4 ימים בסיאם ריפ ומקדשי אנגקור, קמבודיה


16 Jun
16Jun

מאת רחלי אורן

קמבודיה קרובה לסינגפור והייתה היעד לטיולנו הראשון באסיה. מכיוון שהטיול יחסית קצר, קל לתכנון, זול יחסית, ובעל אטרקציות מדהימות הוא מומלץ  מאד לטיול. אפשר לטייל עם מדריך, אך לאחר ניסיון של ארבע שנים באסיה, אין בעיה לטייל גם לבד ולמצוא מה שצריך במקום.

בקמבודיה חיים כ- 14 מליון איש אשר רובם בודהיסטים המאמינים בטהראבאדה- אמונה במעשים טובים בחיים האלה כדי לשפר את הקארמה בגלגול הבא. רובם אנשים מסורתיים ויש לכבד אותם ואת דתם. החקלאות , הדיג והאריגה הם הענפים העיקריים של הכלכלה המקומית. לאחר שנים רבות של מלחמת אחים, וקולוניאליזם צרפתי לפני כן, העם הקמבודי מנוסה מלחמות וצער, ועדויות לכך נשמעות מפי האוכלוסייה -בעיקר הבוגרת.

מסינגפור לקמבודיה יש טיסות ישירות של מספר חברות באדגט כמו  Jet Star ,Air Asia ואחרות במחירים שונים החל מ-229$. כדאי להזמין מראש מלון במרכז העיר הקטנה  סיאם ריפ, על מנת שתוכלו לטייל ברגל בערב לשוק ו/או למסעדות הרבות. אינני זוכרת את שמו של המלון, אך הוא היה בכניסה לעיר והיה מאד נוח.

ביומכם הראשון לאחר שהסתדרתם במלון, כדאי לצאת ולתור את העיר ברגל או בעזרת מוטו- טוק טוק מקומי. ישנו שוק אוכל גדול מאד,ועל ידו אזור של מסעדות ושוק הלילה. האזור עצמו רחב ידיים ואפשר לטייל בו כשלוש שעות עד החשיכה ואז לאכול באחת מהמסעדות הטובות. 

למחרת כדאי להקדיש את כל היום לאתרי אנגקור ואט שהוכרזו כאתרי אונסקו. המקדשים המדהימים כוסו במשך עשרות שנים על ידי יערות, והוזנחו בעיקר בגלל מלחמת האחים הארוכה כ- 200 שנה שהתחוללה בקמבודיה. ארכיאולוג צורפתי שביקר במקום מצא אותם, ובעזרתו ובעזרת ממשלת קמבודיה שופצו המקדשים והם מהווים את עיקר הטיול לסיאם ריפ. מי היו מלכי אנגקור? במאה ה-12 שלטו בקמבודיה מלכים חזקים אשר הרחיבו את הממלכה לשטחי תאילנד ווייטנאם. אנגקור ואט הינה העיר שנבנתה בידי אותו המלך ובתוכה נמצאים עשרות המקדשים. מורכבות הבנייה והכמות הגדולה של המקדשים היא מקור לגאווה וסמל לתרבות שהייתה ואיננה. בין המקדשים המפורסמים אפשר לראות את הבאיון – אשר היה המקדש הרשמי של המלך, אשר מכל כיוון נראות פניו של המלך ששלט במאות ה-11-122. הפיסול באבן והארכיטקטורה הקמארית מהווים נקודת שיא בטיול. את דמויות הרקדניות – אפסרה אפשר לראות כמעט על כל מקדש וכן את הנאגה- נחש ארוך הנמצא בדרך כלל בכניסה על המדרגות ואשר שומר על המקום. מקדש טה פרום הינו מקדש בו צולמו  כמה מהסצנות של הסרט "טומב ריידר", ושורשי העצים המשתרגים בינות לאבנים -מופלאים. בכניסה וביציאה מהאתרים, תפגשו להקות של נכים- ממלחמת האחים בקמבודיה, אשר מנגנים ושרים לתיירים ואוספים כך כסף למחייתם. תרמו להם כי מצבם של הנכים בקמבודיה , כמו במקומות נוספים באסיה הוא קשה ביותר. מכיוון שמזג האוויר החם מעייף מאד אפשר לטייל בבוקר מוקדם, לחזור למנוחה ורחצה בבריכה  במלון ולצאת שוב בשעות אחה"צ. כמובן שאוהבי הארכיאולוגיה, ההיסטוריה והתרבות יכולים להסתובב בין המקדשים גם יותר מיום אחד.


