טיול ללאוס - ויאנטין וואנג ויאנג


16 Jun
16Jun

מאת רחלי אורן ואורנה בן אבא

2016

משעות הבוקר המוקדמות, החלו להגיע למקדש עשרות נשים בלבוש חגיגי, מביאות מנחה, לזכרו של בכיר הנזירים שנכנס למסלול חדש, גלגל החיים, לפני יומיים.

רובן לבשו סארונג צבעוני, עם חלק עליון בצבע שונה, ועל צאוורן מונח באלכסון, סרט רחב מבד. חלקן אספו את שערן השחור במעין ״בננה״ קוקו, ונעלו נעלי עקב, ותכשיטים על ידיהן,  כאילו יצאו לחגיגה.

מעט גברים אשר ליוו אותן לבשו גם הם חולצה לבנה וסרט רחב על צאוורם. המתפללים אחזו בידיהם קערה (כמו גביע מוזהב, או מוכסף ) ובתוכו אורז, פירות, ופרחים, מנחה לנזירי המקדש, ולרוחו של המת הנמצא בעולמות אחרים.

במקדש כבר הוכן עבורן שולחן ארוך, אשר בצידו האחד עמדו הנזירים ובצידו השני עברו הנשים עם מנחותיהן וחלקו לכל נזיר קצת אוכל וכסף.

כשהן יצאו מהמקדש, לאחר שתרמו וקיבלו את ברכת הנזירים, נראו הנשים פחות מתוחות, כליהן ריקים כמו השאירו את החגיגיות יחד עם התרומה במקדש.
כל יום, עוד בטרם עלות השחר יוצאים הנזירים בבגדיהם הכתומים, וסובבים ברחובות עם קערות ריקות, ע״מ לאסוף אורז מהתושבים המקומיים. ההסבר למנהג הזה נעוץ במחשבה הבודהיסטית, הדוגלת בעשיית מעשים טובים, וכך ניתנת ההזדמנות לתושבים לעשות מעשה טוב כל בוקר.


ריטואל זה, יחודי לדרום מזרח אסיה, ואפשר לראותו גם בתאילנד, קמבודיה וויטנאם.

אחרי לילה בויאנטין הבירה הצפנו לעיר ואנג ויינג השוכנת לצידו של נהר ומוקפת פסגות מזדקרות, שיחד מספקים אתגרים למיטיבי... גשר חבלים, טיפוס צוקים, שיט אבובים, קיאקים, כדורים פורחים (הם רק רשימה חלקית של שלל האפשרויות). לאורכו של הכביש המשובש, 5 שעות נסיעה, רואים את החיים המתנהלים בלאוס.

שווקים, אוכל, בעלי מלאכה, פרות, תרנגולות, בלי פסי הפרדה וללא תמרורים. הכל זורם

בואנג ויאנג, בחרנו בהליכה קצרה לאחת המערות ובשיט רגוע על הנהר. ואנג ויאנג הפכה לנקודת עצירה חובה של תרמילאים מכל העולם, והיא מלאה בגסטהאוסים, מסעדות, פאבים ומסאג'ים לרגלים, לגוף, ולנשמה.
חוויה נוספת בטיול זה היה נסיעה של כשלוש שעות לכיוון מזרח, לכפרי אורגות, סלים בגדלים שונים, ובהמשך לאגם גדול "אנג נאם לק" הנמצא בתוך פארק בשם "פו קאו קואיי", אגם שגדל בגלל סכר, ובו איים קטנים. את ארוחת הצהרים, אותה הזמנו על הרציף, אכלנו תוך כדי השיט באגם. 


למעונינים בטיול הכולל גם את העיר היפה בצפון לואנג פארבנג, אני ממליצה להיות 3 ימים באזור ויאנטין , יום כולל לינה בואנג ויינג, ועוד יומים או שלושה בלואנג פארבנג.

לאוס הינה מדינה נעימה. מחוץ לבירה המתפתחת, נראים חלק מהמקומות כאילו הזמן עצר מלכת לפני שנים רבות.


הערות
* כתובת הדואר האלקטרוני לא תוצג באתר.