טיול בשכונת קאטונג ורחוב Joo Chiat


07 Aug
07Aug

קטונג הינה שכונה שנבנתה לאחר מלחמת העולם הראשונה בידי Mr. Chew סוחר סיני עשיר, אשר מכר והשכיר את אדמותיו לאזרחים אירו אסיאתים- שהם נישואים של אירופאים ומקומיים, וכן לפאראנאקנים- נישואים של גברים סיניים בד"כ עם נשים ממלאייה ואינדונזיה. 

במשך הזמן נסללה דרך על ידי האנגלים והחל משנות ה-1930 ואילך נכנסו לגור באזור גם משפחות סיניות עמידות ואירופאים שונים. הבתים במקום הינם Shop Houses המאופיינים בחזיתות מורחבות, קישוטי גבס וצבעים משולבים עם מוטיבים סיניים ומלאיים. הרחוב הראשי נקרא ג'ו צ'יאט ולאורכו נעים לטייל וגם לאכול. האווירה במקום הינה כמו של כפר ופחות עיר סואנת, ובמקום מספר מקדשים מעניינים.

נתחיל את ההליכה בקצה רחוב צו ציאט Changi Road 95 ישנו דוכן מסעדה המתמחה ב Spring roll skins. בהמשך ישנו מסגד לקהילה המלאיית וכמה מטרים לאחר מכן בצד שמאל Joo Chiat Lane  מקדש סיני Kuan Im Tng Temple, המוקדש לאלת הרחמים גווילין. המקדש נבנה ב-1919 ועבר שיפוצים נרחבים ב-1988.

חזור שמאלה לרחוב הראשי ובמספר 214 אפשר לטעום אוכל פאראנאקני.

בתי ה shop houses  בהמשך מקושטים וצבעוניים. מוטיבים כמו עטלף-  המביא ברכה אצל הסינים, פרחים,חיות אחרות מופיעים על הבתים היפים.

במספר 252 קיים כבר שנים רבות בית מלאכה סינגפורי המייצר מבחר של מוצרים לשריפה בזמן הלוויות או ימי זיכרון למיניהם. אפשר לראות בתי "בובות" מכפיסי עץ ונייר הדוגמאות רבות שישרפו אחר כך, וכן מכוניות, אופניים ושאר חפצי יום יום אשר ילוו את המתים בדרכם לעולם הבא. מחירי הבתים יכול להגיע למאות דולרים וכן שאר החפצים והסינגפורים קונים ושורפים. זהו מנהג סיני טאואיסטי  בו המת עובר לעולם אחר בו משתמשים בכסף וחפצים כמו בעולם של החיים.

בבית מספר 267 אפשר לטעום עוד מאכל מוכר בשם Otah שהנו קציצת דג מקרל המושרית בחלב קוקוס ומתובלת בבצל,צילי ולמון גראס בתוך עלי בננה. נאכל כחטיף.

בשלב זה אפשר לעבור לרחובות צדדים ולראות מגוון של בתים וחנויות, ואז להגיע לרחוב – EAST COAST ROAD – בו יש חנויות המציגות מגוון חפצים של פאראנאקן, כולל נעלי חרוזים, תיקים ובדים מודפסים צבעוניים. מספר 117 הנקרא True Blue Cuisine אתר משלב חפצי וכלי פאראנאקן וניתן ללמוד שם בישול. מספר 113  וכן109-111 משלבים גם הם חפצים וטעמים המיוחדים פאראנאקן. Nonya Rice Dumpling נמכרים כאן בשלל צבעים ומילויים.

ברחוב Ceylon Road מספר 328 אפשר לאכול לקסה- מאכל מיוחד לשכונה קטונג, המכיל אטריות מקמח אורז, קארי ,שרימפס יבשים, וחתיכות דג. במשך יותר מ-50 שנה מכינים את אותו המאכל המומלץ לטעימה.

בהמשך רחוב צילון נמצא מקדש הודי יפה בצבעי אדמה הנקרא Sri Senpaga temple שנבנה במקור על ידי הודים טמיל בשנות 1850 ושופץ כחדש ב-2003 .

אם עדיין יש לכם כוח אפשר להזמין ביקור בבית פאראנאקני מלא עתיקות אשר נמצא במספר 208 והשייך לMr. Peter Wee – טלפון 6345844 – דור רביעי של BABA פאראנאקן.

אפשר להגיע לקטונג ברכב, אוטובוסים מספר- 7, ומספר 414 , או ברכבת MRT תחנת paya lebar (רחוק במקצת).

הערות
* כתובת הדואר האלקטרוני לא תוצג באתר.