המרכז לתכנון סינגפור URA


01 Aug
01Aug

ביקור בפעם השלישית ב- URA
מאיה פקר-רינת

ארבעה חודשים באי וכבר שלוש פעמים ביקרתי ברשות לתכנון אורבאני של סינגפור (URA), מקום  שהחזון שלו הוא יפיפה, פשוט רק לכאורה ומסתכם במשפט: לעשות את סינגפור לעיר נהדרת לחיות, לעבוד ולשחק בה.
כן, אני מתלהבת.

 בפעם הראשונה, בהמלצת רחלי, הלכתי לבד. והוקסמתי. 

בפעם השנייה לקחתי את ההורים שלי ואבא שלי הוקסם. 

בפעם השלישית הלכתי עם בעל אחד ואחיין אחד וגם הם "נפלו" בקסם.

 הURA - המרכז לתכנון המדינה סינגפור, למעשה מתאר את הדרך בו "פרנסי" האי מתכננים את עתידה 

של העיר- מדינה הזו בהיבטים של ניצול קרקע, פיתוח סביבתי, איכות סביבה, טכנולוגיה, תיעוש, שימור מבנים, ריאות ירוקות ועוד.


נכון, ספק המוזיאון ספק המרכז מבקרים הזה הוא בראש ובראשונה מהלך שיווקי מרשים אבל עליי השיווק הזה עובד. ועוד איך. אני גם מתפעלת מכך שהם משקיעים ב"פרופוגנדה" לא רק עבורנו האורחים לרגע או שניים , אלא גם בשיווק לאזרחי המדינה שלהם, (למרות  שרוב הסינגפורים שאיתם אני נמצאת בקשרי עבודה מקצועיים לא היו בו!! שאלתי, למרות שהם לא מדגם, ובטח לא מייצג). 

ונכון (פעם שניה) שאני יודעת שבהכרח קיים פער לא מבוטל בין ההצהרות על החזון, כפי שמבוטאות באתר הזה, לבין מימושן בפועל במציאות הסינגפורית של האזרח הפשוט (ובטח גם זה המורכב) אבל עצם החשיבה על מקום כזה וגם אם רק חצי "מהצ'קים" שניתנים בו מכובדים הרי שזה ראוי להרבה מאוד הערכה וקנאה.
 

המקום הזה הוא בעיני תמצית הטוב של האי הזה- חשיבה, תכנון, חיפוש אחרי חיים מאוזנים, סובלנות, הכרה במגבלות והתמודדות איתן, לקיחת אחריות על העתיד ולא רק על ההווה, יצירתיות בשימוש בתהליכים ברי- קיימא, כבוד להיסטוריה והכרה בחשיבות של מורשת לצד רצון עז להיות בחזית הפיתוח והקדמה, מאמץ גדול והשקעה בבניית זהות לאומית ועוד ועוד. 


המרכז מתאר במודלים ממוחשבים, במצגות, במפות, בתמונות, בדגמים מקרטון, כולל אחד המודלים הארכיטקטוניים התלת-ממדיים הגדולים בעולם- כך עפ"י ד"ר גוגל, ובשאר אמצעים ויזואליים את ההיסטוריה של סינגפור ואת תוכניות הפיתוח שלה קדימה.  

 ההתפעלות שלי היא בעיקר מזה שלצד תיאור התהליכים בפועל - העשייה התכנונית והבניה- המרכז מאפשר להתחקות אחר דרך החשיבה הסינגפורית, להכיר את הנחות היסוד העמוקות של הסינגפורים ביחס לתפקיד המדינה, להבין את מערכת הערכים שהם מאמינים בהם וכן הלאה.

לדוגמא ניתן להבין מסיור קצר ולא מעמיק עד כמה הם עסוקים
ומוטרדים משאלות של ניצול הקרקע: כך בקומה הראשונה של הגלריה מוצגת עכשיו תערוכה המסבירה כיצד ניתן יהיה לבנות עיר עילית מעל העיר הקיימת ובכך לשלש(!!!) את שטח החיים על כל היבטיו.
רעיון שנשמע כמעט מוטרף אבל הם לא מתביישים לחשוב אותו בקול רם ונדמה שהם ממש חושבים עליו ברצינות ואף העלו אותו לרמת התכנון.
 

