על הקהילה היהודית בסינגפור


01 Aug
01Aug

הקהילה היהודית בסינגפור - רשמים
אילת שי- מגיברלטר

שום דבר אבל אני מתכוונת שום דבר! לא יכל להכין אותי לביקורי בסינגפור המדהימה...האמינו לי לא כל מידע או תמונות בגוגל ולא אינפורמציה משום אתר תיירות נחשב... לסינגפור צריך להגיע, לראות בעיניים ולהיווכח שכל הטיסה הארוכה והמתישה לשם בהחלט שווה כל רגע...בעצם כל שנייה! לכל היופי הזה נוסיף את ביקורי בקהילה היהודית המקסימה ואת פגישותיי עם הישראלים המדהימים. ונקבל ביקור פשוט מושלם!

בימים אלה הנני שוקדת בקדחתנות על לימודי הדוקטורט. עבודת המחקר שלי עוסקת בקהילות יהודיות קטנות ברחבי העולם מתחת לאלף איש. לפני כל ביקור הנני בודקת, חוקרת, מבררת ונוברת בכל פיסת מידע שעלולה לסייע לי בביקורי העתידי בקהילה. כאשר התחלתי את הבדיקות הראשוניות על סינגפור ליבי התמלא בחרדה. רשימת ה"לא תעשה" בסינגפור היא ארוכה, מפחידה ומעייפת. האכיפה, והעונשים עליהם הם רבים וכבדים; על החזקת סמים העונש המירבי הוא עונש מוות, השלכת פסולת ברחוב אסורה בהחלט, העישון מן הסתם אסור בתכלית האיסור במקומות ציבוריים, גם לעיסת מסטיקים בציבור אסורה ואפילו מכירתם במכולות וסופרים מוגבלת עד מאוד. 

אך כבר ברגע שנחתתי בשדה התעופה Changi הרושם הראשוני שקיבלתי על סינגפור והפחד שתקף אותי חלף כלא היה. נהג המונית שאסף אותי משדה התעופה היה חביב במיוחד ושימש באופן טבעי ומיידי מעין מדריך טיולים פרטי ודאג להסביר לי על כל בניין חדיש ועל כל פרוייקט עתידי שעברנו בו בדרך למלון מרינה ביי סנדס המפואר שבבעלותו של המיליונר היהודי הידוע שלדון אדלסון.

 כשהגענו ליעד ועצרנו בכניסה למלון, פתחו בפניי את הדלת ולקחו ממני באופן מיידי את המזוודות. רמת השירות והאדיבות הרבה הייתה ניכרת בכל מקום. על אף שעות הטיסה הרבות והעייפות לא התעצלתי ועליתי מיד לראות את הנוף המדובר והעוצר נשימה מהבריכה הנמצאת גג המלון בקומה החמישים ושבע.

 מכיוון שבבוקר שלמחרת היה לפניי יום עמוס במיוחד של פגישות וראיונות נאלצתי להתעורר מהחלום ומהפנטזיה שאליה נכנסתי ונסחפתי בקלות רבה מהשהות במלון זה. כי כמו שאומרים, הזמן קצר והמלאכה מרובה רק שבמקרה זה אני היא הפועלת ואני ממש לא עצלה. 


הקהילה היהודית בסינגפור

לאחר מלחמת העולם השנייה היה בסינגפור משבר רציני הכל נהרס בכל האזור ואנשים נאלצו להותיר מאחור את כל רכושם ולברוח. מעט מאוד יהודים נותרו בסינגפור (150 במספר) רוב רובם היה יהודים עיראקים יוצאי בגדד והם בעצם המובילים והמנהיגים הטבעיים של הקהילה עד עצם היום הזה. 

הקהילה אורתודוקסית ברובה, אמידה ומאוד מזמינה. אט אט עם הזמן הקהילה גדלה והתרחבה עם השנים ולסינגפור הגיעו אנשים מכל רחבי העולם וגם כמה אלפי ישראלים אשר מגיעים לסינגפור מידי שנה לשליחות או פרוייקטים מטעם מקום עבודתם.

בין היהודים המעטים שנותרו היו כאלה שבלטו מעל כולם ואף זכו לעדנה גם בחייהם ואפילו במותם. דוגמא לכך הוא דייויד מרשל שהיה עו״ד יהודי מצליח אשר הפך עם הימים לראש ממשלה בסינגפור. מר מרשל היה אהוב על כלל האזרחים בשל סבלנותו וסובלנותו כלפי כלל הדתות ועד היום ניתן להבחין כי אנשי סינגפור זוכרים ומוקירים לו תודה. מידי שנה ניתן לראות כי אנשים רבים מקשת רחבה של הדתות השונות מגיעים ביום אזכרתו על מנת לחלוק לו כבוד. 

