המסדרון הירוק כל ימות השנה: מסלול ריצה בחלקו הצפוני של המסדרון הירוק The Green Corridor


02 Aug
02Aug

המסדרון הירוק כל ימות השנה

מסלול ריצה בחלקו הצפוני של המסדרון הירוק The Green Corridor.

גיל רינת

בקצרה: חלקו הצפוני של נתיב הרכבת המלזית הישנה שחיברה את הנמל בדרום סינגפור לחלקה הצפוני של סינגפור ובהמשך למלזיה, היום משמש כמסדרון ירוק לשימור, להנאת התושבים ולריצת שטח ( שטח לייט אמנם, אך עדיין שטח ) המשלבת גם קצת היסטוריה.נקודת התחלה: קרנג׳י mrt.

נקודת סיום: קינג אלברט פארק mrt.

מרחק: 13.5 ק״מ.

למי שקשה: ניתן לסיים בוקיט פאנג׳אנג mrt, כ 7 ק״מ.

למי שקל: ניתן להמשיך מזרחה על רחוב בוקיט טימה, במקביל לקו הרכבת הכחול, עד תחנת סטיבנס למשל זה עוד כחמישה ק״מ.

סיפור דרך:

 ההתחלה היתה קשה. עפ״י כמה אתרים המתיחסים למסדרון, הייתי אמור להגיע בקלות לתחילתו. אולם אתרים אלו אינם עדכניים, ועבודות הבינוי/פינוי/שיפוץ וכו׳ בסינגפור מתקדמות כידוע בקצב מסחרר, דבר שהוביל לריצה של כ 800 מטר לאורך תעלת מיים רק כדי לגלות בקצה שהמעבר חסום וצריך לחזור כלעומת שבאתי. מיותר לציין שהריצה בוצעה בתוך דשא רווי אגלי טל שלאחר כ 2 דקות ריצה הוביל לכך שנעלי הריצה שלי היו רטובות לחלוטין. מילא, בפעם הבאה אשאיל את המגפיים מברוך...אז back to square one, לאחר שירדנו בתחנת הרכבת של קרנג׳י, נצא מן התחנה ומיד נפנה ימינה וימינה, דבר שיוביל אותנו ל Woodlands Road, עם הפנים צפונה. נחצה את הכביש, נפנה ימינה ונלך כ 150 מטר עד צומת גדול ומרומזר שם הרחוב פונה שמאלה. זוהי נקודת תחילת הריצה.

נתחיל לרוץ צפונה, כאשר מולנו נראה עשרות עובדים ( זרים אלא מה? ) בדרכם לתחנת הרכבת. לאחר כ 600 מטר ריצה נראה בצד שמאל מפרץ חניה ענקי עם המון אוטובוסים. 

לפני שנכנס לתוכו, מומלץ להמשיך  עוד כ 200 מטר עד תחנת הדלק Esso שמצד שמאל. מיד לאחר תחנת הדלק פנו שמאלה אל תוך השטח ומיד תראו סוג של מקדשון, בית תפילה מאולתר הטבול בתוך הירוק הירוק הזה. חוויה נחמדה גם למי שלא מאמין.

בהמשך לתלאותי בחיפוש הגישה למסדרון, נכנסתי פה לסבך והתקדמתי מערבה בתוך ג׳ונגל סמי פראי לאורך כ 150 מטרים. בדרך ראיתי מראות לכלוך שאינם אופיינים לסינגפור. וכל זה רק לגלות בסוף ש... 

גם כאן המעבר חסום בגדר ושלט על בעלות המדינה על הקרקע.

אך לא אדם נחוש כמוני יתייאש, חזרה לכביש ולתחנת הדלק, חזרה למגרש החניה הגדול, הליכה כנגד זרם הפועלים הזרים והופ, נמצא המעבר למסדרון! עיתונאות חוקרת במיטבה.

אז כפי שנכתב, לאחר שראינו את המקדשון, יש לחזור למגרש החניה הנמצא 200 מטרים דרומית לתחנת הדלק וללכת מערבה עד שמגיעים לגשר צהוב מעל תעלת המיים. חוצים את הגשר מערבה, מיד בסיומו פונים צפונה ( ימינה ) לאורך התעלה ולאחר כ 30 מטר נראה משמאלינו את המסדרון הירוק הנכסף!


