הינדואיזם בסינגפור


01 Aug
01Aug

הדת השולטת בהודו היא הינדואיזם והיא הדת השלישית הכי גדולה בעולם אחרי הנצרות והאיסלם. 

לדת אין הגדרה אחת מדויקת והיא מעין "מטריה" לדעות, סיפורים ופילוסופיות אשר מבוססות על המסורת העתיקה VEDICT.
מקור המילה הינדו הוא משם הנהר Indus River הנמצא בצפון הודו והאירופאים קראו לאנשים שגרו על יד הנהר בשם זה. רק החל במאה ה-18 בעקבות הקולוניאליזם, החלו המערביים לקרוא לאנשים המאמינים בדת זו הינדואיסטיים.
ההינדואים מאמינים בגלגול נשמות, קרמה ובאמונה שהישועה מסבל העולם הזה תבוא דרך אמונתם. 

קיימות שלוש דמויות עיקריות אשר מהוות אחד - והן ברהמה,וישנו ושיוה. שלושתם ביחד מרכיבים את הדמות אליה מתפללים המאמינים הרבים. ברהמה נחשב ליוצר העולם- creator , וישנו נחשב למשמר העולם- preserver  ושיוה נחשב להורס- destroyer . 

כל אחד מהם רוכב או נע בעולם בעזרת חיה קדושה אחרת. ברהמן נע על גבי האווז או ציפור מיתולוגית דומה והוא מאופיין בארבע ראשים בפסלים ששרדו לאורך השנים. שיוה מזוהה עם LINGA – סמל פאלי המייצג את אברי המין האנושיים. היא רוכבת  על ננדי שור לבן. וישנו מוצג בד"כ עם ארבע ידיים שכל אחת מחזיקה סמל אחר ועל צאוורו כרוך נחש עם מספר ראשים.
שלוש הדמויות יכולות להופיע במספר צורות והתגלמויות ודבר זה מצריך ידע רב על מנת לשלוט בכל הידע.

מושג נוסף הקשור להינדואיזם הוא קסטות - השתייכות מעמדית של כל אדם בהודו. 

המעמד הגבוה ביותר הוא ברהמה- והאנשים השייכים לקסטה זו מרכיבים את העילית הלומדת והעשירה של הודו. הקסטה התחתונה נקראת- הטמאים, והם אנשים שיכולים להתחתן רק בינם לעצמם, ויש להם קושי גדול להתקדם בחיים. מערכת מעמדית זו הייתה נוקשה מאד במשך אלפי שנים, ורק בשנים האחרונות מתחילה להישמע ביקורת ורצון לשינוי מבפנים.

המקדשים ההינדואיסטיים מאד צבעוניים. הכניסה עוברת דרך שער גדול וצבעוני שעליו מוצגות דמויות וסמלים הינדואיסטים. בתוך המקדש מכוסה התקרה והקירות בד"כ בציורים מהמיתולוגיה ההודית. אנשי המקדש לבושים במעין חצאית וראשיהם מגולחים. תפקידם לתווך ולהעביר לאלים את בקשותיהם של האנשים, וכן בחזרה. 


קיימים מספר מנהגים ייחודיים אותם ניתן לראות בסינגפור-

הראשון נקרא Thaipusam – 

זהו מעין פסטיבל בו מקשטים המאמינים את עצמם ואת גופם בקישוטים רבים. חלקם תולים על גופם ווים וקונסטרוקציות גדולות, על מנת להראות את אמונתם ואת דבקותם באלוהיהם. מנהג זה קיים רק במספר קטן של מדינות וסינגפור בינן. הפסטיבל נחגג בעיקר על ידי הקהילה הטמילית מדרום הודו,  והוא מתקיים באמצע חודש פברואר בד"כ. מומלץ לראות לפחות פעם אחת את האירוע למרות שיש כאלה  שמרגישים רע מהמעמד.

Theemithi-Fire-walking הליכה על גחלים-
הליכה על גחלים הינו טכס הודי מיוחד בסינגפור. במהלך חודש נובמבר שלפני חג האורות- DEEPAVALI- יוצאים ההודים בהליכה ממקדשם ב"הודו הקטנה" לכיוון המקדש העתיק ביותר בסינגפור ב"ציינה טאון" , ובהגיעם למקום הם מביעים את אמונתם ומחויבותם לאל בהליכה על גחלים. רבים שואלים את עצמם כיצד יכולים מאמינים אלה לבצע את הטכסים הנ"ל, ואחת הסברות היא שהם נכנסים למצב מדטיטיבי, בו הם אינם מרגישים את הכאב.

דת ותרבות חיים זאת מורכבת מאד, ועל מנת לשלוט בכל הפרטים, כדאי להרחיב ולקרוא במקורות שונים.

הערות
* כתובת הדואר האלקטרוני לא תוצג באתר.