עבודה בסינגפור


כמו בכל מדינה זרה (או מדינה שאנו זרים בה), גם בסינגפור נדרשת אשרה (ויזה) על מנת לעבוד בה באופן חוקי.
כל המידע הרלוונטי מופיע באופן מסודר וברור באתר ה-MOM הוא משרד העבודה הסינגפורי - Ministry of Manpower ולכן כדאי ורצוי להסתמך רק על המידע העדכני מופיע שם.

בסינגפור קיימים הרבה סוגים של אשרות עבודה. להלן האשרות הרלוונטיות ביותר לישראלים ברילוקיישן:

1. EP - Employment Pass - אשרת עבודה המיועדת לבעלי מקצוע (Professionals) משרות ניהוליות וכו ששכרם עולה על 3600 דולר סינגפורי לחודש (נכון לאוגוסט 2017). רוב הישראלים ברילוקיישן (אם לא כולם) יהיו בדר"כ בעלי אשרה מסוג EP.

2. EnterPass -אשרה המיועדת ליזמים ומשקיעים המעוניינים לפתוח עסק בסינגפור. יש כמה סוגים שונים לאשרה מהסוג הזה, תלוי באופי העסק, המימון ועוד. פרטים נוספים באתר.

3. PEP - Pesonal Employment Pass - אשרה המיועדת לבעלי מקצוע או משרות בכירות שמרווחים 12-18 אלף דולר סינגפורי בחודש לפחות. היתרון באשרה מסוג זה הוא שהיא מאפשרת להישאר בסינגפור במשך חצי שנה ללא עבודה, מה שמאפשר יותר גמישות במעבר בין מעסיקים או עבודות. ה-PEP ניתן ל-3 שנים ואין אפשרות לחדש אותו.

4. LOC - Letter of Consent - אשרת עבודה המיועדת לבעלי אשרת שהייה מסוג DP בלבד (כלומר בני/בנות זוג של בעלי EP וילדיהם).

*חשוב לציין שעד לפני כשנה (אמצע 2016), בעלי אשרה מסוג DP, כלומר בעיקר בנות זוג של רילוקיישנרים, היו יכולות לפתוח עוסק קטן (Sole Proprietorship) ואז להנפיק LOC לעצמן ולעבוד באופן חוקי בעסק הקטן שלהן (אם זה חנות אינטרנטית, מדריכת כושר, תזונאית, מדריכת טיולים ועוד), אבל לצערנו, מדיניות ה-MOM בעניין זה השתנתה וכיום המדיניות היא לא לתת אשרות עבודה מסוג LOC לבעלות DP באופן הזה שהן בעלים של SP. אלא, על מנת לעבוד בעסק קטן עצמאי נדרש לפתוח חברה (שזה בעיקר קצת יותר מסובך בירוקרטי ויותר יקר..).

ברוב המקרים, המעסיק דואג לטיפול בהוצאת אשרת העבודה לבעל/ת ה-EP ויתר בני המשפחה שמקבלים בדר"כ אשרת שהייה מסוג DP  Dependent Pass. בני / בנות זוג של בעלי EP שאינם נשואים כחוק יכולים/ות לקבל אשרה מסוג LTVP כ"ידועים בציבור" (Common Law Marriage).

מעמד תושב קבע - PR - Permanent Resident
בקשה למעמד PR יש להגיש לרשות ההגירה של סינגפור, ה-ICA.
כל הפרטים הרשמיים הרלוונטיים בעניין זה נמצאים כמובן (בסינגפור כמו בסינגפור) באתר ה-ICA.
באופן רשמי כל בעל אשרת עבודה בסינגפור יכול להגיש בקשה ל-PR, אך באופן לא רשמי, יש הממליצים להמתין כשנה-שנתיים עד הגשת הבקשה (וגם אז לא מובטח שתתקבל).
לצורך הגשת הבקשה נדרש להמציא מסמכים רבים כגון: אישורי העסקה, תלושי שכר, תעודות לימודים ואוניברסיטה (גם של הילדים ויתר בני המשפחה), המלצות ועוד ועוד.
ניתן להיעזר בחברות שונות הפועלות בשוק (ויש הרבה כאלה), אך יש לציין שהאפקטיביות שלהן שנויה במחלוקת (יש כאלה שממליצים בחום ויש כאלה שטוענים שמיותר, בכל מקרה כדאי לקחת בחשבון שהתעריף הוא בדר"כ כמה אלפי דולרים).
יש לקבוע תור להגשת המסמכים והתהליך אורך חצי שנה ומעלה עד לקבלת תשובה.
חשוב לציין שדחיית בקשה נעשית ללא נימוקים ואין דרך לדעת על בסיס מה מתקבלות או נדחות בקשות ל-PR.
אין קריטריונים רשמיים לקבלת PR, אך הרוב אומרים שהנתונים המשפיעים ביותר על סיכויי הצלחת הבקשה הם: גיל, אזרחות, מצב משפחתי, מקצוע ושכר (גבוה יחסית), השכלה, זיקות כלכליות (למשל: נכסים או חברות בסינגפור) וחברתיות לסינגפור (למשל, רצוי להביא המלצות מאזרחים סינגפוריים או בעלי PR אחרים, להראות תרומה והתנדבות בקהילה וכו').
לפי מידע שמסרו נציגי ה-MOM באירוע שיתקיים ביוזמת פורום IBN בקהילה היהודית במאי 2017, המדיניות הסינגפורית, נכון לעכשיו, היא לצרף כ-20-30 אלף אזרחים חדשים ו-PR בשנה, וזאת כחלק מיעדי הצמיחה הכלליים של סינגפור.
עבודה בסינגפור