תחבורה באי


יש מספר דרכים עיקריות להתנייד בסינגפור: בתחבורה ציבורית (אוטובוסים ו-MRT); ברכב פרטי ובמוניות.

תחבורה ציבורית
בסינגפור קיימת חברה ממשלתית SMRT אשר מפעילה את כל אמצעי התחבורה הציבוריים-אוטובוסים, רכבות ומוניות לקישור
באתר זה תוכלו למצוא את כל העדכונים לגבי התחבורה הציבורית. ניתן להוריד אפליקציה  של החברה הנקרא SMRT. הן האוטובוסים והן הרכבות מגיעים כמעט לכל רחבי סינגפור, כמובן שישנן מפות באתר שתוכלו להיעזר בהן.
אפליקציה מומלצת: Citymapper בה ניתן להזין מאיפה רוצים להגיע  ולהיכן, ותקבלו את הדרך הכי נוחה מבחינת זמן, אורך מסלול ועלויות – ברגל (אם  אפשר), במונית, ברכבת, באוטובוס וברכב.
כרטיס EZLINK כרטיס המיועד לשימוש בתחבורה הציבורית בסינגפור (אוטובוסים, רכבות ומוניות) ניתן לרוכשו בתחנות הרכבת, בעמדות המאוישות וגם להטעינו בעת הצורך בעוד כסף. הוא נוח לשימוש, חוסך צורך בהחזקת מטבעות ואף מוזיל במעט את עלויות הנסיעה.יש כרטיסי מבוגר וכרטיסים לילדים.
חשוב לדעת- כל כרטיס מיועד למשתמש יחיד! כלומר לא ניתן לשלם על מישהו נוסף באותו כרטיס. הכרטיס מעניק לעיתים הטבות נוספות, לשם כך מומלץ להסתכל באתר המופיע לעיל.לקישור
אוטובוס
עלות נסיעה באוטובוס תעלה בין חצי דולר (ילדים) ל1.2 דולר לנסיעות ארוכות יותר. ישנן שתי דרכים לתשלום: מטבעות - משלמים בעלייה לאוטובוס או כרטיס EZLINK – מעבירים אותו בכניסה וביציאה מהאוטובוס במקום המיועד לכך. עם כרטיס זה הנסיעה עולה עשרה סנט פחות.

רכבת תחתית (ועילית) -MRT
הרכבת אינה רק תחתית אך ברוב המקומות היא אכן מתחת לאדמה ובניגוד לערים כמו ניו יורק-פה היא לא נשמעת ולא מורגשת. הרכבות בסינגפור  נוחות מאד לנסיעה, הן עומדות בזמנים, תחנות הרכבת מצוחצחות כיאה לסינגפור (שימו לב- אסור לאכול בתחנות הרכבת) והרכבות נאות וממוזגות. צורת התשלום
- גם כאן מקובל לשלם בכרטיס EZLINK אך ניתן גם לרכוש בכל תחנה כרטיסים במכונות אוטומטיות הממוקמות בכניסה לתחנה.
רכב פרטי
כמו בכל דבר בסינגפור - גם רכב זה נושא יקר. מאוד. ממשלת סינגפור מעדיפה שתושביה ישתמשו בתחבורה הציבורית. לכן היא פועלת בשתי חזיתות: מצד אחד כל הזמן משפרת את תשתיות התחבורה הציבורית ומשאירה את מחירי התחבורה הציבורית - אוטובוסים רכבות ומוניות - נמוכים. מצד שני - מייקרת מאוד את מחיר הרכבים הפרטיים כך שאנשים רבים נמנעים מלרכוש רכב, בוודאי נמנעים מרכישת מכונית שנייה למשפחה.
הדרך בה הממשלה דואגת לייקר את הרכבים היא ע"י מיסוי הנקרא COE שהוא אישור העלאת רכב הכביש. זה מס שמחירו נקבע פעמיים בחודש במכרז, ויש לו מספר קטיגוריות מבוססות על נפח מנוע. כרגע, על מכוניות מעל 1600 סמ"ק, המחיר הוא 60,000 SGD !! בנוסף לכך - המס על מחיר הרכב הינו 41% ויש עוד מס על רישום הרכב כ 1000$. כל זה לפני עלות הרכב עצמו...
כשמתעניינים ברכב חדש צריך לברר אם הוא כולל את ה COE ושאר המיסים. לרוב המחיר לא כולל, וברכב משומש המחיר כולל את ה COE.

