ילדים זה שמחה - סינגפור עם ילדים


25 Jul
25Jul

סינגפור עם ילדים - כמה הערות מקדימות

 • הרוב הגדול של המבקרים שלנו הגיעו בלי ילדים ולכן תרגלנו פחות את "סינגפור בשבועיים" לילדים. יחד עם זאת חווינו את סינגפור דרך שלושת הילדים הפרטיים שלנו שהיו במשך שלוש השנים שלנו כאן בגילאים שבין 5-15.  
 • ההיצע לילדים באי הוא עצום. פארקי מים, פארקי שעשועים, בתי קפה שמתאימים גם לילדים (כולל בית קפה וחנות של "גיבורי על" בקניון של המרינה), גני חיות, תערוכות ייחודיות ומותאמות במוזיאונים השונים, פעילויות ספורט ואקסטרים ועוד ועוד, אך אליה וקוץ בה. חלק גדול מהאטרקציות הן יקרות והצבר של מספר אטרקציות בביקור אחד עשוי להיות נטל כלכלי כבד. כדאי למנן בין אטרקציות בתשלום לבין אטרקציות חינמיות או זולות יחסית.
 • באי מפוזרים משרדים של כרטיסים מוזלים. האחד מהם, משרד בבעלות קוריאנית (Hankookchon)  נמצא בקניון "אורצ'ארד פלאזה" בקומה שלישית. שווה להטריח עצמכם לשם אם אתם הולכים לקנות כרטיסים למספר אנשים או ליותר מאטרקציה אחת כי מדובר על הנחות של 25% בערך. כרטיסים מוזלים נוספים יש בסנטוזה עצמה, בקומת החנייה של הריזורט וורלד (איזור השעשועים) ישנם ביתנים שנפתחים החל מהשעה 10:00 בבוקר ובאופן מתמיה המחירים שם זולים יותר מבקופות האטרקציות עצמן, כרטיסים מוזלים או מבצעים תמיד אפשר גם לחפש ולמצוא Online ולבסוף אם קונים חבילת כרטיסים למספר אטרקציות יש הנחות אם כי בעיני הן לא מספיק משמעותיות.
 • באי פזורות לא מעט מזרקות מים לילדים (בגן חיות, בגנים הבוטאניים לילדים, בגנים שליד המרינה, בפארק המדע שבג'ורונג), המזרקות האלו הן הפוגה מצויינת מהחום. לכן אולי כדאי שיוצאים למקומות האלו ובכלל להביא בגד ים לילדים בתיק.
 • דווקא את האטרקציות של הילדים (במיוחד היקרות) מאוד קל לאתר ברשת (כולל באתר שלנו, ששם אגב יש המלצה מצויינת של טלי גורן לטיול שלושה שבועות עם ילדים) ולכן לא ארחיב בקטגוריה זו אלא רק אתן כאן את ההמלצות של הילדים שלי הכוללות גם אוכל.

רק שתי הערות אזהרה,

האחת, ככלל הילדים שלי לא נלהבים לצאת מהבית ולטייל, הם לא אהבו את גן החיות ולפארק המדע שבג'ורונג, שבעיני הוא מקסים, היה צריך כמעט להכריח אותם ללכת.

השנייה, הדברים שהם אהבו הם לא בהכרח "חינוכיים" והם בדרך כלל כן כרוכים בהוצאה כספית כלשהיא.  


ואלו ההמלצות של יפתח, אהוד ונעמה:

1. רכיבת אופניים בפאסיר ריס

כל שבת בבוקר הייתה אצלנו השאלה הקבועה מה עושים היום. פעמים רבות נכנענו לעצלות, למזג האוויר החם, לאימוני האיירון מן של גיל, ליוקר המחייה ובעיקר לאייפדים ונשארנו בבית, אבל לפעמים, כשנזכרנו שיש תאריך תפוגה לא רחוק לחוויה הסינגפורית שלנו, גייסנו כושר שכנוע ומצב רוח אופטימי והצלחנו לצאת מהבית. אם לא נדרשנו לשחד, להתחנן, לצרוח או לאיים בדרך החוצה אז בכלל הרגשנו ששיחקנו אותה.
לאט לאט נולד לו בילוי שבת של רכיבת אופניים בפארק פאסיר ריס הנמצא ב"סוף העולם" במונחים סינגפוריים-נסיעה של 23 דקות שלמות מהבית. אגב, יכול להיות שהמרחק מהמרכז גם תורם לכך שהפארק הזה לא עמוס מידי גם בסוף השבוע.
כולנו הסכמנו, באופן נדיר, שבשביל רכיבת אופניים בפארק עם גלידה בסוף שווה אפילו להיפרד מהאייפד לכמה שעות.
פארק פאסיר ריס (שפירושו חולות לבנים במלאית) הוא כמו סינגפור כולה: מטופח להפליא, ירוק, מזמין ובעיקר ניכר שתוכנן היטב בהתאם למטרות שלשמן יועד.
אפשר לשכור שם אופניים, לנסוע בשבילים שעל יד הים, לצפות בלוטרות משתובבות, לשחק במגרש המשחקים הגדול והמצוייד היטב, לעשות פיקניק ולבלות חצי יום מחוץ לבית בלי לקחת משכנתא נוספת לרעת איזו אטרקציה בסנטוזה.
לא לשכוח להביא כדור רגל ו/או כדור סל אתכם.

בפארק אגב אפשר ללון לינת לילה (קמפינג) בעדכון מראש של הרשויות באתר, ולעשות מנגל במקומות המיועדים לכך ללא עלות.

לחובבי רכיבות יותר ארוכות אפשר להשכיר אפניים בפאסיר ריס ולצאת לרכיבה גם בקוני איילנד הסמוך או לעקוב אחרי הפארק קונקטור (מסומן בPCN) שהיא רשת שבילי אופניים נרחבת באי ולהגיע לפארקים נוספים.  מחיר השכרת האופניים נכון לכתיבת שורות אלו הוא כ- 8 דולר לשעה בסוף שבוע, 14 דולר לשלוש שעות.  

ניתן להשכיר אופניים גם ב-East Coast Park (רק הרבה יותר עמוס שם לרכיבה) וגם ב- West Coast Park.

2. Universal studio בפרט והאי סנטוזה בכלל: 

ביקור בסינגפור עם ילדים מחייב לפחות גיחה אחת אם לא יותר לאי סנטוזה. באי הזה, שמרוחק מהאי המרכזי מרחק 5 דקות נסיעה באוטו או 5 דקות נסיעה בחשמלית מקניון Vivo  הסמוך, יש אינספור אטרקציות המיועדות לילדים ולילדים בנפשם. מוזיאון שעווה, לודג', פארק מים, אקווריום ימי מקסים ועוד ועוד וכמובן גולת הכותרת הוא היוניברסל סטודיו - פארק שעשועים המכיל את כל הרפרטואר של לונה פארק המכבד את עצמו, כולל אטרקציות המבוססות על הדמויות, הפעלולים והתוכן של סרטי יוניברסל סטודיו השונים (מדגסקר כדוגמא). כמה עצות לקראת יום בילוי משפחתי בפארק:

 • יום כזה הוא מאוד יקר, גם כי בדרך כלל הוא כרוך בארוחת צהריים באחת מהמסעדות שבסביבה. ועדיין, אם הגעתם עד לפארק ואתם "מריחים" עומס שווה להשקיע בשדרוג הכרטיס לכרטיס המהיר בבחינת, אם כבר אז כבר.
 • אם במקרה נדמה לכם שתבלו בפארק יותר מאשר פעמיים במהלך שהותכם באי תשקלו לעשות מנוי ½ שנתי. תוך שתי כניסות המנוי מחזיר את עצמו.
 • ארוחת צהריים או הפסקת קפה אפשר לעשות בתוך הפארק אך גם מחוצה לו באחת המסעדות. כשיוצאים להפסקה מקבלים חותמת שניתן אחר כך לשוב עימה חזרה פנימה.
 • הילדים שלי נהגו לפקוד אחת משתי מסעדות בימי הפארק העליזים: האחת, Chilis והשנייה Hard Rock Cafe. בשתיהן אווירה ואוכל לילדים מז'אנר ההמבורגר המוכר.
 • הפארק נפתח ב10:00 בבוקר, בדרך כלל מהשעה 9:30 כבר יש תור בכניסה. מומלץ להגיע מוקדם.
 • יש לקחת בחשבון שיום ביוניברסל סטודיו הוא יום שלם גם בגלל הטרחה היחסית (שעיקרה מנטאלית) הכרוכה בהגעה לאי.