הסיור במרכז עצמו מתקיים דרך המתחים, חלקם גלויים ממש ואחרים יותר מרומזים, שהעיר הזו מקיימת בתוכה עכשיו ובראייה לעתיד:

עיר מול מדינה

שימור מול קדמה

השתנות מול יציבות

שמרנות ומסורת מול מודרניזציה

איכות סביבה מול תיעוש

מגוון, דתי ותרבותי, מול אחידות ולכידות

חדש מול ישן, למשל חדר שלם שעוסק בשאלה מהם הקריטריונים לבחירת מבנים לשימור

הפרט מול הכלל

אינדיבידואליזים למול קהילתיות

מקום (פיזי) מוגבל למול שאיפות גדולות

 

לפחות באופן מוצהר הם קוראים, יותר מפעם אחת במהלך הסיור לאזרחי המדינה לבוא ולהיות חלק מהפרוייקט הזה ולהשפיע על העתיד. האם האזרחים באים, והאם הם באמת מאפשרים להם להשפיע או רק נותנים להם "תחושת השפעה" שקרית- אין (לי) דרך לדעת. 

עוד מאפיין של המקום הזה להתקנא בו הוא העובדה שהוא נעדר פולחן אישיות. אין בו כמעט אזכור לאדריכלי המקום או התוכנית מחד, או לראשי המדינה בעבר ובהווה מאידך. חיפשתי מחיאות כפיים, הכרת תודה, קרדיטים אישיים, תמונות של אישים- משהו -וכל אלו נעדרים כמעט לגמרי. יש המון תמונות ומיצגים של אנשים וילדים אבל הם של האזרחים מן השורה. 

המקום הזה מהנה, מלמד- מתאים גם לילדים-יש גם "הפעלות" של תכנון עיר ובכל הפעמים שהייתי היו סיורים אקטיביים של תלמידי בתי ספר- אך בעיקר מעורר קנאה. כן, שאלה הקבועה, החוזרת ומטרידה את המנוחה היא למה לנו אין כזה: מרכז מבקרים שמאחוריו עולם שלם של חזון, ערכים, חשיבה על סדר עדיפויות ותכנון מוקפד של העתיד.
לי ברור שהתשובה לשאלה "למה בישראל אין" לא מסתכמת בסכום הכסף שעולה תכנון ומרכז כזה שמציג אותו. השאלה היא בעיקר, ובראש ובראשונה תרבותית.


אגב, במרחק נגיעה, מהמקום הסופר מודרני והאולטרא מתקדם הזה, נמצא המקדש הסיני הגדול של צ'ינה טאון. בעיני הימצאות המקומות האלו בסמיכות גיאוגרפית כה גדולה יש בה יותר מהכל להעיד, הלכה למעשה על  הרב גוניות של העיר הזו, רב גוניות שאינה משסעת אלא דווקא יוצרת עניין והשלמה. (שוב, בעיניים שלי, עיני מהגרת זמנית ושבעה) 

 לכו לURA לקנא בהמוניכם, במיוחד זה מתאים עם אורחים מהארץ, ואולי גם לכם "שיר הבוקר" של אלתרמן ינקר בראש כל הביקור כפי ש"נתקע" לי:


"..ממורדות הלבנון עד ים המלח

נעבור אותך במחרשות,

אנו עוד ניטע לך ונבנה לך,

אנו ניפה אותך מאד.

 

נלבישך שלמת בטון ומלט

ונפרוש לך מרבדי גנים,

על אדמת שדותיך הנגאלת

הדגן ירנין פעמונים.

 

המדבר, אנו דרך בו נחצובה,

הביצות, אנחנו נייבשן,

מה ניתן לך עוד להוד ושובע,

מה עוד לא נתנו וניתן…"

 

מידע שימושי: 

www.ura.gov.sg

מיקום:  45 Maxwell Road 

The URA Centre

069118

שעות פתיחה: שני עד שבת 9:00-17:00

דמי כניסה: חינם. ברור שחינם.

ממוזג. ברור שממוזג.

הערות
* כתובת הדואר האלקטרוני לא תוצג באתר.