איפה הרוחות הרעבות?


01 Aug
01Aug

חודש הרוחות הרעבות

מאת: רחלי אורן


רוחות ? רעבות? אני מחפשת.

בבתי קברות צפוניים, בתוך יערות, בסמטאות מגורים HDB, וברחובות סיניים אמיתיים- china town. ומוצאת נרות דולקים על שולחנות ערוכים בקפידה.חזיר קטן מושחם בתנור, דג צלוי, פירות מתוקים מכל הבא ליד, עוגות צבעוניות, ושוב נרות.

האם רק אני לא רואה טוב? אף רוח איננה בנמצא. ארבע שנים בסינגפור, כל פעם מחדש אני מופתעת בחודש השביעי לירח הסיני- כי בישראל בירח הלועזי- בחודש השביעי, מופיעה רק שמש מסנוורת וחום עז, ואין שולחנות מלאי כל טוב.

אז אני שואלת, בנימוס- על מנת לא להלבין פני הנשאלים ( באנגלית- lose face) - על מה ולמה המהומה? האם מדובר בניקוי עונתי של ארונות, ביעור חמץ במקומותינו?

או אולי בטכס אנימיסטי עתיק המבוצע ביערות העד בצפון וייטנאם ( שם יצאו לחופש- אחרי 60 שנה לוחמי גרילה וייטנאמיים ) ?

התשובה הניתנת בחיוך רחב וברצון אמתי לשתף אותנו- הזרים, מהארץ- אתם יודעים איך היא נקראת כאן- הארץ המובטחת, מפתיעה אותי תמיד בישירות שבה היא ניתנת. 

שערי השמיים, כך נאמר לי, נפתחים כל שנה בתאריך זה, ונשמות-רוחות יוצאות למסע- טיול-חיפוש עצמי? או בדיקה מחודשת של המציאות- אולי יוכלו לחזור  לאימא אדמה. 

אך אני, קיבוצניקית בעברי, מנסה להיזכר בשמיים שלנו, שם בארץ המובטחת. אני זוכרת אותם- לפני הרבה שנים ( אולי הייתי בת 10 ) בהירים, נוצצים, מלאי כוכבים- כשרק שביל אחד- שביל ה״חלב״ חוצה אותם באלכסון. לפעמים איזה מטאור או כוכב נופל- היו חוצים אותם במהירות למטה- לאדמה- אבל זאת הייתה התקשורת היחידה בינינו לבינם- השמים והכוכבים.

אז אני ממשיכה לנסות ולהבין- האם אותו אדם, המשלב בהתנהגותו- מלמולי תפילות (את המלמול הזה אני דווקא מכירה) עם התנהגות אקסצנטרית של ייעוץ בנושאי רומם של שמיים- הוא המביא את הרוחות, או זה השומר על האדמה מפני בואן.

אך הוא, ה״שמן״ המטפל בנושא רגיש זה מאין כמוהו, מנוע מהסברים לזרה -חדלת מעוף, המנסה להבין בכליה הפשוטים- אותם צברה בעשרות השנים האחרונות, בארצה- הארץ המובטחת, בעבודה קשה, בלימודים מעמיקים ובפתיחות לכאורה.

אז בביקור האחרון שלי בבית הקברות, פשוט התיישבתי על אחד הקברים- בפינה כדי לא להפריע, וספגתי לתוכי את המראות, הריחות, הקריאות והפסקתי לחפש! כנראה שיש מצבים- בהן ההסבר איננו חשוב, אלא רק ההתבוננות.

אך עצה קטנה אחת- לכם, החדשים, שרק הגיעו זה מכבר- התכוננו נפשית ורוחנית למצבים בהם תאלצו לראות ולחוות התנסויות- בהן, דבר ממה שלמדתם, שם בארץ המובטחת- לא הכין אתכם וגם אותי- למורכבות וליופי שלהם!

הערות
* כתובת הדואר האלקטרוני לא תוצג באתר.