שרית רכשייד - כמעט שנה בסינגפור


04 Aug
04Aug

אחרי 15 שעות בסה"כ, טיסה, קונקשן ושוב טיסה, הגענו: בעלי, בני ואני פלוס בטן של חודש חמישי, ליעד המיוחל – סינגפור.

הורדנו תיקים, השארנו אותם בחדר במלון, והלכנו לאכול.
גל של חום ולחות בנוסף להמולת האנשים שקיבלו את פנינו גרמו לנסיך הקטן שלי שהיה בן שנתיים ו-9 חודשים, להיצמד אלי ולהגיד שהוא רוצה הביתה. רגע קשה שגרם לי לחשוב "אוי... מה עשינו? למה היינו צריכים את זה בכלל..." משפט שעוד בארץ אמרו לי לא פעם, שבמוקדם או במאוחר נרגיש
ככה. אבל גם אמרו לי שזו תחושה זמנית ושזה יעבור.

חיבוק, חיוך והבטחה ל"משהו טעים", גרמו לקטן להסכים ללכת לאכול ארוחת ערב, אבל כשחזרנו למלון, עברנו למדי ב' והתכוננו ללכת לישון, לקטן היו תכניות משלו... הוא נעל נעליים ואמר "אני הולך ללירון". כשאמרתי לו שהוא קצת רחוק מלירון וזה בלתי אפשרי ללכת אליה ברגל (טוב נו... גם לא באוטובוס, רכבת [שלימים נקראה [MRT  ואפילו לא ב-UBER). הוא התרצה, ובמקום הוא ביקש לדבר עם מירי. סיכמנו שמחר נדבר עם מי שהוא רוצה... (כמובן שהחברות הכי טובות שלי בארץ שמחו לשמוע שהקטן שרק עזב כבר מתגעגע אליהן...)

למחרת, החצי יצא לעבודה כבר ב-7:00 בבוקר ואנחנו נשארנו לישון... ג'ט לג רציני שהשפיע ביתר שאת על הקטן ואיפשר לי לישון עד אחרי 12:00 (פלוס ענקי שלא חוויתי מאז שזכיתי לתואר "אמא").

ואז התעוררנו. התעוררנו מהשינה. התעוררנו למציאות אחרת. התעוררנו למציאות חדשה: מזג אויר, ריחות, אנשים, מראות, טעמים, שפות – הכל אחר וחדש. הקטן התעורר לערוץ טלוויזיה חדש שעניין אותו, ואני התעוררתי יחד עם חברים חדשים – חששות קטנים שסירבו להישאר בארץ אפילו שממש (אבל ממש) לא היה לנו מקום במזוודות (ותודה לבחורה המקסימה שהתעלמה מאיזה 7-8 קילו עודפים).

הגעתי לפה עם ים של חששות: איך לעזאזל נוהגים כשההגה נמצא בצד ימין? מי יהיו החברים והחברות שלי? איך הילד יסתדר בגן דובר אנגלית? איך אני יסתדר עם האנגלית? איפה אלד? (זה קורה ממש אוטוטו!), איך מתמודדים עם המרחק ועם הגעגוע מהמשפחה והחברים??? ועוד...

אז לנהוג – מה זה השטויות האלה? אי אפשר פשוט לנהוג בכל העולם באותו צד? אז נכון - מערכות התחבורה פה הן מהטובות בעולם: עם ה-MRT  והאוטובוסים ניתן להגיע בזריזות ובזול כמעט לכל מקום. אבל עדיין, אין כמו לנהוג ולהיות עצמאית (מאמצת משפט של חלק מחברותיי שכן נוהגות, כי אני עוד לא ממש עליתי על ההגה, וסיבובים בחניה זה עוד לא ממש נחשב). קצת תרגולים, קצת ביטחון ואני חוזרת למסלול (השמאלי של הכביש).

חברים וחברות – יש פה קהילה גדולה, אוהבת ומחבקת! קיבלו אותנו יפה, הציעו עזרה, נפגשו, יעצו, נתנו, הדריכו וכו'. כתוצאה מכך גם נוצרו חברויות רבות. חברויות אמיתיות ואיכותיות! בפה מלא אני יכולה לומר שזכינו פה בחברים וחברות, שאני יודעת שאם נצטרך משהו באמצע הלילה, הם יהיו שם.

הסתגלות של הילד בגן – אני מודה! לא נתתי לו מספיק קרדיט... כמובן שעברנו כמה ימים (בודדים) של הסתגלות שבהם אני זו שבכיתי יותר ממנו... אבל מהר מאוד, ילד שעוד לא היה בן 3, עלה להסעה כשלפעמים הוא אפילו שוכח להגיד לי שלום, ופשוט נוסע. חוזר בצהרים ומספר לי (באנגלית!!!!!) שהיה לו כיף בגן. ואני רק תוהה לעצמי איך אני הייתי מגיבה אם הייתי יום שלם בסביבה של אנשים שלא מבינים אותי ואני לא מבינה אותם (נקודה למחשבה... זה גם כמעט המצב שלי).