אם רוצים להבין מה העלות של רכב בסינגפור לעומת ישראל - מחיר רכב משומש או חדש, יעלה פי 3 מאותו רכב בארץ.
אחזקת הרכב תעלה אותו דבר פחות או יותר כמו בארץ. הדלק בסינגפור זול מישראל אך יש מס נסיעה בכבישים העירוניים ERP - שהוא מס שמשלמים בכל פעם שנכנסים לאזור הרחוב הראשי - אורצ'ארד- ועלותו משתנה בהתאם לשעות היום והעומס. בנוסף, יש צורך בתשלום עבור חניה - ויש חניונים יקרים יותר ופחות.
כמו בהרבה תחומים בסינגפור - גם נושא זה מסודר וקל מאוד למצוא רכב כמבוקשך - ורוב הסוחרים הוגנים ונוחים לעשיית עסקים.
להתרשמות ממחירי רכב חדש או משומש לחצו כאן  
קניית רכב מ"יד שניה" בסינגפור

לתושבים המחליטים לרכוש רכב קיימות שתי אפשרויות עיקריות:
רכישת רכב או ליסינג.
ליסינג - אפשר לעשות ליסינג - בעלות התחלתית של 1800 SGDD ומעלה לחודש - תלוי כמובן בסוג הרכב בו אתם מעוניינים, אך בתחילת הליסינג יש לשלם 3 חודשים מראש. יתרון - לא צריך לשלם עלות התחלתית גבוהה ולא צריך לדאוג לקניה, מכירה, תאונות וטיפולים. חסרון- עלות סופית גבוהה יותר מקניה.
סוכנות ליסינג בה הרבה ישראלים משתמשים לקישור

קניה - אפשר לקנות ולקבל מימון בנקאי על הרכב עד 80% - היתרון - עלות הרכב יותר נמוכה עם החזר חודשי יותר נמוך. החסרונות - גם 20% מימון  התחלתי בעלות הרכב הסינגפורית יוצא המון כסף. בנוסף, מכירת הרכב בתום השהות הינה באחריות בעל הרכב. אך תהליך הקניה והמכירה קל ונוח לבעל הרכב, שלא כמו החוויות של סוחרי הרכב בישראל.

למעוניינים למכור רכב - יש מנגנון יעיל המאפשר לבעל הרכב לעשות מכרז בין כל סוחרי הרכב של סינגפור. תוך 12 שעות מקבלים את ההצעה המיטבית לרכבך. עלות השתתפות במכרז הינה 100 SGD ובעל הרכב לא מחויב לקבל את הצעת הסוחר לקישור

בשורה התחתונה - אין ספק שגם אם גרים במרכז העיר - נוח שיש רכב אחד לשימוש המשפחה. במיוחד כשיש ילדים ואז יש צורך בהסעות לחוגים או לחברים ברחבי העיר. עם זאת - קל מאוד להסתדר גם ללא רכב ויש לא מעט ישראלים שבחרו להימנע מרכישת רכב.

מוניות
נוח ויחסית זול לנסוע במוניות בסינגפור. הנסיעה מאד בטוחה גם לילדים. קיימות מספר סוגי מוניות רגילות ו"מהודרות" יותר בהן התעריפים יותר יקרים, אך ככלל המחירים והתעריפים נמצאים בפיקוח ממשלתי. ישנן כל מיני תוספות עבור כבישי אגרה או נסיעה בשעות מסויימות במהלך היום – אפשר  לשאול ממה מורכב המחיר אם נראה לכם שהוא גבוה מהצפוי. השיטה המקובלת היא הפעלת מונה. במידה ומזמינים מונית יותר יקרה (גדולה יותר או מונית לימו שחורה) מומלץ לשאול מראש מה המחיר הצפוי. כמו לרכבים, גם למוניות לוחית זיהוי הכוללת ארבע ספרות ומספר זה יישלח אליך בעת הזמנת מונית. במידה ושולחים ילדים במונית רצוי לכתוב את מספר המונית, למען השקט הנפשי.

אפליקציות להזמנת מוניות:
Comfort Delgro
UBER
GRAB
תחבורה באי