כל ההתחלות קלות


16 Aug
16Aug

אם קיבלת הצעת עבודה בסינגפור או שאת/ה חושב/ת לעבור לכאן, סביר להניח שעומדים לפניך שבועות אם לא חודשים של היערכות, דאגה, התרגשות ופחד. לפניכם כמה עצות שעשויות להקל את דרככם לפני, אחרי ותוך כדי.


לפני הכל, עשו שיעורי בית - 

- בדקו מהן עלויות המחייה בסינגפור והאם התנאים המוצעים מתאימים לכך. למשל: ככלל, מחירי הדירות, הביטוחים הרפואיים ובתי הספר בסינגפור הם גבוהים משמעותית ביחס לישראל.

- בדקו מהן סוגי האשרות המוצעות והאם הן מתאימות למצב המשפחתי שלכם. למשל, אם הנכם מגיעים לסינגפור למטרת לימודים או אם אינכם נשואים או לפחות במעמד של "ידועים בציבור", ייתכן שיקשה על בן / בת זוגכם לקבל אשרת שהייה לטווח ארוך בסינגפור.

- בדקו מהן אפשרויות התעסוקה או הלימודים לבן/בת הזוג ויתר בני המשפחה.


תקראו על המקום. סינגפור מעניינת כיום אך מעניין גם לקרוא את ההיסטוריה שלה וכיצד ישראלים עזרו בהקמתה.

ספרים מומלצים:
מן העולם השלישי לראשון / לי קואן יו– סיפורה של סינגפור שנכתב ע"י מי שהקים את סינגפור והפך אותה מנמל דייגים למעצמה שהיא היום.

החידה הסינגפורית /  גבי וימן וברוך נבו - שני חוקרים ישראלים החוקרים את סוד ההצלחה של סינגפור.

מה הסיפור? נוסעים לסינגפור / דנה פרנקל דרילינגס - ספר ילדים העוסק במשפחה העוברת לגור שנתיים בסינגפור לפירוט לחץ כאן

Fun Singapore -ספר המרכז את כל הפעילויות הכייפיות בסינגפור כגון פארקים, טיולים, מה יש לעשות בסנטוזה, בצ'יינה טאון ועוד.


אם אפשר, בקרו בסינגפור לפני המעבר - ראו דירות לדוגמא, בקרו בבתי ספר, בגנים, במקום העבודה הפוטנציאלי  ובמקומות שעשויים להיות רלוונטיים לכם - דבר זה יכול לתת הרגשה נוחה יותר בעת המעבר עצמו.


תתחברו לקבוצות הפייסבוק הרלוונטיות - אמנם יש ברשתות החברתיות הרבה ברברת אבל יש גם המון מידע שימושי ומועיל, ובעיקר - קהילה תומכת.

קבוצות מומלצות:

ישראלים בסינגפור:  https://www.facebook.com/groups/647085368733053/

קבוצת הנשים הזרות בסינגפור - Real Singapore Expat Wives:

https://www.facebook.com/groups/RealSingaporeExpatWives/

קבוצת "נשים בעולם של הזדמנויות - רילוקיישן": https://www.facebook.com/groups/womanintheworld/

קבוצת "פורום נשים ברילוקיישן ובשליחות": https://www.facebook.com/groups/osnatbaryosef/


וכמובן תעשו גם לייק לעמוד שלנו בפייסבוק!

תתחילו להתארגן: קבלו הצעות מחיר מחברות העברה בינלאומיות, תרגמו את כל תעודות הלידה, הנישואין, הלימודים וכל תעודה אחרת העשויה להיות  שימושית כאן לצורך עבודה , להגשת בקשת ויזות טיולים למקומות שונים, עבור הלימודים שלכם או של הילדים ועוד. את התעודות יש לאשר ע”י נוטריון. הסינגפורים סופר קפדניים במיוחד בנוגע לטופסלוגיות, חבל שכשתהיו פה תאלצו להתרוצץ או להריץ אנשים בארץ כדי להשיג תעודות שונות עבורכם. אם יש בעיה רפואית - אספו את המידע הרפואי שלכם ושל משפחתכם. וודאו שיש בידכם את פנקסי החיסונים. אם יש חיה (כלב, חתול) שאתם מתעתדים להביא עמכם – בררו עם הווטרינר אילו חיסונים הם צריכים לקבל. וודאו שרישיון הנהיגה והדרכון בתוקף.