כמו כן, ניתן בהחלט להבחין כי ישנה הערכה רבה לישראלים בסינגפור. בשנת 1965 כאשר סינגפור קיבלה עצמאות ואף התנתקה ממלזיה, הייתה מדינת ישראל בין המדינות הבודדות שסייעו לה בתחילת דרכה, ועד היום הם מוקירים לנו תודה על כך. בשל עובדה זו זוכים הישראלים בסינגפור לכבוד ולהערכה רבה.

בבוקר למחרת מרגע הנחיתה פגשתי את רחלי אורן באחד מבתי הקפה באחד מעשרות הקניונים הרבים, המדהימים והמודרניים שקיימים בסינגפור. רחלי הגיעה לסינגפור מישראל בעקבות שליחות מהעבודה של בעלה לפני כחמש שנים והיא מנהלת את אתר האינטרנט ״פיטפטו״ אתר המספק מידע לקהילה הישראלית בסינגפור ובאסיה. רחלי ובעלה שי מטיילים המון ומאוהבים לטענתה בתרבות הסינית. רחלי מספרת כי בבית אביה היא חונכה על אהבת הארץ והמולדת והשהות בחו״ל כרגע נוגדת את הערכים שעליהם גדלה אך נכון לעכשיו היא מאוד נהנית משהותה הזמנית במקום ייחודי כמו סינגפור. הקהילה הישראלית כאמור, היא קהילה בתנועה מתמדת כך שלדבריה מאוד קשה ליצור חברויות חדשות וגם את החברויות שכן מצליחים ליצור נאלצים לקטוע בשל החזרה לארץ, דבר הגורם למפח נפש מאוד גדול.

מיד כשסיימתי את פגישתי עם רחל אורן מצאתי עצמי תופסת כבר את המונית לפגישה הבאה עם דנה בכר גרוסמן ישראלית אשר עברה לסינגפור יחד עם בעלה וילדיה. דנה הינה עורכת דין ומגשרת אשר הקימה את העסק שלה בסינגפור מתוך צורך לענות על צרכיהם של עסקים וחברות בינלאומיות רבות, שלעיתים צריכים גישור ויישוב סכסוכים ביניהם כדי להימנע מלהגיע ליישוב הסכסוך בבית משפט. דנה, בעלה קידר וילדיהם לוקחים חלק פעיל בחיי הקהילה היהודית, בחגים ובארוחות שבת אך גם משתלבים רבות בקהילה הישראלית ובקהילה המקומית והבינלאומית בסינגפור. כך שילדיהם נהנים מכל העולמות ומוצאים עצמם משחקים עם ילדים ישראלים, סינים, ספרדים, צרפתיים ועוד. מבחינתה זוהי הזדמנות אדירה עבורם ולילדיהם אשר תתרום להם רבות בעתיד לבוא.

רחלי, דנה ורבים אחרים ציינו בפניי את הקשר החם והמיוחד שיש לנשיא ולרב הקהילה בפרט ולקהילה היהודית בכלל עם הקהילה הישראלית. לאחר ששמעתי רבות אודות רב הקהילה האהוב מרדכי אברג'יל בהחלט ציפיתי לפגישתי עמו. הפגישה התקיימה במשרדו הצנוע לאחר שעברתי בדיקה בטחונית מקיפה בכניסה לבניין הקהילה. 

הרב אומנם משמש כרב הקהילה משנת 1994 אך על אף העובדה שכבר חלפו יותר מעשרים שנה נדמה כי המרץ והאנרגיות החיוביות שלו רק התגברו והתעצמו עם השנים. הרב מעורב מאוד בכל הנעשה בקהילתו. הוא משמש כשוחט הקהילה. הוא שוחט את העופות בעצמו וזאת מתוך מטרה לשמור על מחירים נמוכים והגיונים לצרכנים השומרים כשרות. הופתעתי בהחלט ממחירי העופות המוצעים לחברי הקהילה והרב ציין כי חשוב להם שכל בית יהודי באשר הוא ישמור כשרות בביתו ולכן הם גובים עבור העופות מחיר עלות בלבד. את הבשר לעומת זאת, הם נאלצים לייבא מאוסטרליה ולכן מחירי הבשר בסינגפור יקרים בהרבה. הרב הינו מוהל מוסמך אך מכיוון שהוא לא עושה זאת באופן יומיומי הוא מעדיף שלא לקחת כל סיכון ולא לעשות זאת בכלל. לכן כאשר יש ברית מילה מזמינים ההורים הטריים מוהל מישראל באופן פרטי. מתוקף תפקידו, הרב נותן שיעורי תורה ולעיתים עושה זאת במסגרת  פרוייקט  learn & Lunch. פעם בשבוע מגיעים כמה עשרות גברים ללימוד תורה בהפסקת הצהריים. כך הם לומדים בחברותא וגם נהנים מארוחת צהריים מזינה. 

