להתנדב בסינגפור


תמר הלוי
אוגוסט 2017

בדיחה סינגפורית ידועה (ואם לא ידועה, אז סתם אחת ששמעתי השבוע) אומרת, שבסינגפור, המרדף אחר הכסף הוא חלק מה-DNA הלאומי, עד כדי כך שאזרח שיעיז לומר בקול רם שאינו מעוניין לעשות כסף, מסתכן בשלילת האזרחות הסינגפורית שלו.
יחד עם זאת, בסינגפור קיים מגוון רחב של אפשרויות להתנדב (בחינם!) ולתרום. הממשלה אף מעודדת תרומה כספית לארגוני צדקה באמצעות תמריצי מס שונים (פרטים נוספים באתר רשות המיסים).
עבורנו, הישראליות והישראלים ברילוקיישן, ובמיוחד בת או בן הזוג של- (או - The Trailing Spouse), עשוי להיות להתנדבות ערך מוסף משמעותי.

8 סיבות להתנדב בתקופת הרילוקיישן - 

1. למלא את הזמן בתוכן משמעותי. נכון, חופש זה כיף (אין צורך להתנצל!), בתי קפה זה החיים, יוגה ופילאטיס זה ריפוי לגוף ולנשמה (באמת שזה הציל לי את החיים, ואת הגב), אבל הניסיון מלמד שבמוקדם או במאוחר, אצל רוב האנשים יגיע הרגע הזה שנרצה למלא את הזמן בתוכן קצת יותר משמעותי. זה יכול להיות עבודה, הקמת עסק חדש, לימודים, קורסים אונליין, כתיבת בלוג, פעילות בוועד ההורים של בית הספר ועוד... גם התנדבות היא דרך מעולה להעביר את הזמן בעשייה בעלת משמעות, לנו ולזולת.

2. התנדבות היא הזדמנות מעולה להכיר חברות וחברים חדשים (כן כן, גם לא ישראלים) בעלי תחומי עניין משותפים. המעבר לרילוקיישן בארץ זרה הוא גם מלהיב ומרגש אך גם מאתגר, בין היתר בשל המרחק מהמשפחה והחברים הקרובים שנשארו בארץ והצורך למצוא מעגל חברתי חדש. נכון, פליי-דייט עם אימהות מהגן זו דרך מעולה להכיר (א)נשים, אבל באמצעות התנדבות במקום שמעניין אותך - אם זה בפמיניזם, הדרכה במוזיאון, בארגון סביבתי, במקלט לבע"ח או בעמותה למען עובדים זרים, יש הזדמנות להתחבר לאנשים ששותפים לעניין שלך בתחומים כמו אמנות, ילדים, בע"ח, סביבה ירוקה ועוד.

3. Networking והזדמנות ליצירת קשרים עסקיים ותעסוקתיים. המעבר לארץ זרה וחדשה טומן בחובו לרוב שינוי בתחום התעסוקתי. לעיתים לוקח זמן למצוא עבודה בתחום שעסקת בו בארץ, לפעמים רוצים לשנות כיוון מקצועי ולהתחיל בקריירה חדשה, ולפעמים רוצים לקחת קצת זמן לעצמנו ו"לחשב מסלול מחדש". מהבחינה הזו, התנדבות היא גם אפשרות להיפתח לתחומים חדשים ובלתי מוכרים, לצבור ניסיון והמלצות בתחום חדש שמעוניינים להשתלב בו בעתיד, וגם להשאיר את הקורות חיים שלנו "פחות מחוררים".

4. הזדמנות להכיר צדדים אחרים ולעיתים פחות נוצצים של החברה הסינגפורית. אחד הדברים הבולטים ביותר בסינגפור, לפחות כלפי חוץ, הוא השפע, הנוחות, הניקיון והבוהק. האורות המנצנצים של המרינה ביי, כמות הקניונים הבלתי נגמרת, שדרות אורצ'רד הרחבות והיפות, שפע הבילויים והאפשרויות בסנטוזה, החופים והפארקים היפים, הם רק צד אחד של סינגפור. בצד השני של סינגפור, במקומות שאליהם לא כל כך מגיעים אורות הזרקורים, יש גם אלימות במשפחה, מצוקה של אימהות חד-הוריות, פערים אתניים, מגדריים, דתיים וגזעיים, עוני, פשע, סמים, ועוד. בהיבט הזה, התנדבות היא הזדמנות מעניינת להושיט יד וגם ללמוד ולהיחשף לפנים המעט אחרות של סינגפור.

5. הזדמנות לפתח כישורים ומיומנויות חדשות. בארץ הייתי עורכת דין והיום, בסינגפור, לראשונה בחיי, אני מנהלת אתר אינטרנט שקוראים לו Singapore.il. כן, גם זו התנדבות, אבל לא רק. זו הזדמנות ללמידה ופיתוח כישורים אישיים חדשים. ברוב הארגונים שמחפשים מתנדבים לא נדרש ניסיון קודם וזו דרך מעולה ללמוד מיומנויות חדשות, כגון הדרכה או הוראה, ולרכוש ניסיון.

6. זה נראה טוב (או לכל הפחות לא מזיק) בבקשה לקבלת מעמד PR (תושב קבע), בקורות חיים, וגם כתשובה לכל המעצבנים ששואלים "אז מה את עושה שם כל היום?"

7. You make a difference. קלישאתי אבל נכון.

8. זה פשוט כיף!

אז איפה אפשר להתנדב בסינגפור?

