ראיון עם רותי ספיר


04 Aug
04Aug

כשרותי מספרת היום על מטלת ניקיון השירותים, שהוטלה עליה בביקורה הראשון באשרם שבדרום הודו, היא צוחקת ומסבירה בקלות על ההתנסות, אבל לא כך הרגישה אז. טלפון בהול לבעלה, בכי, עלבון ורצון מיידי לעזוב הכל ולחזור הביתה, היו חלק מהרגשות שהיא חשה. חוסר הבנה וגועל מהעבודה, הקשו עליה לראות את השיעור שהיא יכולה ללמוד מפעולה פיסית, המשמשת כמטאפורה לניקוי הנשמה והגוף.
יוגה קונדליני, אותה היא למדה ובה היא מתרגלת ומלמדת עד עכשיו, הצליחה לגרום במהלך השנים, לשינויים מפליגים באורח חייה, באוכל שהיא מכינה ואוכלת, וביחסיה עם העולם בכלל.
מקור היוגה קנדוליני הוא מהודו, ממדינת הסיקים פנג'אב בצפון הודו, ובמהלך 500 השנים האחרונות השתלבה עם שושלת של מאסטרים אשר שמרו עליה בסודיות. רק בשנת 1968 כאשר עזב תלמידו של גורו סאנט, יוגי בהג'ן, את פונג'אב והגיע לטורונטו, נחשפה השיטה והחל לתת שיעורים במטרה ללמד את היוגה ולחנוך מורים עתידים ויוגים.

רותי מסבירה, כי קונדליני יוגה היא יוגה דינאמית המעירה את המודעות שלנו. התרגול כולל סדרה של תנוחות (אסאנות) ,תרגילי נשימה ( פראנימה), מדיטציות ומנטרות. הקונדליני היא הפוטנציאל היצירתי שבנו. אנרגיה מסולסלת בבסיס עמוד השדרה. כשהאנרגיה מתעוררת, היא נעה במעלה הצ'אקרות (מרכזי אנרגיה) עד לקודקוד הראש. אז הופך הפוטנציאל היצירתי שלנו לנגיש והמודעות מתעצמת.
כוחה של היוגה הוא בחוויה עצמה, החודרת ישירות ללב ומרחיבה את התודעה.רותי למדה דרך תהליך של ניסוי ותהייה מה מתאים לה ביותר בתחום האוכל למשל. 

כשהיא מגישה לנו היום קינוח צ'יה, העשוי מזרעים המכילים הרבה מינרלים ונחשבים כמזון על איכותי בעל סגולות רפואיות עצומות, נראה כמו כדורי פרג קטנטנים והובא לעולם ממרכז אמריקה- מקסיקו, גוואטמלה, בוליביה וצ׳ילה, היא יודעת שהמאכל טוב לה ומשפיע נכון על בריאותה ותחושותיה. לי הטעם היה קצת מוזר , אבל אורנה אורחת לרגע, מאד
אהבה וסיימה את הכל. 

היוגה, והתרגול היום יומי, גם עזרו לי במציאת מקומי בשליחות השנייה, אומרת לי רותי כשאנחנו מדברות על ההבדלים בין שתי השליחויות בסינגפור.

בפעם הראשונה, היגענו כמשפחה עם ארבעה ילדים. מתוקף תפקידו של ציון, השתייכנו לנספחות ולשגרירות. עברו להן שמונה שנים. הזיכרון היה מצויין ושמחתי לחזור בפעם השניה.

הפעם הזאת באנו כנציגי חברה פרטית ממשלתית ועם ילדה אחת.  כבר לא היינו שייכים לשום מסגרת והייתי צריכה לארגן לעצמי מסגרת חדשה משלי. עכשיו אני נהנית לראות מקומות חדשים שלא הספקתי בפעם הקודמת, לטייל ולפגוש אנשים חדשים.


רותי הינה מורה מוסמכת לקונדליני יוגה משנת 2005, ומתרגלת יוגה מעל 18 שנה.

הערות
* כתובת הדואר האלקטרוני לא תוצג באתר.