עוזרות בית


לנקות ולסדר את הבית תמיד כדאי. במידה והינכם מעוניינים בעזרה בתשלום, מה הן האפשרויות העומדות לרשותכם בסינגפור?

כמו במקומות רבים באסיה, גם כאן מקובל לקחת עוזרת שגרה עם המשפחה בבית הנקראת בסלנג מקומי Maid או Helper.
באופן רשמי ,למי שמחפש פרטים במשרדי הממשלה, חפשו FDW – Foreign Domestic Worker.
ניתן גם להעסיק עוזרת לפי שעה (Part time cleaner), אך במקרה כזה חשוב לוודא שהעוזרת היא אזרחית סינגפורית או בעלת מעמד PR, שכן אם מדובר בעובדת זרה (כגון עובדת מהפיליפינים) עליכם לדעת שאלו עובדות ללא רשיון לעבוד לפי שעה בביתכם. רוב העוזרות בסינגפור, מוצאן מהפיליפינים.

לפני העסקת עוזרת - מה עליכם לעשות?
  1. ישנם מספר כללים שעליכם ולדעת ולצורך כך גם לעבור מבחן קצר בנושא העסקת עובד זר מטעם ממשלת סינגפור.
  2. לשלוח את המועמדת לבדיקות רפואיות סטנדרטיות שלאחר מכן תחזור עליהן כל חצי שנה. תזכורת תקבלו בדואר לביתכם.
ביטוח רפואי -  כמעסיק אתם נדרשים לרכוש ביטוח רפואי  (שני סוגים – ביטוח כללי וביטוח תאונות אישיות) לעוזרת לכל תקופת עבודה (יש לחדשו בכל חידוש של אישור העסקתה). הכיסוי הביטוחי צריך להיות לפחות של 5000 דולר בשנה לביטוח הכללי ולפחות 40000 דולר לביטוח תאונות אישיות.

אישור עבודה – כל עובד בסינגפור מחויב באישור עבודה. אישור עבודה לעוזרות יהיה תקף לשנתיים ולאחר מכן יש לחדשו.
כאשר עובדים עם סוכנות, זו תדאג לאישור ההעסקה של העובדת. במידה והינכם מעסיקים ללא סיוע של סוכנות עליכם לדאוג באופן עצמאי לקבלת אישור עבודה עבור העוזרת. רישום לקבלת אישור עבודה ניתן לעשות באינטרנט באתר הממשלתי WP online portal או להוריד טפסים מהאתר הממשלתי ולשלוח מכל סניף דואר. לפרטים נוספים ניתן לפנות: Ministry of Manpower.

להלן פירוט האפשרויות:

א. עוזרת במשרה מלאה המתגוררת בבית המשפחה - Full Time FDW – Foreign Domestic Worker

הכוונה לעוזרת שמתגוררת בביתכם ומבחינה חוקית אתם אחראים על שהותה בסינגפור. (שמכם יופיע בכרטיס רשיון העבודה שלה). המשמעות של אחריות זאת היא רחבה וכוללת אחריות לכל מה שקשור בה אם מבחינה רפואית, קיום החוק, אישור לשהותה בסינגפור ואף העברתה לארץ מוצאה במידה ולא יכולה לעבוד יותר .
מבחינה רפואית - במידה וחלתה עליכם לדאוג לטיפול רפואי ראוי הולם עבורה. במידה והמצב מחמיר ואינה יכולה לעבוד עוד אחריות זו כוללת מימון חזרתה לארץ מוצאה (מימון כרטיס הטיסה וכיו"ב).
עלות - שכר העסקה ממוצע ינוע בין 500-600 דולר סינגפור לחודש (נכון לשנת 2017). השכר יכול להשתנות מעט לפי גודל הבית, המשפחה, אופי העבודה ובסופו של דבר זו החלטה שלכם כמה תהיו מוכנים לשלם.
להוצאה זו עליכם להוסיף תשלום מיסים (Levy) למדינה שעומדים נכון לשנת 2012 על כ 265 דולר לחודש.
תנאי העסקה – ככלל, רצוי להסדיר את תנאי ההעסקה בחוזה . במידה ומועסקת אצלכם דרך סוכנות היא חתומה מול הסוכנות וכן אתם כמעסיקים. במידה ולא דרך סוכנות, רצוי להחתימה על חוזה.
מחיה – העוזרת המתגוררת ביתכם זכאית לתנאי מחיה סבירים ועליכם לדאוג לה למזון, חדר משלה במידת האפשר, מיטה, מצעים, מגבות, טואליטיקה וכיוצא באלו.
יום חופשי -  העוזרות זכאיות ליום חופשה בשבוע לאלו אשר אישור/חידוש העסקתן החל מינואר 2013. אצל רוב המעסיקים המערביים קיבלו יום בשבוע גם קודם לכן. אצל הרוב המכריע היום החופשי יהיה יום ראשון. את שעת היציאה והחזרה מומלץ לקבוע מראש .
במידה ותרצו להעסיקה ביום החופשי שלה, עליכם לשלם על כך תוספת שכר של יום עבודה או לחילופין לתת לה יום חופשי אחר במהלך אותו החודש
חופשת מולדת – לאחר שנתיים העסקה עליכם לממן לעוזרת כרטיס טיסה הלוך ושוב לארץ מוצאה.

לקריאה מורחבת על כל הזכויות והחובות http://www.mom.gov.sg/foreign-manpower/passes-visas/work-permit-fdw/before-you-apply/Pages/default.aspx

כיצד מוצאים עוזרת? הדרך הנפוצה והנוחה יותר היא באמצעות סוכנות להעסקת עוזרות בית אך ניתן גם למצוא בהמלצות  'פה לאוזן'.
יתרונות לסוכנות:
  • ניתן לראיין מספר נשים ולבחור אחת מהן.
  • במשך תקופת ההעסקה ניתן לפנות לסוכנות במידה ומתעוררת בעיה כלשהי והם יכולים לסייע בטיפול/החלפת עוזרת ובעיות נוספות שעלולות לצוץ.
  • הסוכנות מספקת חוזה סטנדרטי ויחסי העבודה מוסדרים ומעוגנים בחוזה, גם מול הסוכנות וגם מול העוזרת. המעסיק חותם חוזה אך ורק מול הסוכנות.
חסרון – ישנה עלות נוספת בגובה משכורת אחת בדרך כלל שמשולמת לסוכנות.

ב. עוזרת לפי שעה
מי שאינו חפץ בעוזרת שתגור בביתו ניתן להשיג עוזרות לפי שעה.
ניתן להעסיק עוזרות בעלות אזרחות סינגפורית או מעמד PR וכן עובדות זרות, אולם, העסקה מהסוג השני תהיה ללא רשיון מוסדר והסיכון הוא של המעסיק במידה ומשהו קורה או מתגלה עבודתה ללא אישור.
רוב אלו שיעסקו בכך נמצאות בסינגפור תחת אשרת עבודה אחרת (עובדות עבור משפחה או עבור סוכנות וכד) ואת עבודת הניקיון לפי שעה עושות בשעותיהן החופשיות.

עלות - שכר העבודה נע בין 10-20 דולר לשעת עבודה. דרך סוכנויות להעסקת מנקות השכר עשוי להיות מעט יותר גבוה, עד 25 דולר לשעה.
עוזרות בית