ראש השנה בסינגפור - שנהיה לראש ולא לזנב


01 Aug
01Aug

ראש השנה בסינגפור - שנהיה לראש ולא לזנב

מאת קרני תומר פוד אקספלורר


הברכה המסורתית לראש השנה היהודי "וּנְתָנְךָ יְהוָה לְרֹאשׁ, וְלֹא לְזָנָב, וְהָיִיתָ רַק לְמַעְלָה, וְלֹא תִהְיֶה לְמָטָּה" מופיעה בספר דברים פרק כ"ח ומשמעותה שנהיה מובלים ולא נגררים. 

בערב ראש השנה על פי ההלכה היהודית מברכים על ראש הדג ומאחלים ברכה אישית ולאומית לשנה חדשה של הובלה במקום הזדנבות.

גם בתרבות הסינית יש חשיבות מאד גדולה לדגים,שכן המילה דג בשפה המנדרית y’u נשמעת כמו המילה שפירושה עשיר או שופע וזה הופך את הדג למנת חובה במטבח הסיני ובערב ראש השנה הסינית בפרט . הדג מוגש עם הראש מחובר כדי להבטיח שגשוג ורווחה במשך כל השנה.

עם כל כך הרבה ברכות ושאיפות לשנה מוצלחת ופוריה ,מייד אני חוזרת לשוק ההודי בסינגפור ומוכר הדגים הסיני מברך אותי בשנה טובה ושואל כמה ק"ג קרפיון אני צריכה לגפילטע פיש ואני מזכירה לו לשמור עבורי גם את הראש  לציר ולהגשה.


כמובן הוא אומר לי, הרי החלק הכי טעים ועסיסי נמצא בראש הדג מאחורי הלחיים ובאמת בשווקים הסינגפוריים בין דוכני הדגים יש מדף המיועד רק לראשים של דגים. ראשים אלה מככבים באחד מהמאכלים המפורסמים בסינגפור הנקרא CurryFish Head .

רבים מניחים שבשל המילה קארי זה הוא מאכל שהגיע לסינגפור מהודו אך השורשים של מאכל זה הם דווקא בסינגפור והם דוגמה מצויינת למטבח כור ההיתוך שנוצר כן ב200 השנים האחרונות.

הכל החל בשנות ה-50 כאשר מר גומז, מהגר מדרום הודו פתח דוכן נייד ברחוב סופיה (שהיה רחוב שאכסן את הקהילה היהודית בסינגפור). הוא הבחין שהלקוחות הסיניים מאד אוהבים  את המאכלים המתובלים והחריפים מוגשים על  עלי בננה ויותר מזה אוהבים מאד ראשים של דגים. 

הוא החליט לבשל את ראשי הדג בתוך רוטב הקארי הלוהט עם במיה מקומית הנקראת ליידי פינגרז ועם חצילים וכך נולדה המנה המקומית שנקראת Curry fish head.

מאוחר יותר, מהגר סיני בשם Hoong Ah Kong שהיגר לסינגפור בשנת 1936 ראה את הביקוש הרב למנה והחליט גם הוא לבשל אותה עם כמה התאמות לחיך הסיני. הוא הבין שיש פה פוטנציאל שיווקי של שף סיני המוכר אוכל הודי ועוד עם ראש של דג. המסעדה שלו שנקראה Soon Heng Restaurant היתה מאד מפורסמת ומצליחה ונסגרה רק בשנת 2012 . 

מר גומז לעומת זאת ,עבר מסינגפור לקרלה ולקח עמו את המתכון שהפך לאחד מהמתכון הקראליים המפורסמים וכיכב באחד מהפרקים בתוכנית הטלוויזה של אנתוני בורדיין. מעניין לראות כיצד מטבח כור ההיתוך הסינגפורי התפתח ועבר ממדינה למדינה וזה עוד בתקופה שהאינטרנט לא היה קיים.

 אני מאחלת לכולנו שנה טובה ומתוקה,שנת בריאות,ואושר, שגשוג ורווחה והרבה אוכל טוב!


* פורסם לראשונה בשנת 2015

קרני תומר פוד אקספלורר מציעה סיורים קולינאריים בסינגפור בדגש על תרבות האוכל המקומית.

לפרטים נוספים: http://www.woknstroll.com.sg/

הערות
* כתובת הדואר האלקטרוני לא תוצג באתר.