מלחמת האחים של הקמר רוז בה נהרגו כ-1.7 מליון אזרחים בעיקר המשכילים והעשירים הסתיימה בשנת 1978 ,אך שרידיה נראים בכל פינה. ישנו מוזיאון המלחמה אשר בו מוזכרים הפשעים האכזריים שבוצעו על ידי המנהיג פול פוט ואנשיו, אך כאמור תראו ותשמעו- אם תשאלו- את הסיפורים כמעט מכל אדם ואדם.

אנחנו יצאנו ביום השני לכיוון אגם טונלה סאפ הנחשב כאגם המים המתוקים הגדול ביותר באסיה, ופלא אקולוגי יוצא דופן ואשר מספק אוכל לכל המדינה. היעזרו במלון בו אתם שוהים- במציאת נהג שייקח אתכם למעגן הסירות וצאו ליום טיול על המים- בקרו בבתים הבנויים על כלונסאות, תחוו את החיים בבתים קטנטנים , מעברים צרים בין בית לבית ותעסוקה מקומית.

לאחר מכן שבו לאכול במסעדה הנמצאת במרכז האגם על כלונסאות. אנשי המסעדה ידוגו לכבודכם דג ויכינו אותו במקום. הדג מצוין אך זה לוקח זמן כי האמצעים מאד מוגבלים.

בסופו של יום זה, אם יש עוד כוח, אפשר לבקר שנית בשוק הלילה המקומי, או לקחת מוטו- שיסייר אתכם באתרי הבילוי המקומי. אנחנו הגענו למעין קרקס גדול הנמצא קצת מחוץ לעיר, ובו נפגשים הזוגות הצעירים באוהלים הנמצאים בצד הדרך. מכיוון שהבתים קטנים וצפופים, נאלצים הצעירים לבוא לכאן על מנת לדבר בשקט ולהתייחד עם חבריהם.

אפשר לחזור למחרת היום הרביעי או לנסוע ברכב או מוטו מספר ק"מ מהעיר,לאגם הנראה כמו הכנרת, בו מבלים הקמבודיים את חופשתם. בכפר- Prey Melech שעל חופי האגם יש מסעדות בהן אפשר לשבת על המים ולאכול מיני "חיות" מטוגנות- דגים, צפרדעים ועוד. המקום זול ביותר והחוויה מיוחדת ונעימה.

עיר הבירה של קמבודיה נקראת פנום פן ואליה אפשר לטוס גם מסינגפור וגם מסיאם ריפ. זוהי עיר אסייתית גדולה לחופיו של נהר טונלה סאפ המתחבר למקונג. זוהי עיר תוססת ובה יש מקדשים רבים, שווקים וגם אתרים לזיכרון הנרצחים על ידי הקמר רוז. אפשר להוסיפה לטיול ולהאריך ביומיים נוספים, אך גם טיול למקדשי אנגקור ואט ולאגם טונלה סאפ, הם מספיקים על מנת ל"טעום" קצת מקמבודיה.

הטיסה בחזרה לסינגפור לוקחת רק כשעתיים אבל היא מביאה אתכם בחזרה לעולם "הראשון" כפי שקרא לזה מנהיג סינגפור האגדתי לי קאון יו.

בהצלחה!

 

הערות
* כתובת הדואר האלקטרוני לא תוצג באתר.