 3. Marina Barrage

במרכז לתכנון סינגפור לומדים שאחד העקרונות בתכנון העיר-מדינה הזו הוא שימוש דואלי במקום בגלל מצוקת השטח. המרינה בארארג' הסינגפורית היא דוגמא מצויינת לשימוש הכפול ולניצול השטח. מצד אחד זהו מפעל מים מתוחכם: מאגר מים, מפעל להטפלת מים, סכר לויסות ולמניעת שטפונות, ומצד שני זהו איזור מטופח לבילוי שניתן לערוך בו פיקניק על הדשא ולהעיף עפיפונים. מומלץ להגיע לשם לבילוי בסופ"ש של עפיפונים ופיקניק במקום הזה שמאפשר תצפית יפה מדרום על העיר. אם תגיעו בשעות אחר הצהריים של סוף השבוע תזכו אולי גם לרוח נעימה, גם לתצוגת עפיפונים מרהיבה וגם לתצפית בין היום ללילה.

 • השהות במקום היא חינמית אך עפיפונים נחמדים אפשר לקנות בחנות שבמקום.
 • אפשר לסיים את הבילוי במקום הזה בארוחת שיפודי סאטה בפוד קורט הסמוך Satay by the bay .
 • כתובת האתר:  Marina Garden גrive. מיקוד 018951.

4. Kidzania

האמת שבקידזאניה ייסדתי מחדש את הישראליות.

במהלך 2016 פתחו בסינגפור את פארק קידזאניה, עוד אטרקציה מושקעת וגרנדיוזית מבית היוצר של האי סנטוזה. עם פרוץ החופש הגדול של שנת 2016 הלכתי לשם עם נעמה ביתי ושלוש חברות נרגשות והיה קשה. קידזאניה, למי שלא היה באחד מעשרים הסניפים הפזורים בעולם, הוא פארק שעשועים למשחקי תפקידים לילדים.
הילדים בדובאי ובמומבאיי (ובכל המקומות שביניהם) יכולים להתנסות בכל מקצועות ואורחות החיים האמיתיים: הם יכולים להיות כבאי, שוטר, סופר מודל, עובד במסעדה של מזון מהיר, שדרן רדיו, עובד בבנק, שחקן כדורגל ועוד ועוד.
הרעיון מקסים, אם כי קפיטליסטי לגמרי וממותג בכל סנטימטר שלו ולקח לי כמה שניות להבין שהילדים שפנו אליי בפארק ביקשו למכור לי ביטוח חיים. זה היה חלק מההפעלה בה השתתפו. המבנה מושקע, התפאורה מתוכננת לפרטי פרטים, המקום עתיר הפעלות מצויינות ובכלל יש תחושה של עולם אמיתי במיניאטורה. פארק מרהיב לעין אבל די מהר הסתבר לי באותו הביקור שהוא הרבה הרבה הרבה פחות נעים לאוזן ולנפש ישראלית הומייה.

מה שביאס אותי ממש זה שהילדות נאלצו לעמוד בתור למעלה משעה לכל פעילות. כמעט שעה וחצי המתנה לפעילות של עשרים דקות וחוזר חלילה.
לקבוע סדר יום מראש, להגביל את כמות הנכנסים לפארק, לאפשר להורים לעמוד בתור עבור הילדים, להגדיל את מספר הפעילויות או את הקיבולת שלהן, להאיץ בעובדים לקצר את זמני ההמתנה בין פעילויות - כל זה, לא.
אגב בסניף היפני, כך שמעתי, כן ניתן להזמין תור לכל פעילות. אבל זה "לא מתאים לתרבות שלנו" הסבירה לי אחת ממנהלות המקום.

