר את ההודעה למנהל כפי שהתבקש. והנה- כשל חמור בתקשורת המביא עד לידי פיטורין.

מסתבר שהמנהל לא קיבל את ההודעה, העובד לא הגיע, החלו בעיות והפסדים כספיים, ומתוך רצונו של המנהל לשמור על הנוהג ולתת דוגמה, הוא פיטר אותו.

המפוטר תבע את המנהל על הבונוס השנתי והפיצויים שמגיעים לו. המנהל לא מוכן היה לשלם. ואז התברר משיחות משותפות ופרטיות- כי שני הגורמים הביאו להחמרת המצב כשיכולים היו בעצם להידבר. הנושאים ונותנים- הינם הודי וסיני- ביניהם הבדלים תרבותיים.

בסיום התהליך, מספרת דנה, שילם הבוס את רוב הכסף, העובד שהחליט בינתיים להקים לעצמו חברה- חתם על שיתוף פעולה בלעדי עם הבוס ושניהם התנצלו על הפגיעה ההדדית במוניטין.  

ומה עם יוזמה בינלאומית? האם התחלת כבר?

אני מטפלת עכשיו בשני מקרים בינלאומיים, אחד מהם הוא בין חברה סינגפורית ואוסטרלית, על הפרת חוזה, והם בחרו לטפל בגישור בסינגפור.

ועוד משהו;

בשבוע הבא מתחיל קורס ניהול משא ומתן עם השותפים הישראלים- המרכז הישראלי לגישור ומשא ומתן, בבית המשפט העליון, ויש משתתפים מהמגזר העסקי מתחומי הנדסה, ביטוח, מים, ביטחון, רפואה ועוד. הצלחה ראשונה- שני קורסים ״סגורים״ מבחינה עסקית ומתוכננים עוד נושאים.

אז יש כבר פרנסה? בדרך אינשאללה!  "בארץ נושא הגישור מוכר מאד ושגור, וכאן יש לי יתרון יחסי בגלל ניסיוני הבינלאומי, זמני התפנה כי הילדים גדלו קצת, ויש לי תמיכה מהבית".

מה מאתגר אותי ואילו פתרונות אני יכולה לתת?

ברירת המחדל של חברות לפנות להליך משפטי, איננה מומלצת ולא תמיד מתאימה, גישור הוא פתרון עצמתי שמאפשר שליטה מלאה בתהליך ובתוצאה, בשונה מליטיגציה ובוררות,

הענף הנוסף שאני מקדמת הוא אימון ושיפור יכולות המשא ומתן שיש לכל אחד ואחת, והלימוד יכול לעזור בהתנהלות היום יומית.

עדיף לבחור בדיון מאשר בדיין, להתדיין מאשר להיות נידון!

 

לסיום, אני מאחלת לכולם שיבחרו בהידברות ובדרכי נעם על פני עימותים!

מוזמנים להעמיק באתר www.med8.com.sg


 

הערות
* כתובת הדואר האלקטרוני לא תוצג באתר.