בתי קברות בסינגפור


07 Aug
07Aug

למרות שהנושא הינו מורבידי במקצת, ב סינגפור קיימים יותר מעשרה סוגים שונים של בתי קברות, המספרים כל אחד מהם סיפור של עם ושל תרבות.

בית הקברות היפני הנמצא ב- Yiu Chukang היה במקור Rubber plantation ב-1891 קיבל בעל המקום אישור להפוך אותו לבית קברות יפני. זונות יפניות או כפי שהן נקראות- Karaoke Sun שנמכרו לבתי בושת בסינגפור, נקברו לאחר מכן כאן. אזרח נוסף הקבור שם הינו מרגל מלאי שריגל לטובת היפנים. שאר המצבות שייכות לחיילים היפניים שנהרגו במלחמת העולם השנייה בסינגפור. כשסובבים בגנים המקיפים את המקום, נחשפים לסיפורים מתקופות וזמנים מרתקים. צורת הקבורה גם היא שונה מהמערב, ומבתי הקברות הסיניים. במקום 5 עצי גומי המזכירים את העבר של מקום זה.

בית הקברות הסיני Bukit Brown בית הקברות הזה הנמצא ביער טרופי שעלה לחדשות בתקופה האחרונה סביב החלטת ממשלת סינגפור לבנות כביש על חלק מהאתר. הסינגפורים הגיבו בכעס וניסו למנוע את ההצעה, אך הממשלה החליטה בכל זאת לבצע את הבנייה. על מנת לא לפגוע בחלק מהקברים ובחיות המסתובבות ביער, התרצו אנשי התכנון והוסיפו גשר מעל בית הקברות. ניתן לבקר במקום ברכב פרטי בלבד, ולראות את קברי ראשוני סינגפור ורבים נוספים באתר שהינו ג'ונגל. צורת הקברים הסיניים הם חצי עיגול, והסיפור הנפוץ שהצורה מזכירה רחם- והמת נאסף לשם בהיפרדו מהעולם הזה. הסינים מקיימים טכסים מיוחדים בבתי קברות. בחודש אפריל הם באים במסגרת Ching Ming Festival  ובו הם מנקים את הקברים ואוכלים עם המתים. בביקור במקום בתאריך זה תוכלו לראות משפחות שלמות מנקות וסועדות באזור הקבר של יקירם, וזאת מתוך אמונה שהמת נמצא בעולם אחר משלנו ויכול להשתתף בחוויה.

בית קברות סיני נוסף על יד NTU University  מקיים טכסי התקשרות עם המתים בלילה של סוף החודש השביעי- Hungry Ghost Festival. בלילה זה יבואו אנשי המקדשים השונים בחבורות, יתפללו, ידליקו נרות על כל הקברים וישרפו "מתנות מנייר" ושלל מוצרים כולל "כסף מנייר"  על מנת שלאבותיהם בעולם הבא יהיה טוב. לטכס מסוג זה הינך יכול להצטרף רק אם הוזמנת על ידי אחד המקדשים. התאריכים והמיקומים נשמרים בסוד. אך למי שמעוניין יש אפשרויות של איסוף נתונים בביקורים במקדשים.

בית קברות מוסלמי מאליי בית הקברות נמצא באזור Arab street  ובשולי המסגדים. הקברים האלו מתאפיינים בסימון מיוחד של זכר או נקבה על הקבר עצמו. בסיוריה של גרלדין- שהוזכרה בנושא טיולים בסינגפור, היא מרחיבה את הדיבור ומסבירה את מאפייניו הייחודיים.

Bright Hill- מקום זה הינו מקבץ של מקדשים בודהיסטיים וכן מקום השריפה של המתים הבודהיסטיים. רבים מהם בוחרים בצורה זו בסוף חייהם, על מנת להדגיש את הסוף הפיסי של האדם, והמעבר לעולם האחר. רכב לוויות מקושט ייקח את גופת המת למרכז זה ושם ייפרדו ממנו מקורביו והוא ישלח לשריפה. הם נוהגים לשרוף עבורו "מתנות וכסף" מנייר באותו השמן.

המנהגים השונים הקיימים באסיה מאפשרים מבט על תרבות אסייתית אחרת מאד מתרבותנו אשר אחד ממאפייניה הוא החיים לאחר המוות.

הערות
* כתובת הדואר האלקטרוני לא תוצג באתר.