התחילו לסדר את הבית לקראת המעבר: החליטו מה אתם לוקחים עמכם, מה אתם מעוניינים לאחסן (ומצאו מחסן) ומה אתם לא צריכים - תרמו, מסרו וזרקו  את הדברים המיותרים , הביאו עמכם רק בגדי קיץ – מזג האוויר כאן חם ולח כל השנה.  אתם עומדים לעבור למקום שנמצא כמעט על קו המשווה - מזג האוויר תמיד אותו דבר -חם ולח, עם 60% סיכוי לגשם... המקום היחיד בו תצטרכו ביגוד חם יהיה בטיולים למקומות מרוחקים כמו ניו זילנד, יפאן או סין בחורף.

הכינו רשימת שירותים שיש עליכם לבטל - טלפון, חשמל, ארנונה, מנוי עיתון, ספריה, משלוחים שונים.

הכינו רשימת שירותים שעליכם  להסדיר: חשבון בנק, משכנתא,  השכרת דירתכם , תשלומי מיסים,  ביטוחים שונים, קופות חיסכון.

וודאו שיש ברשותכם את הכתובות והטלפונים של המשפחה והחברים, וכן גם של אנשי מקצוע שונים כמו הבנקאי, איש הביטוח, או כל איש מקצוע עמו אתם בקשר.

חיסונים - אין צורך לקבל חיסונים מיוחדים לסינגפור, והרשויות לא בודקות את פנקסי החיסונים, אלא אם מישהו מגיע ממקום מוכה צהבת (אפריקה ודרום אמריקה). למרות זאת, ארגון הבריאות העולמי ממליץ על שורת החיסונים הבאה (התייעצו עם רופא המשפחה לגבי חיסונים אלו ונחיצותם): צהבת A,  צהבת B, דלקת קרום המוח, כלבת, שחפת, טיפוס בטן. מומלץ לפנות למרפאת מטיילים הקרובה למקום מגוריכם ולציין את המדינות שסביר שתבקרו בהן במשך שהייתכם בסינגפור.

 

בעת ההגעה:
אין צורך בהוצאת ויזה לסינגפור. ישראלים מקבלים ויזה חינם בשדה התעופה והיא תקפה לשלושים יום.

שדה התעופה של סינגפור נקרא  Changi Airport אחד משלושת שדות התעופה הטובים בעולם. הוא מאוד נוח ומודרני ובעיקר ידידותי למשתמש.

כבר בשדה התעופה מומלץ להמיר כסף לדולרים סינגפורים כדי לשלם למונית וכן לקנות סים זמני Pre-Paid שיהיה לכם לשימוש בימים הראשונים – עד שתעשו מנוי לאחת מחברות הסלולר המקומיות.

כמו בכל שדה תעופה יש כאן תור מסודר של מוניות רגילות או מוניות גדולות במיוחד למקרה שאתם צריכים כזו. כולם תמיד מפעילים מונה והעלות המקסימלית למונית רגילה לא יכולה לעבור את ה 45$ לכל מקום בסינגפור.

באופן כללי - אם משום חינוך או אם בגלל פחד - כמעט לא יעבדו עליכם או יגנבו מכם בשום מקום. תזכרו את המילה כמעט - ואל תשכחו לשים עין על חפציכם.

 

עבודה בסינגפור:
ממשלת סינגפור מקדמת בברכה מאז ומתמיד אנשי מקצוע מארצות שונות. בסינגפור יש כ 6 מיליון תושבים - מתוכם כמיליון תושבים ממדינות אחרות (Expats),  הנחשבים “כישרונות מבחוץ”, כלומר - עם יכולת מקצועית התורמת לכלכלת סינגפור או בעלי הכנסה גבוהה. בהנחה שיש ברשותכם עבודה - הדרך לקבלת אשרת עבודה ואשרות שהייה עבור משפחתכם, היא די קלה, וניתן להתחיל להכין את רוב המסמכים כבר מהארץ.

הערות
* כתובת הדואר האלקטרוני לא תוצג באתר.