למי שלא ראה או מכיר את המסדרון, הוא אינו משולט. אך הוא נראה כמו שבילי האש שאנו מכירים מהארץ. כלומר נתיב רחב של בין 10 ל 20 מטר, מבורא מעצים, התחום משני צדדיו בשולי ג׳ונגל. לרוב הקרקע מכוסה בפלומת דשא ירוקה ונמוכה, עם שביל צר אחד או שניים כבושים יותר של עפר ( קוליסים ).

רגע לפני שפונים שמאלה ומתחיל הכיף, כמה מילים על העובדים הזרים. לא במקרה תחלפו על פני עשרות ( ולאחר מכן אף מאות ) של עובדים. בחיפוש מאוחר יותר ברשת, הבנתי כי המבנה הגדול שמעבר לגשר שבתחילה חשבתי אותו למפעל, הוא בעצם ״אכסניה״ לפועלים זרים. האמת, הייתי צריך לנחש לפי השם: Kranji Lodge 1.


זהו אחד מתוך כמה מקומות של רשת המספקת ״פתרונות דיור״ לעובדים הזרים. במתחם הלא גדול, ישנו מקום ל 12000, כן, תריסר אלפים, עובדים.

הרשת מתגאה בכך שהעובדים זוכים למקום מרווח, 12 אנשים בחדר של 48 מ״ר, חדר טלויזיה, חדר משחקים, מטבח ואפילו מגרשי ספורט לעובדים שעדיין רוצים להוציא קצת אנרגיה לאחר יום העבודה. בעתיד אפילו יהיה מכשיר בנקט של DBS שיאפשר לעובדים למשוך ישירות את עמל יומם. מדינת רווחה.

טוב, לאחר שפרקנו את התיסכול, ניתן לחזור לריצה.

מהרגע שעלינו על המסדרון, באמת מתחיל הכיף.

מתחילים בריצה דרומה, בתוך המדרון, והעצים, הצל ואף מעט הקרירות של הבוקר נותנים הרגשה של אירופה ( טוב, אולי קצת נסחפתי... ).

לאחר כ 1.6 ק״מ מתחילת הריצה נגיע לנקודה בא המסדרון נחצה ע״י רחוב קרנג׳י. לפני שתצאו מהמסדרון, הרימו את הראש ומצאו את המשכו מהצד השני של הכביש. לאחר חצית הכביש, מיד עם הכניסה חזרה למסדרון, תראו שלט המספר על ההיסטוריה של פסי הרכבת ועל כך שזהו היה אחד המקומות היחידים בהם  היה מפגש רכבת כביש מאויש ע״י שוטרי תנועה.

אנחנו מדברים על 1903, כבוד.


נמשיך לרוץ ישר במסדרון, לא נראה נפש חיה. זה רק אנחנו והטבע.

לאחר כ 4 ק״מ ( כל המרחקים נמדדים מתחילת המסלול ) נגיע למעבר כביש Sungei Kadut Avenue.

נחצה אותו בזהירות ומשיך לרוץ במסדרון. כאן כבר נתחיל לראות סממנים של חזרה לציוויליזציה. מעט בנינים משני הצדדים, קולות של המואזין המטיף במסגד סמוך וכמה תרנגולי בר שרצו להנאתם במיסדרון. אולי גם הם מתאמנים לאיזה מרוץ...

נמשיך לרוץ במיסדרון ולאחר כמה דקות נבחין בתעלת מים מימינינו, ומצדה השני בנינים ואף מסלול ריצה ואופניים
(pcn ), זוהי כבר שכונת צ׳ואה צ׳ו קאנג.

לאחר 7 ק״מ נגלה כי המשך המסדרון חסום ע״י גדר ירוקה וכביש. נבצע איגוף שמאלי קצר שייקח אותנו ל Woodlands Road הראשי והעמוס ולמרכז הקניות Junct10n. כאן ניתן להצטייד במים.

לאחר הפסקת השתיה, נצא מן הקניון ונמשיך דרומה. נחצה את רחוב צ׳ואה צ׳ו קאנג, נפנה ימינה ולאחר כ 20 מטר נזהה את המשך המסדרון משמאלינו. נפנה שמאלה לתוך המסדרון ונרוץ דרומה כשמשמאלינו רחוב וודלנדס שכבר הספיק לשנות את שמו לאפר בוקיט טימה.