בסינגפור קיימים שני בתי כנסת פעילים האחד הוא בית הכנסת ״חסד אל״ והשני הוא "מגן אבות". בית הכנסת "מגן אבות" ממוקם במתחם שברחוב Waterloo שבו נערכה הפגישה עם כבוד הרב, כמו כן קיים שם מקווה לגברים ומקווה לנשים, חנות כשרה שבה תוכלו למצוא מגוון מוצרים כשרים מהארץ ומהעולם, אולם אירועים שבו מקיימים חתונות, בר מצווה, בריתות, ימי הולדת, ימי נישואין, סמינרים, סדנאות ועוד. מסעדה כשרה הנמצאת תחת השגחתו של הרב אברג׳יל. אשר מספקת ארוחות בוקר, צהריים וערב. ארוחות שבת וגם שירותי קייטרינג, ואפילו חדר ישיבות לאנשים החשובים שמגיעים לשם. 

בשל הפעילויות הרבות הנעשות במתחם והצמיחה המהירה של מספר החברים בקהילה, מנהיגי הקהילה קיבלו לאחרונה אישור מהממשלה לבנות קומה נוספת. כמו כן, בבעלותה של הקהילה ישנו בית אבות אך הוא אינו ממוקם במתחם זה.

לרב חשוב מאוד שכולם יתאחדו וינהגו כקהילה אחת גדולה ומאושרת. על מנת להשיג מטרה זו לטענתו יש להשקיע בשני דברים עיקריים: האחד, הוא החינוך והשני, הוא קיום אירועים משותפים בכל החגים במהלך השנה. 

בבית הספר היהודי " מנשה מאייר" (על שמו של יהודי שהיה מעשירי סינגפור) לומדים מידי יום כמאה חמישים תלמידים וכרגע הקהילה בעיצומם של בניית בניין חדש, גדול ומרווח יותר אשר יוכל לקלוט כחמש מאות תלמידים. בבניין חדיש זה יוכלו לללמוד בהנאה רבה ילדי הגן, בית ספר יסודי ותלמידי תיכון. הבניין אמור להיות מוכן תוך שנה וחצי מהיום כך שבהחלט יש למה לצפות.

לפני כמה שנים פתח הרב מרדכי אברג׳יל בשיתוף פעולה עם שגרירות ישראל בסינגפור את בית הספר בימי ראשון ה- "Sunday school״ אשר פועל בין השעות 9:30-12:30 בבית ספר זה לומדים גם ילדי הישראלים וילדי הקהילה גם יחד. ילדי הישראלים לומדים בדרך כלל בבתי ספר בינלאומיים אך לטענתה של דנה בכר גרוסמן על בית הספר בימי ראשון אין הם מוותרים. ה- Sunday School  זוכה להצלחה ולפופולריות רבה בקרב כלל הקהילה בשל כמה סיבות עיקריות: בבית ספר זה כלל הילדים נהנים מלימוד עברית, לימוד תורה, חגים יהודים והמסורת היהודית. בית ספר זה נותן תחושה של "בית" ואף משמש כמעין "גשר" המקשר בין החילוניים לדתיים ובין הישראליים ליהודים המקומיים. תלמידי בית ספר זה רשאיים להמשיך את לימודיהם עד למועד הגשת מבחני הבגרות על פי המתכונת של משרד החינוך בישראל.

בדרך כלל הקהילה בסינגפור והישראלים חוגגים יחד במהלך השנה את כלל חגי ישראל הרב סיפר כי החגיגה הכי מדוברת בעיר היא מסיבת ל"ג בעומר שאליה מגיעים בכל שנה לא פחות משבע מאות איש לחגוג מסביב למדורה. לרב אברג׳יל חשוב מאוד לשמור על יחסים טובים גם עם הגויים והוא בהחלט משקיע בכך. רק לאחרונה התקיים בסינגפור תחרות המירוץ המפורסמת הפורמולה 1 ולאירוע הפתיחה הוזמנו כל אנשי הדת על זרמיהם השונים אשר קיימו תפילה משותפת לשלומם של כלל הנהגים במירוץ. הרב אברג׳יל כמובן היה נוכח ואף לקח חלק בתמונה הכוללת של כל נציגי הדת יחד. יחד עם זאת, הוא טוען שאנטישמיות כלפי יהודים לא פוסחת על אף יהודי בשום מקום בעולם ולכן אל לנו לנוח על זרי דפנה, ותמיד צריך להזהר ולהשמר. 

