בודהיזם ומקדשים בסינגפור


01 Aug
01Aug

הבודהיזם הינה הדת ואורח החיים השגור ביותר בסינגפור ובדרום מזרח אסיה.

הבודהיזם התחיל בהודו במאה חמישית והשישית לפני הספירה על ידי גאוטמה בודהה ונדד בכל רחבי אסיה.הוא התקבל בברכה בסין, יפן, ובארצות דרום מזרח אסיה, בעוד שבהודו מקום היווצרו הוא נעלם כמעט לגמרי והוחלף בדת ההינדואיזם. הבודהיזם הינו אורח חיים ודת אשר מטרתו למנוע סבל על פני היקום. הבודהיזם שם את הדגש על דרכו האינדיבידואלית של האדם. על פי הדרכתו של בודהה אפשר להשתחרר ממצב התודעה והסבל בעזרת מדיטציה ולהגיע לנירוונה.

במשך השנים התהוו בבודהיזם שני זרמים עיקריים - טהרוואדה ומהינה. 

טהרוואדה הינה המסורת הנזירית הקיימת בעולם והטכסטים הנקראים על ידי המאמינים כתובים בפאלי. זרם זה  קיים בסרי לנקה, הודו, בורמה, תאילנד,לאוס וקמבודיה והוא השריד השלם והעתיק ביותר לקאנון. ישנו דגש על התנהגות חיצונית חיובית ושחרור מהסבל של הקיום. בזרם זה הבודהה מוצג בדמות אדם בעל פנים ברורות, הנמצא באת מתוך 10 תנוחות אפשריות (מודרה).

הזרם השני הנקרא מהיינה מצוי בסינגפור ובעוד מדינות רבות והוא מאופיין בדמויות נוספות מלבד בודהה, הנקראות בודהיסאטווה- והם אנשים מלומדים שהגיעו להארה גם הם, אך בחרו להישאר בעולם הזה ולהיות מורים. בזרם הזה יש מספר רב של מודרות, מצבי ישיבה, דמויות, תלבושות וכו שנוצרו במהלך אלפי השנים על ידי אומנים מכל מקום ומקום. לפיכך כשנכנסים למקדש בסינגפור יהיו על יד הבודהה- דמויות נוספות ובכל מקדש יהיה דגש על דמות אחרת.

מקום הפולחן מתקיים בסינגפור בדרך כלל במקדשים, אך יש גם מזבחות פרטיים בבתים רבים וכן אוהלים גדולים הנפרשים באזורי מגורים בזמן של חג או טכס מסוים. 

המקדשים מחולקים בדרך כלל לפי ארצות המוצא של המאמינים והפרובינציה ממנה באו מסין. גם המקדש עצמו הוא העתק דומה של המקדש שנשאר בארץ המקור. כמו כן יש מקדשים לאלים מיוחדים- כמו לאלת הים, ומקדשים המשמשים למטרות מיוחדות- כמו "נישואי מתים" ועוד.

אחד הדברים המבלבלים בסינגפור - היא העובדה שבחלק גדול מהמקדשים הבודהיסטים- הסיניים, יש דמויות נוספות הלקוחות מהעולם הקודם לבודהיזם- טאואיזם ודאואיזם. תורות אלו שהתפתחו בסין נשארו פעילות לצד הבודהיזם גם היום בסינגפור, סין טאייואן . 

תופעה זו נקראת סינקרטיזם - ריבוי של דתות ואלים.
בסינגפור אפשר לראות את אל השאול, ואל גן עדן, במקדשים לצד בודהה.

לכל דת יש טכסים, פולחנים, חגים, תפילות, צבעים ותלבושות ואפילו ארכיטקטורה המאפיינים אותה. סמלים אלו התהוו במשך אלפי שנים והושפעו בכל מקום מהתרבות והמנהגים המקומיים וחלקם מתבצעים באופן שוטף בסינגפור.


להלן מספר מנהגים וטכסים בהם תיתקלו במהלך שהותכם בסינגפור:

Hungry Ghost Festival - חודש הרוחות הרעבות -

המתקיים בחודשים אוגוסט ואו ספטמבר (בחודש השביעי ללוח הירח) בכל רחבי האי הינו טקס טאואיסטי סיני. בתקופה זו מקיימים הסינים טכס "גאולה" לרוחות נודדות אשר לא מצאו עדין את מקומן בעולם הבא, ומביאים להם אוכל,פירות וכסף (מנייר) . הסינים מאמינים בחיים בעולם הבא, ובהמשך הקשר עם רוחותיהם של המתים. הטכס נפוץ מאד בסינגפור, וניתן להיתקל בו בכל פינה באי- לא רק במקדשים, אלא בצידי כבישים, על יד כניסות לבתים ובשטחים פתוחים. המאמינים ידליקו מקלות קטורת וישרפו כסף ולפעמים יוסיפו על יד המקלות גם תפוזים או מעין עוגות . במקדשים עצמם מתקיימות תפילות והבאת מתנות. המנהג שונה ביותר ממה שאנו מכירים מהארץ וכן מארצות המערב. 

Qing Ming Festival - 

טכס צינג מינג המתקיים בחודש אפריל בד"כ (ביום ה-15 ללוח השנה הירח) הינו טכס ניקוי הקברים ואכילה עם המתים- הרוחות. אחת לשנה עולים הסינגפורים לקברי יקיריהם ומנקים את המקום בצורה יסודית. קברים נטושים, שאין באים אליהם יותר, ינוקו גם הם על ידי אנשים אחרים. בביקור בבית קברות: לדוגמה Bukit Brown, ניתן לראות משפחות גדולות כולל ילדים וזקנים המגיעים למקום עם אוכל וכלים. לאחר שינקו  את הקברים יתיישבו כולם ויאכלו ביחד. עשן ירחף באוויר מעל האזור כתוצאה מהמדורות שהודלקו ועל מנת לשרוף את כל האשפה והעשבים שנוקו.

Mid Autom Festival - 

פסטיבל אמצע הסתיו הנופל בד"כ בסוף חודש ספטמבר (ב-15 לחודש השמיני ללוח הירח) ונקרא גם פסטיבל הירח נחגג באמצע החודש בו הירח מלא. החג מבטא את רעיון אחדות המשפחה, והסינים אוכלים עוגות מיוחדות הנקראות Moon Cakes, פומלות ותה סיני. הילדים יוצאים לרחובות עם מנורות נייר Lanterns. מספר אגדות קשורות לחג זה ואחת הידועות ביותר נוצרה במאה ה-13 בתקופת סוף שושלת מונגול ועלייתה של שושלת מינג. 

באגדה זו הועברו מסרים סודיים על ידי צבא מינג שרצה להוריד את הקיסר הקיים, בתוך עוגות הירח והצליח על ידי זה לנצח בקרב.

נהוג להביא בתקופה זו עוגות ירח כשמבקרים חברים ומשפחה ואפשר למצוא אותן במבחר גדול של צורות טעמים ואריזות.

בנוסף חוגגים סינים בכל העולם את ראש השנה הסיני בחודש פברואר בטכסים הדומים לאלו שהזכרנו למעלה, של שריפת מתנות, כסף, הדלקת קטורת ואוכל, וימי הולדת של בודהה, אלים נוספים, ופילוסופים סינים.

הערות
* כתובת הדואר האלקטרוני לא תוצג באתר.