זהו הקטע היותר מוכר ובשימוש של המסדרון, ובמהלך 6 הק״מ הבאים נתחיל לפגוש יותר עוברים ושבים: רצים, הולכים,מצלמים ומוציאים את כלביהם לטיול. נמשיך לרוץ כל הזמן במסדרון ולאחר כ 2 ק״מ ( 9.3 מתחילת הריצה ) שוב נגיע למעבר כביש ( Hill View ) ושוב נצטרך לבצע איגוף. הפעם נתחיל באיגוף שמאלי לצורך ירידה מהמסדרון והגעה לכביש, חציה של הכביש ואז איגוף ימני על מנת לעלות חזרה על המסדרון.

עוד כמה מאות מטר ונחצה מעל אפר בוקיט טימה רואד על גבי גשר ישן, זוהי למעשה הפעם הראשונה שנראה ממש שרידים של פסי הרכבת.

עוד כ 3.5 ק״מ ריצה במסדרון, בהם נעבור גשר נוסף עם פסי רכבת, והנה הגענו לגשר הגדול מעל רחוב בוקיט טימה.

נחצה את הגשר, נמשיך כ 200 מטר ומצד ימין לא נוכל לפספס את תחנת הרכבת הישנה.

לאחר שננשום קצת היסטוריה, נסתובב צפונה ונרוץ מימין למסדרון ונרד לרחוב בוקיט טימה.

פניה ימינה ועוד 200 מטר ריצה והגענו לסוף המסלול, תחנת קינג אלברט פארק.

סה״כ כ 13.5 ק״מ ריצה, מהם כמעט 13 ק״מ על המסדרון. אני נהנתי.נקודות מים: קניון Junct10n שצמוד לתחנת בוקיט פאנג׳אנג, שימו לב שזה לאחר כ 7 ק״מ מתחילת הריצה, תחנת קינג אלברט פארק (סוף המסלול ). בקיצור, אלא אם אתה גמל, מומלץ לקחת מיים איתך.

נקודות עניין מרכזיות: המסדרון הירוק עצמו, מעבר רחוב קרנג׳י, גשרי הרכבת הישנים, תחנת בוקיט טימה הישנה, המקדשון הקטן ליד תחנת הדלק בקרנג׳י.

מדד הצל: מוצל ברובו, בערך כשלושה רבעים מהדרך. עדיין מומלץ להצטיד בכובע.

מדד הגובה/טיפוס: קל, הרוב המוחלט מישורי, מגמת טיפוס קלה במקביל לשמורת בוקיט טימה ( לאחר חצית רחוב Hill View ).

מדד כביש שטח: המסלול כולו הינו על שביל עפר מכוסה בפלומת דשא קלה, מעט מעברי כבישים, הריצה זורמת. כיף כיף כיף.

מדד האופניים: מישורי, לא טכני, מעט מעברי כביש, מתאים לילדים, מצויין לאופניים!

מדד בע״ח: דליל, נצפו חתולי רחוב ( כן, זו לא טעות סופר ) בתחנת הרכבת של קרנג׳י, אנפה בתעלת המים שליד צ׳ואה צ׳ו קאנג, תרנגולי בר ליד אותה תעלה וכמה כלבים מחוברים לגבירותיהם (או העוזרות של גבירותיהם) בחלקו הדרומי של המסדרון.

אה, ופסלי סוסים בכניסה לסינגפור טארף קלאב ( צמוד לתחנת קרנג׳י ).

המדד האנושי: בק״מ הראשון של הריצה, המוני עובדים זרים המתעוררים לעמל יומם, לאחריו, מרגע הכניסה למסדרון נאדה, כלום, גורנישט! איזה כיף לרוץ מעל חצי שעה במסדרון ולא לפגוש אף נפש חיה!

התוספת שתופסת או מה עוד באזור: סינגפור טארף קלאב בצמוד לתחנת קרנג׳י, שמורת הטבע של בוקיט טימה.

הערות
* כתובת הדואר האלקטרוני לא תוצג באתר.