האנגלית – אז הקטן שלי מהר מאוד התחיל לקשקש באנגלית. בהתחלה קישקש ג'יבריש עם R במבטא, עבר למילים והיום כבר מדבר משפטים שלמים. ואני? מסתבר שמשהו כן נכנס לראש מתקופת בית הספר. שמתי לב שבכל מפגש חברתי, כולן ממהרות לומר  "האנגלית שלי על הפנים", אבל כשאנחנו שומעות אחת את השנייה מדברת אנחנו מופתעות מהרמה ומגלות שגם האנגלית שלנו בעצמנו לא כל כך נוראית. חוץ מזה, כשאין ברירה אז אין ברירה ואני מוצאת את עצמי מדברת עם כולם סביבי באנגלית, לפעמים אפילו יוצא לי לחשוב באנגלית!  אז זו כבר ממש לא בעיה, ועם הזמן האנגלית משתפרת פלאים.

מי שמכיר אותי יודע שאני אוהבת לעשות קניות. גם אלו של בגדים, נעלים, תיקים וכו', אבל גם קניות רגילות בסופר. מיליון סוגי סופרים יש פה שרמי לוי פשוט היה הולך לאיבוד. איפה קונים? מה קונים? כאן יקר? שם זול? מה עדיף איפה? ועד שבוחרים כבר סופר... כמה סוגים של בננות... בננה אינדונזית, בננה מלזית, אולי בננה מהפיליפינים? (הכי טעימה... באחריות). ותפוחי אדמה? וואוו.. כל המינים, כל הצבעים, כל הגדלים וכל הטעמים. אננס... פתאום זה כל כך זול ונגיש, אבל איזה אננס הכי מתוק? מתאילנד? מהפיליפינים? גבינות - לא שמעו פה על גבינות רזות? ולמה הבנקים לא מציעים פה תכניות חיסכון מיוחדות למוצרי חלב...?

עוד לא הגעתי להחלטה איפה הכי טוב ועדיין לא בדקתי למשל מאיפה מגיעים תפוחי העץ הכי טעימים (כרגע סין במקום הראשון) אבל אין ספק שחוויית הקניה פה היא חוויה בפני עצמה. ואם חששתי שלא נמצא מוצרים שאהובים עלינו בארץ, אז אל חשש – יש כאן כמעט כמעט הכל.

קניות נוספות שאני אוהבת, הן הקניות האמיתיות... בגדים, נעלים ומה לא יש למקום המדהים הזה להציע. רשתות מוכרות כמו H&M ו-ZARA  למען האמת פחות מעניינות אותי ושבעתי מהן בארץ. גם לא מושכים אותי המותגים ששמם מתנוסס בפונט ענקי על גבי הקניונים באורצ'ארד. אותי יותר מעניינות החנויות המקומיות, אלו שיש רק פה. אלו שמוכרות בגדים, נעלים, איפור, תיקים ותכשיטים במחירים עממיים ככה ש"הכסף שלך קונה יותר".

ואם מדברים על מחירים זולים, פוד קורט זו רחבה גדולה של מאכלים אסייתיים ממדינות שונות באיזור, שניתן למצוא בה כל מאכל אסיאתי במחירים זולים במיוחד. בכלל, האוכל כאן זו חוויה בפני עצמה. אומרים שסינגפור זו מעצמה קולינרית. שומרי הכשרות שביננו קצת יתקשו להבין על מה המהומה, במיוחד נוכח הריחות בפוד קורט (אני עדיין לא התרגלתי), אבל מסתבר שהטעמים מטורפים והמחירים שווים לכל כיס. אז אני בין שומרי הכשרות עד כמה שניתן... פוד קורט כמו עוד הרבה מסעדות, לא מדברים אלי, אבל גם לזה מצאתי תחליפים... יש פה מסעדות צמחוניות מעולות, יש כאן תחליפים טובים ומסתבר שיש פה גם הרבה דברים כשרים שמאפשרים לנו להמשיך ליהנות מהמוכר והידוע על אף המרחק מהבית. מעבר לכך, יש פה היצע גדול שמספק לנו מוצרים מיוחדים לחגים שאנחנו חוגגים.

חגי ישראל – אין ספק שאלו הרגעים שהכי מתגעגעים לבית ולחברים. מתגעגעים לעל האש עם החבר'ה בחול המועד, לכל נדרי ולכבישים הריקים ביום הכיפורים, לקריאת המגילה ולמסיבות הפורים, לסופגניות המפוצצות ריבה מהשוק ועוד. אז נכון שאין למשפחה ולחברים מהבית תחליף, אבל יש כאן קהילה יהודית גדולה ומחבקת שנותנת לנו תחושה של בית. אנחנו ממשיכים לחגוג את החגים בדיוק כמו שחגגנו בארץ, האווירה היא אווירת חג בהשתתפות יהודים וישראלים רבים, מה שהופך את החוויה למרגשת ומעצימה.

אסיים כמו שהתחלתי: סינגפור היא מקום מדהים! אידיאלי למשפחה ואידיאלי למשפחתיות. אידיאלי לילדים ואידיאלי לזוגיות. 

ועוד טיפ(ה) ממני, תעשו לעצמכם טובה... אם אתם יוצאים החוצה ומתחיל טפטוף קל, לא אומר שעוד דקה או שתיים זה מסתיים... זו רק תחילתה של סופה, שאם לא תהיה לכם מטריה, תירטבו מכף רגל ועד ראש.

משפחות שקוראות את מה שכתבתי ועדיין לא נמצאות פה, אשמח לתת טיפים לקראת הגעה לכאן (מה להביא וחשוב מכך – מה לא להביא, מה לבדוק וכו'). 

אמנם נמצאת פה קצת פחות משנה אבל זה רק אומר שהכל טרי בזיכרון.

הערות
* כתובת הדואר האלקטרוני לא תוצג באתר.