שכונת גיילאנג - Geylang


07 Aug
07Aug

גיhלאנג היא שכונה מיוחדת וצבעונית בסינגפור הנמצאת במזרח האי.  השכונה נמצאת בין שני רחובות ראשיים: האחד SIMS AVENUE  והרחוב השני .GEYLANG ROAD 

אחד ממאפייניה הם שווקי הפירות ובהם הדוריאן המפורסם. כידוע אין לאכול את הדוריאן- הפרי ה"מלכותי" אך המריח של סינגפור, במקומות ציבוריים, בתחבורה ציבורית וברחובות. אך בשכונת גיאלנג הוא מככב בכל הדרו וריחו וניתן לקנות, לאכול ולהריח!

אך זה רק צד אחד וצר של השכונה. בגילאנג נשמר אורח החיים המסורתי של סינגפור על גווניו הרבים. האוכלוסייה מורכבת מכל אזרחי המקום אך עם דגש לטובת המלאיים.

לפעמים נקרא המקום "אזור האורות האדומים", בגלל חלק מהשירותים הניתנים במקום, אך גם זה הוא רק חלק מהשכונה.

הרחובות נקראים lor- Lorong- מילה מאליית -לסמטאות, ומספרי הבתים מחולקים לזוגיים מצד אחד ומספרים אי זוגיים בצידו השני.

מסעדות ותיקות ונחשבות בסינגפור מצויות בשכונה זו, כמו  frog leg claypot porridge - - רגלי צפרדעים, steamboat teochew fish head- ראש דג מאודה בסגנון טאוצו- אזור בסין ממנו באו רבים לסינגפור, ואטריות מטוגנות בסגנון הוקין- עוד אזור מסין- Fried Hokkien Mee.

סגנון הבתים הנפוץ הינו SHOP HOUSE – בית-חנות, אשר ניבנו בתחילת המאה ונשארו עד היום בשימוש. לאחרונה החלו לשפץ חלק מהבתים- אפשר לראות ב LOR- 24A .

אך גם זה עוד לא הכול- מקדשים רבים טאואיסטיים נמצאים בשכונה זו- ומסגדים. חלקם ניבנו בתחילת המאה 20 עם הגעת העולים הרבים.

TAOISM טאואיזם הינו השם של דת פילוסופית סינית המאמינה בטבע והתגלו תיו, ושמה נלקח מהמילה הסינית- הדרך. המנהגים הקשורים לדת זו הינם מסתורים, אזוטריים- שימוש בשאמנים- "קוסמים" המתווכים בין האנושי לשמימי. טאי צי- המוכר בעולם כסוג של תנועה בטבע-הוא חלק מהתרגול בדת זו- אך כמובן היום גם חלק מהחיים המודרניים, יאן וינג- המשלימים אחד את השני ויש לאזן בינהם על מנת להשיג חיים טובים ומאושרים. באחד מהמקדשים הטאואיסטיים- Soon Thian Keing- LOR 29 ניתן לראות על הגג שורה של חיות מיתולוגיות- דרקון,סוס תרנגולת ועוד. בסין מסמלות החיות על גג המקדש ומספרן- את עושרו של בעל המקדש. לכן המספר הרב ביותר של חיות נמצא בבייג'ין בעיר האסורה.

המקדשים בגילאנג  בד"כ קטנים, לפעמים משפחתיים , ומשקפים אורח חיים מסורתי מאד .האלים הנמצאים במקדשים אלו לקוחים מהקאנון הסיני-  לדוגמה אל השאול, גווילין ועוד.

הביקור בגיאלנג לכן מספק הצצה לזוויות רבות שאינן מצויות כבר במרכז העיר ובשכונות האחרות.

הסמטאות המעניינות ביותר הן מ- לור 19 ועד לור – 24A , אך מומלץ ל"תפור" את האזור על מנת לחוש באווירה המיוחדת!

 


הערות
* כתובת הדואר האלקטרוני לא תוצג באתר.