כאמור, בסינגפור לא חסרות אפשרויות התנדבות.

שני אתרים שבהם ניתן למצוא מגוון מטרות ומקומות להתנדבות ותרומה הם:
Giving.SG - אתר שמרכז שלל אפשרויות התנדבות ותרומה כספית בסינגפור. ניתן לערוך חיפוש לפי תחומי התנדבות כגון ספורט, נשים, סיוע הומניטארי, בעל חיים ועוד, וכן לפי כישורים נדרשים, אזור גיאוגרפי ועוד.
Expat Giving - אתר שמסייע לאקספטים כמונו (expatriate = זרים ואנשי רילוקיישן בסינגפור) למצוא אפשרויות להתנדבות וכן משרות בעמותות וארגונים שונים.

להלן כמה דוגמאות לאפשרויות להתנדבות (כמובן רשימה לא ממצה). חלק מהארגונים אני מכירה באופן אישי וחלק אספתי בעזרת ד"ר גוגל ושותפיו.

1. ארגוני נשים
AWARE - ארגון נשים סינגפורי די ותיק עם היסטוריה מעניינת (סיפור של "השתלטות עוינת" ע"י ארגון נוצרי לתקופה קצרה). הארגון עוסק במחקר בנושאים מגדריים, קידום שוויון מגדרי באמצעות קמפיינים ופרסומים שונים, הפעלת "קו חם" לסיוע לנשים וכן מרכז לסיוע לנפגעות תקיפה מינית, קליניקה לסיוע משפטי ועוד.
לי אישית יצא להתנדב אצלם במחלקת המחקר ולסייע בעריכת מחקר ונייר עמדה שעוסק בחסמים להשתלבות אימהות חד הוריות בתעסוקה בסינגפור. מעניין!
בנוסף, AWARE תומכת בעמותה ששמה DOT - Daughters of Tomorrow, שפועלת לקידום נשים מוחלשות בסינגפור, גם בה ניתן להתנדב. אני התנדבתי אצלם כמה פעמים ב- Poverty Workshop - סדנת סימולציה שמנסה לדמות "חיים בעוני" ומועברת לארגונים ובעלי תפקידים שונים בסינגפור, מהמגזר הציבורי והעסקי.

ארגון פריים טיים (PrimeTime Bussines and Professional Women's Association Singapore) - ארגון נשים סינגפורי בדגש עסקי ומקצועי, הפועל לארגון פעילויות שונות בתחום כגון הרצאות, אירועים, סדנאות, מפגשים ועוד.

Babes - עמותה המסייעת לנערות בהריון.

2. מהגרי עבודה / עובדים זרים
Aidha - עמותה שעוסקת במתן השכלה פיננסית לעוזרות בית בסינגפור ומפעילה בימי ראשון "בית ספר" בקמפוס UWC בו מלמדים מתנדבים שיעורים שונים כגון אנגלית, מחשבים, ניהול פיננסי, מנהיגות, יזמות וכו', וכן שיעורים "לכיף" כגון יוגה, ריקוד ועוד.

Humanitarian Organization for Migration Economics) HOME) - עמותה שמעניקה סיוע לעובדים זרים שעברו התעללות או ניצול בסינגפור באמצעות - מתן מקלט, מזון ושירותים רפואי, ארגון סדנאות ושיעורים שונים עבור העובדים כגון שיעורי אנגלית, מחשבים ועוד, סיוע משפטי, הפעלת "קו חם" לפניות טלפוניות ועוד.

TWC2 - ארגון הפועל לקידום זכויות מהגרי עבודה בסינגפור. וסיוע למהגרי עבודה, בין היתר באמצעות מתן ארוחות ומזון לעובדים המסוכסכים עם מעסיקיהם, מתן סיוע על ידי עובדים סוציאליים, מחקר, ארגון פעילויות לעובדים לשעות הפנאי כגון טיולים, ועוד.

3. אמנות
FOM - ידידי המוזיאונים - חברות בארגון ידידי המוזיאונים עולה כ-60$ לשנה ומקנה כניסה חופשית לכל המוזיאונים הלאומיים למעט הגלריה הלאומית. בנוסף, הארגון מציע מגוון פעילויות, הרצאות, טיולים ואפשרויות התנדבות. הארגון גם מציע הכשרת מדריכים מתנדבים (docent) למוזיאונים השונים. לכל מוזיאון הכשרה מדריכים נפרדת האורכת מספר חודשים ועולה כמה מאות דולרים (כ-100-500 דולר סינגפורי).

4. ילדים
Make A Wish Foundation - עמותה שמגשימה משאלות לילדים החולים במחלות סופניות.
Making a difference in Singapore - קבוצת פייסבוק בה מתארגנות פעילויות התנדבותיות עם ילדים, נשים ועוד.


5. בעלי חיים
Mercy Light - ארגון הפועל למען כלבים ועוסק בין היתר באימוץ כלבים, טיפול בכלבים משוטטים ועוד.
Cat Welfare Society - עמותה הפועלת למען חתולים.
SPCA - ארגון שפועל למניעת התאכזרות כלפי בעלי חיים באמצעים שונים כגון: חילוץ בע"ח 24 שעות ביממה, הפעלת מקלט לבע"ח משוטטים, שירותי אימוץ, פעילויות חינוכיות, ועוד.
ACRES - ארגון הפועל למען חיות בר ועוסק בין היתר במחקר, טיפול, הצלת בע"ח, פעילויות חינוכיות וקהילתיות ועוד.

להתנדב בסינגפור