זהירות תנין! טיול בשמורת סונגיי בולו


07 Aug
07Aug

מאת סנדרה גמזון

בשבוע שעבר התעוררה התרגשות רבה בקרב המבקרים בפארק סונג'יי בולו Sungei Boluh Reserve כאשר כיתת ילדים בני 7 ומורתם ראו מולם, על השביל בשמורה, תנין ענק. צלם שנכח במקום העריך את אורכו של התנין בכ 3 מטרים!
אנשי השמורה מודעים לכך שיש תנינים בשמורה, וכל כמה עשרות מטרים ישנו שלט המודיע שיש להיזהר מתנינים. למרות זאת, מחזה של תנין על השביל בשמורה הינו מחזה נדיר. בדרך כלל התנינים נמצאים במקומות קבועים בשמורה- במים מתחת לסבך העצים.

החלטנו לשים פעמינו לשמורה ולראות הכצעקתה.
השמורה נמצאת בלב איזור החוות, בקצה העליון, הצפון-מערבי של סינגפור. במרחק זריקת אבן נמצאת מלזיה, מה שממחיש לנו מדוע בטחון הגבולות של סינגפור כה אקוטי ומסובך.

כבר בכניסה אימצה אותנו מדריכה סינגפורית נמרצת שסיפרה לנו את ההיסטוריה של השמורה. השמורה הייתה שטח פראי עד שבשנת 1973 הגדירו את האיזור כחקלאי ואיפשרו הקמת חוות באיזור. בשנת 1986 קבוצת חובבי טבע וצפרים גילו מחדש את השמורה ופנו לממשלה במטרה להכריז על המקום כשמורת טבע ולא לאפשר פיתוח של השמורה. הממשלה בחנה את הנושא והחליטה להגדיר איזור מוגבל כשמורת טבע. עם הזמן השמורה הקסימה מבקרים רבים והממשלה החליטה להגדיל את שטח השמורה לגודלה כיום. השמורה נפתחה באופן רשמי בדצמבר 1993 - כלומר היא חוגגת יום הולדת 20 החודש. מזל טוב!

מה עושים בשמורה?
כיום השמורה נמצאת בשיפוצים ולכן בית הקפה של השמורה סגור וכן גם חלק מאיזורי ההדרכה. השיפוצים אמורים להסתיים עד סוף דצמבר 2013.
עם זאת,  כמובן שמסלולי ההליכה פתוחים למבקרים בכל עת. ישנו מסלול בשמורת המנגרובים העשוי גשר מעץ - מסלול מעגלי קצר (500 מטר בלבד) ונוח לטיול עם ילדים קטנים. ישנם עוד שלושה מסלולים נוספים בני 3, 5 ו-7 ק"מ.  יש גם מסלול פרפרים.
אנחנו הלכנו במסלול הסובב את השמורה ובו יש בכל כמה מטרים מקומות למנוחה ותצפית. המסלול אורך כשעה של הליכה נינוחה, אך השביל הינו שביל כורכר ולא נוח להליכה עם עגלת ילדים.
בשביל נצפים כל הזמן מגוון החיות של השמורה - ציפורים מסוגים שונים, לטאות ענק Water monitor lizards, לוטרות, דגים, סרטנים וחרקים שונים כגון עכבישים, פרפרים מכל הצבעים והגדלים.
הצמחייה עשירה במנגרובים (עצים הגדלים במים מלוחים), עצי פרי ופרחים טרופיים.
מכל עבר ירוק בעיניים ויש שפע של מים.
לקראת צאתנו מהשמורה, עצרנו ליד כמה צלמים נרגשים שסיפרו לנו שהם איתרו במצלמתם תנין. ואכן, ממש ליד הכניסה בתוך המים שכב לו תנין בנחת, ולא הבין מה ההתרגשות הגדולה.

מומלץ לפנות חצי יום להליכה בשמורה ולאחר מכן לשוטט באיזור. ישנן חוות שונות, ואני בעיקר ממליצה על חוות בוליווד.

הערות
* כתובת הדואר האלקטרוני לא תוצג באתר.