אחד מהיתרונות של סינגפור לטענתו הוא שהממשלה הינה חזקה ודומיננטית מאוד בשטח. דוגמא מעניינת לחוזקתה ועוצמתה של הממשלה היא כי בעבר הרחוק (ליתר דיוק בשנת 1928) נבנה בניין "אליאס" אשר נבנה ע"י דוד אליאס, אחד מהיהודים העשירים בסינגפור. עם חלוף השנים בניין זה נמכר ועבר לבעלותם של הגויים. הממשלה עד היום שומרת על בניין זה בקנאות רבה ולא מתירה להרוס אותו או אפילו לבצע בו כל שינוי ולו הקטן ביותר וכל זה מתוך רצון עז לשמור על ההיסטוריה של המקום.

 יחד עם זאת ניתן לראות כי בסינגפור ישנה סבלנות וסובלנות רבה לכלל הדתות השונות. הרב סיפר כי לפני ארבע שנים היה לו רצון פנימי עז לעשות קידוש השם ולהניח חנוכייה בחג החנוכה ברחוב הקניות הראשי של סינגפור ( orchard street ). על מנת לקבל את המתחם הוא קבע פגישה עם אחד מהבעלים של המקום. כאשר הגיע לפגישה נכנס הרב למשרדו בהתרגשות רבה...אחרי הכל לא כל יום הוא זוכה להפגש עם אחד מהמיליונרים הגדולים של סינגפור. אך כאשר המיליונר לחץ את ידו והזמינו לשבת הבחין הרב כי למיליונר ישנה הערכה רבה לרבנים בפרט ולאנשי דת בכלל ועל שולחנו היו מונחים לא פחות משלושה תנכי״ם שונים. מיותר לציין כי המיליונר הסכים לבקשתו של הרב כבר בדקות הראשונות של הפגישה והחנוכייה עומדת ברחוב הקניות הראשי בסינגפור כבר ארבע שנים רצופות.

הרב בהחלט עסוק אך יש לו הרבה מלאכים קטנים שעוזרים לו ומסייעים לו להשלים את המלאכה. אחד מהמלאכים הוא הרב נתנאל ריבני אשר הגיע לקהילת סינגפור בשנת 2006 והוא משמש כיד ימינו של הרב אברג׳יל. הרב ריבני אחראי על קבוצה של שישה בני ישיבה ושתי שליחות בני עקיבא וביחד הם פועלים במרץ לפעילויות רבות ומגוונות לילדים, לנוער, למבוגרים ולקהילה כולה. הם גם אלו האחראיים להכין את בנות המצווה ובני הבר מצווה ליומם הגדול. הרב ריבני האהוד מעביר גם שיעורי תורה ובכל יום חמישי ניתן להבחין כי מגיעים ישראלים חילונים רבים לשיעורו.

כל מי שמגיע לסינגפור אם לביקור, לצורכי עבודה או רילוקשיין אף פעם לא ירגיש לבד. הקהילה היהודית והישראלים עצמם מאוד אדיבים ומסייעים לכל מי שמגיע. כך שכולם יכולים למצוא בית חם בקהילה קטנה זו. לאנשים שעוברים לגור בסינגפור באופן ארעי או קבוע הם ממליצים להירשם לרשימת האימייל הקהילתית על מנת שיוכלו לקבל מייל עם מידע מפורט על כל שירותי הקהילה ואת הניוזלטר השבועי.

כמו שאימי תמיד אמרה לי "דברים טובים תמיד באים באריזות קטנות" אריזה זו עבורי הייתה הפעם סינגפור.

קטנה, איכותית יפה ומדהימה ובהחלט משאירה טעם של עוד...לשם בטוח אני עוד אחזור!


הכותבת היא חוקרת קהילות יהודיות קטנות ברחבי העולם, מחברת הספר "רילוקיישן דרלינג רילוקיישן" ושותפה בחברת Benefit Business Solutions, המספקת ליווי עסקי, ייצוג ופיתרונות ניהול לחברות זרות בגיברלטר.

הערות
* כתובת הדואר האלקטרוני לא תוצג באתר.