כעסתי, התעצבנתי השתלחתי רטנתי וזעמתי בפני אנשי הצוות על השיטה הבלתי נסבלת הזו, כי ככה  אני, ישראלית מבטן, ולא יכולתי לשאת את זה. הרגשתי מרומה וכמובן פראיירית, ישראלית חסרת נימוס וחסרת סבלנות שכמוני.

ובכל זאת אני כותבת את זה כאן כי מאז ועד שעזבנו את סינגפור נעמה ביקשה לשוב לשם חזור ובקש ואכן חזרנו לשם לקראת הסוף. ניסיתי לתכנן את הביקור החוזר כך שיהיה באמצע השבוע בזמן שהמקומיים חזרו כבר לבית הספר אחרי חופשת הקיץ הקצרה שלהם (הם יוצאים בתחילת יני וחוזרים לקראת סופו) ובזמן שרבים מהזרים עזבו את האי לחופשות מולדת. ואכן הפארק היה ריק יחסית, הילדים לא נאלצו לעמוד בתורים כמעט בכלל, הם הספיקו המון פעילויות ועדיין השירות במקום הזה גרוע באופן יחסי למצופה מפארקים  המיועדים לילדים  וגם השירות היה גרוע וחסר אכפתיות אופן מוחלט.    

 כששאלתי את נעמה לקראת כתיבת שורות אלו מה הא הכי אוהבת בסינגפור היא ציינה גם את קידזאניה.

כתובת: 31 beach view 098008. פתוח כל יום מ10:00- 17:00

5. פארקי מים

שלושה פארקי מים נהגו ילדי משפחת רינת לפקוד במהלכם שהותם בסינגפור:

הזול מאוד והעממי הוא Jurong East Swimming Complex, תמורת דולרים בודדים תיכנסו לפארק ועבור עוד דולרים בודדים תוכלו גם להשכיר אבוב. ביום שני הפארק סגור ובסופי שבוע הוא עשוי להיות עמוס במיוחד.

הכתובת: 21 Jurong East Street 31 , מיקוד 609517

פארק המים האהוב במיוחד על הילדים היה ה- Wild Wild Wet שנמצא בפאסיר ריס. זהו פארק גדול עם די הרבה מגלשות ובזמן שהותינו בסינגפור נבנה לו חלק נוסף ומבטיח. המחירים משתנים בין אמצע השבוע הזול יותר לסופי השבוע היקרים יותר. כרטיס לילד בין הגילאים 3-12 יעלה באמצע השבוע 14 דולרס ובסוף השבוע 17 דולר, כרטיס למבוגר יעלה באמצע השבוע 20 דולרס ובסוף השבוע 24 דולרס. ניתן לרכוש בו גם כרטיסים משפחתיים מוזלים ויש הנחות לפנסיונרים.

כתובת: 1 pasir ris close. מיקוד 519599.

פארק המים היוקרתי והמפופנן ולכן גם היקר יותר הוא ה- Adventure Cove Waterpark, שנמצא כמובן ב... סנטוזה כחלק ממתחם השעשועים כולו. מחיר כרטיס לפארק הזה, הרווי במגלשות ובאטרקציות הוא 30 דולרס לילד ו38 דולרס למבוגר, שוב, אפשר לנסות להשיג כרטיסים מוזלים באחת הדרכים שהצעתי לעיל. בפארק הזה בתוספת סכום סמלי של כ- 60 דולרס תוכלו גם לשחות עם דולפינים. (נראה לי ששחיית הדולפינים לבדה תעלה יותר). הילדים שלי, ללא קשר לכסף, בכל זאת מעדיפים את הWild Wild wet .

6. טרמפולינות: 

בילוי חברתי שכיח מאוד בקרב ילדיי היה קפיצה על טרמפולינות. בראשית היה המקום הצנוע יותר Amped Trampoline Park שיש לו סניף באיזור הנהר ומחירו בין 12-18 דולרס לשעה ובשנה השלישית שלנו באי נוסף לו מתחרה יוקרתי יותר, אקסטרימי יותר, ויקר יותר והוא  ה Bounce שמחירו כ- 20 דולרס לשעה והוא ממקום בקניון Cathay שבאורצ'ארד. מקום מומלץ להוצאת אנרגיות ולבילוי בשעות גשומות, לא מתאים לילדים קטנים מאוד.

