חידת חיילי הגורקה ברחוב אוקסלי


07 Aug
07Aug

מאת רחלי אורן

יצאנו להליכת ערבית, מביתנו שבריבר ואלי לכיווןFort Canning  בדרכנו לראות את בית הכנסת ה"שני" בסינגפור (הראשון ברחוב  Waterloo) הנמצא ברחוב אוקסלי. בדרך עברנו על יד  גבעה בשם Fort Canning שהייתה מקום משכנם של קצינים בריטיים בכירים ושימשה במאה הקודמת נקודת תצפית על הנמל שהיה בClark Quay.

מול הגבעה נמצא מקדש הודי בו קיימת תכונה רבה בעיקר בסופי שבוע ובחגים (למשל ה-  Typosam תהלוכה המגיעה ממקדש בליטל אינדיה אנשים תולים על עצמם קישוטים, פירות וקונסטרוקציות מיוחדות בכדי להוכיח את אמונתם הגדולה לאלים. אבל זה כבר סיפור אחר).

המשכנו בדרכנו, חולפים על מרכז סיני –של מהגרים מסין מאזור Teocho , אשר בו מתקיימות פעילויות אומנותיות, תערוכות ועוד, ופנינו שמאלה לרחוב אוקסלי –Oxley Road שם ממוקם בית הכנסת השני. בית כנסת זה פעיל רק בסופי שבוע, חגים וימי שני בבוקר, והוא תוצאה של "פילוג" בתוך הקהילה היהודית במאה שעברה. הבניין Chesed-El, 1905 מרשים מאד ומתוחזק יפה וכדאי לבקר בו במיוחד בערבי חג. הוא בנוי בסגנון קלאסי רנסאנס אשר היה מקובל בימים ההם.

מאחר ולא יכולנו להיכנס אליו באותו ערב, המשכנו בדרכנו ברחוב כשלפתע הגענו לבית פרטי קטן יחסית ולא מיוחד (כלפי חוץ) אשר שומרים עם נשק במצב הכן עומדים בחזיתו. מכיוון שאנחנו ישראלים וסקרנים, עברנו לצדו השני של הרחוב וניסינו לשאול אותם מי גר כאן? התשובה הייתה מאיימת במקצת - כשמשמעותה הייתה - הסתלקו מכאן! כמובן שהסקרנות גברה, ובהמשך הרחוב שאלנו מקומיים לפשר התופעה. 

התברר לנו כי זהו מקום משכנו של ראש ממשלת סינגפור לשעבר -  Lee Kuan Yewהאגדי והשומרים על ביתו נקראים חיילי גורקה. זו הייתה הפעם הראשונה שנתקלנו בשם זה, ומיד עם חזרתינו לביתנו בדקנו באינטרנט וגילינו תגלית מעניינת.
חיילי גורקה הינם חיילים מנאפל אשר אומנו על ידי הבריטים ונחשבים כחיילים נאמנים ביותר ובעלי יכולות גבוהות במיוחד. לאחר עזיבת הבריטים את סינגפור, בשנת 1949 הוקמה יחידה מיוחדת בסינגפור - ניטראלית לכאורה שתפקידה אז היה לטפל במקרים של מהומות בין גזעיות.
היום שומרים חיילים אלו על ראשי ממשלה ונשיאים וכן על אתרים חשובים במיוחד. הרעיון כי מדינה שוכרת חיילים ממדינה אחרת על מנת לשמור על נכסיה החשובים ביותר, הכה אותנו בתדהמה. אולם מסתבר שזהו מנהג המתאים לאוכלוסיה המגוונת החיה כאן, בעיתות שלום ובמיוחד בעיתות של משבר.
בעיתון המקומי מיום 16.12.2012 הופיעה כתבה גדולה המתארת את אימוניהם של החיילים, ואת הסיבה לכך שתופעה זו עדיין מאד מקובלת בנאפל- מכיוון שהאבטלה מגיעה ל- 50%.
אוכלוסיית הגורקה אינה מורשית להתרועע עם הסינגפורים ואחרים, ויש להם מחנה משלהם ב-Mount Vernon שם הם גרים, עורכים את קניותיהם ושם גם ילדיהם לומדים. אי אפשר להיכנס למחנה, אך ממולו נמצא בית קברות מיוחד – אשר בו מעין קירות ובתוכם גומחות לכדים עם אפר המתים. זהו מקום מעניין , ואפשר לפגוש שם משפחות הבאות לטכסי אזכרה בהם הם אוכלים, מדברים ואף מהמרים עם המתים. אולם זה שוב טיול אחר.

בשנת 2015 נפטר ראש ממשלת סינגפור האגדתי- לי קואן יו, ולכן כתבה זו היא כבר רק סיפור נוסטלגי...

הערות
* כתובת הדואר האלקטרוני לא תוצג באתר.