סגנונות בנייה ומגורים בסינגפור


30 May
30May

סינגפור מתאפיינת במספר סגנונות בנייה ומגורים בולטים:

- הבנייה המודרנית הגבוהה החדשה, הלוא הם הקונדו'ס שלנו וגורדי השחקים המצויים בעיקר באזור ה-CBD;

- הדיור הציבורי הסינגפורי, הלוא הוא ה-HDB;

- בתי השחור-לבן מהתקופה הבריטית;

- ושופ-האוס - בתי-חנות בסגנון סיני או פראנאקני.

HDB -  בניה ציבורית- The Housing & Development Board

בסינגפור קיימת בניה ציבורית רבה HDB, אשר מיועדת לאוכלוסיה הרחבה. זהו אחד מסימניה הבולטים של הממשלה, אשר דואגת לאזרחיה ומסבסדת את הבתים. כ- 80% מהאזרחים גרים בסוג דיור זה. לא כולם יכולים לקנות דירה כזאת, אלא רק אנשים העומדים בקריטריונים שנקבעו. למשל, אזרח המרוויח עד 2,000$ בחודש יכול לקנות דירה של 2 חדרים, ואזרח המרוויח עד 10,000$ בחודש יכול לקנות דירת 4 חדרים. זוג צעיר מעל גיל 21 מקבל מענק חד פעמי שיעזור לו לקנות דירה.

הבתים עצמם שייכים למדינה, אולם היא מעמידה אותם לרשות הקונים למשך 99 שנה. זאת אומרת שמחד יש מגורים לרובם, אך דירות אלו אינן ניתנות לירושה. על כך מתמרמרים סינגפורים רבים.

בניינים אלו נצבעים לעיתים בצבעים עזים וממוספרים באותיות גדולות כך שכל אחד יוכל להתמצא בקלות. בד"כ תקים הממשלה שוק ומרכז אוכל לנוחיות הגרים במקום. הממשלה גם דואגת לניקיון, לגינון ולשאר נושאי התחזוקה.

אחד הסימנים הנוספים לבתי ה- HDB הם מקלות הכביסה התלויים מהחלונות ועליהם כביסה. פטנט ייחודי זה נראה רק בסינגפור, והוא זול ופשוט. כשיורד גשם- דבר הקורה לעיתים קרובות, מושכים הדיירים את המקלות יחד עם הכביסה פנימה לתוך הבית!

כתבות בנושא HDB:

טנגה העיר החדשה 24 במספר, המתוכננת ל 2021

ביקור בבית HDB אצל ידידה סינגפורית

בתים בשחור לבן - Black and White

הבריטים אשר שלטו בסינגפור מ 1819 ועד מלחמת העולם השנייה, השאירו אחריהם  Bungalow – בתים הצבועים בשחור ולבן ובנויים כולם בסגנון דומה. בבתים אלו גרה הקצונה הבכירה של בריטניה והעשירים מהממשלה. כל הבתים מסוג זה נרכשו על ידי ממשלת סינגפור בהגיעם לעצמאות, והם מושכרים מאז ועד היום במחיר גבוה ותוך כדי התחייבות לא לשנות דבר ולשמור ולתחזק את הבתים וסביבתם. לבתים מספר מאפיינים: כולם צבועים בשחור ולבן, כאשר רוב הבית צבוע בלבן- הדוחה חרקים למיניהם והפתחים ומסגרת הגג צבועים בשחור ובעבר היו עשויים מעץ טימבר. הבתים ניבנו על גבעות או באזורים אסטרטגיים ויש לכל אחד מהם שטח טבע גדול מסביבו. על יד הבתים נשתל בד"כ דקל הפורש את צמרתו לכיוון זריחת השמש. לרוב הבתים יש מרפסת המקיפה את הקומה השנייה, אשר מכניסה אויר ורוח לתוך הבית.

אנשי הצבא הבריטים בדרגות הנמוכות התגוררו בבתים בעלי 3 קומות מרוכזים באזור – כמו בסיס צבאי אצלנו. גם בתים אלו צבועים באותו סגנון אך הם בנויים בצורה הרבה יותר פשוטה. בין האזורים המוכרים לנו בסינגפור – ניתן לראות את דמפסי שהפך למרכז מסעדות ובילוי, גילמן- שהפך לאזור גלריות לאומנות , רוצסטר שהפך גם הוא לאזור מסעדות ו- ASSEXS שגרים בו אומנים רבים. אזורים נוספים בהם אפשר לראות מבחוץ את הבתים המיוחדים האלה הינם Adam Road, Mount Pleasent, ועוד.

מדריכת הטיולים גרלדין מארגנת טיולים הנכנסים למספר בתים כאלה לפרטים כנסו לכאן

SHOP HOUSE – בית וחנות

בתים נמוכים, בהם יש חנות ובית גם יחד נקראים SHOP HOUSE והם נמצאים בעיקר בשכונות הבאות: ציינה טאון, ליטל אינדיה, גיילאנג, וקטונג.  סגנון זה התפתח החל מהמאה ה-19 בסינגפור אבל גם במלאיה , ואינדונזיה. הבתים מקושטים בד"כ בעיטורי גבס, כותרות וקרמיקה צבעונית והושפעו מהתרבות הסינית, המוסלמית והאירופאית. לבתים אלו יש חזית מאד צרה לרחוב אך הבית יכול להיות באורך של כ-15 מטר.אחת הסיבות למבנה זה הייתה שיטת המיסוי בעבר – שנקבעה לפי החזית של הבית. סיבה נוספת היא אורכם של העצים שאפשר היה להשיג בתקופות אלה. לאורך הרחוב יש מעברים מקורים עבור האזרחים והתושבים השייכים לבעלי הבית. בחלק גדול מהבתים יש חצר פנימית הפתוחה לשמיים על מנת להכניס אור ואויר למעמקי הבית. הצבעים של הבתים השתנו גם הם במהלך השנים.  בתחילה הם היו בז ואוקר באמצע המאה ה-19, הפכו לצבעי פסטל- ורוד, ותכלת וירקרק בתחילת המאה ה-20. בתים אלו יפים מאד וכדאי לטייל ולראות את  הסגנונות היפים. בגייאלנג שיפצו לאחרונה רחוב שלם של בתים כאלה המיועדים לעשירים של היום. ניתן לראות בלור 24A.

הערות
* כתובת הדואר האלקטרוני לא תוצג באתר.