7. Gardens By The Bay

הגנים שליד המרינה הם אתר חובה גם למבוגרים אך לילדים הביקור יכול להיות מעט שונה. בכל מקרה מומלץ להתחיל את הביקור בגנים בAudio Tour ברכב פארקים. הסיור הרכוב שעלותו 8 דולרס למבוגר ו3 דולרס לילד עובר בכל הגנים ומאפשר לתור את האיזור כולו גם בזמן קצר יחסית וגם מבלי להזיע. אחרי הנסיעה ברכב הפארקים הזה אפשר לבחור באיזה חלק של הפארק רוצים להתמקד. 

כשאתם עם ילדים מומלץ ללכת לאיזור המיועד להם בו יש מסלול אקטיבי עם מגלשות, חבלים, סולמות, מקפצות קטנות ועוד ואחר כך לאיזור של מזרקות המים.

אם תבואו בשעות אחר הצהריים ותיכנסו לשעות הערב תוכלו לראות גם את מופע האורות המרהיב ב19:45 או ב20:45. 

בעיקרון הכניסה לגנים היא חינם אך מלבד הסיור הרכוב יש עוד מספר אטרקציות בתשלום שבעיני הם ממש לא הכרחיות: הליכה מעל העצים בשביל שנבנה במיוחד, סיור בשתי חממות (Dome) האחת של צמחייה ים תיכונית והשנייה של צמחייה באיזורים רווי מים. לעיתים יש באחת החממות תערכוה מיוחדת, של צבעוניים למשל ואז הכניסה כבר יותר כדאית. לגנים האלו ניתן להקדיש שלוש שעות בקלות.  

8.  אוכל: 

כשהילדים שלי היו קטנים מאוד הייתי מלאת קנאה באלו שהילדים שלהם מגיל חודש ישנו לילה שלם ברציפות ועכשיו כשהילדים שלי גדולים אני מוצאת את עצמי מקנאה בכל או שהילדים שלהם אוכלים ה-כ-ל או לכל הפחות מוכנים להתנסות באוכל חדש. 

למצוא מקום של אוכל מקומי בו כולנו נמצא מה לאכול היה כמעט בלתי אפשרי עבורנו. אז בשלב די מוקדם אפילו הפסקנו לנסות והסתפקנו בדיינר, פיצריות ובהמבוגריות.

שניים מתוך השלושה מאד אהבו את הדוכן של Pepper Lunch Express שבמרכזי האוכל היותר מודרניים. על צלחת ברזל רותחת מונחת ערימת אורז מתובלת בחמאת שום ומסביבה חתיכות בשר בקר שנצלות מחום הצלחת. קצת תירס על האורז ומרק בצד (שהילדים מעולם לא אכלו) משלימים את הארוחה הזו במחיר של עד 15 דולרס, תלוי במנת הבשר הנבחרת.

Hot Pot: זוהי ארוחה בצורת הכנה בה ישנן קערות מרק גדולות ורותחות שמשוקעות בתוך השולחן שבתוכם מבשלים מרכיבים שהוזמנו על פי בחירה. למעשה זה סוג של ארוחה בהרכבה עצמית בה בוחרים את סוג המרק, ואז את  הבשרים, האטריות, הירקות, והדגים ולבסוף את הרטבים מתוך מזנון חופשי. 

בסניף Hai Di Lao שבקניון סאמרסט 313 חובה להזמין גם אטריות כיוון שמכינים אותם תוך מופע שלם אל מול הסועדים. מקום מצויין לאורחים ולילדיהם אך צריך לקחת בחשבון שבשעות הערב יש זמן המתנה ארוך מאוד מאוד בתור (גם למעלה משעה) או שנדרש לבצע הזמנה טלפונית של שבוע מראש.

רשת המבורגרים "עממית" אך טיפה משודרגת היא ה-Fat boys - לרשת שש מסעדות באי ועוד ארבעה ברים והיא מהווה פיתרון מצויין לארוחת צהריים או ערב לכל המשפחה. (בהנחה שהאמא לא בדיאטה והאבא בלי גלוטן והילדים טבעוניים).

הערות
* כתובת הדואר האלקטרוני לא תוצג באתר.