חגיגות התייפוסאם 2016


01 Aug
01Aug

חגיגות התייפוסאם 2016

מאת עודד לוי


מן המפורסמות היא שסינגפור מאפשרת חשיפה מזוקקת, בלי מאמץ מיוחד, למספר תרבויות אדירות שמיוצגות באי על ידי הקהילות האתניות השונות המרכיבות את העם הסינגפורי. 

מאז שעברנו לסינגפור (יולי 2014), שמעתי מכל עבר שחגיגות ה"תאיפוסאם" של הקהילה ההודית, הן בגדר חובה ושאסור להחמיץ אותן בשום פנים אופן.
בשנת 2015 פספסתי (טעות של טירון) והבטחתי לעצמי שאת הפעם הבאה אני לא מפספס. מכיוון שהבטחות שבועות ונדרים (זהירות, ספוילר) יש לקיים, התאריך ננעץ ביומן ועבר תיקוף מספר פעמים שכן על פי יודעי דבר יש לו נטייה לזוז ולהשתנות במהלך השנה.

תאיפוסאם הינו חג התרת הנדרים וגם שבח והודיה לאלים על שסייעו לקיים נדרים ומשאלות. אם תרצו, הגרסה ההינדית ליום כיפור שלנו, רק שכאן המונח "ועיניתם את נפשותיכם", מקבל משמעות אחרת... 

בערב החג שמנו את פעמינו לליטל אינדיה  – שני זוגות שמחים ובעיקר סקרנים.

את פנינו קיבלה שיירה ארוכה של צועדים, שהחלו את מסעם במקדש SRI SRINIVASA בשדרות ה Serangoon, כשפניהם למקדש SRI THENDAYUTHAPANU שנמצא על פינת   Clemenceauעם River Vally.

רוב הצועדים נשאו על ראשם מעין סירים מלאים בחלב, מנחה לאלים. ברקע נוגנו שירים ופסוקי תפילה טמיליים, בווליום משתנה.

מדי פעם עצר מאמין בצד השני של המדרכה וניפץ קוקוס לתוך מכל ענק. בהתחלה חשבנו שאולי זו סחורה מקולקלת שנרכשה ב"מוסטפה" אבל בירור קצר העלה שמדובר במנחה נוספת ושאם נשים לב, נראה שהמכל מונח מול פתח מקדש SRI VEERAMAKLIAMMAN .

התקדמנו לאורך השדרה בואכה מקדש SRI SRINIVASA כשלכל אורך השדרה עומדים אלפי מאמינים, רובם בבגדים בגווני צהוב וכתום, בסדר מופתי יש לציין.

ברחבה האחורית של המקדש ההכנות היו בעיצומן- מוזיקה רועשת, שירים, מעין ריקודים ובעיקר- הכנות לקראת הפולחן המרכזי של החג – ניקוב הגוף במגוון שיפודים, קרסים, מוטות, חרבות וכיו"ב 

ויתרנו על הרעיון לעמוד בתור הארוך פנימה, ואני התנחמתי שזה רק ערב החג ושלמחרת מגיע החלק העיקרי.

למחרת בבוקר יצאתי לדרך ופגשתי את הצועדים באזור Dhoby Ghaut ומהר מאוד נגלה לעיניי המראה המוזר, המהמם, המטורף, של צועדים הנושאים על גופם את ה"Kavadi", מעין גוף מתכתי גדול, דומה קצת לכלוב, שעליו קישוטים רבים, תמונות ופסלים של אלים וכל המבנה מחובר לגוף בקרסים ומוטות. לקח לי כמה דקות להתרגל למראות האלה והתחלתי להתקדם בשביל המקביל, יחד עם עדת המאמינים. עבור נושאי ה"Kavadi", מדובר בצעידה של לפחות 6 ק"מ (מליטל אינדיה) ובמשקל של לפחות 20 קילוגרם כך שהמשימה לא פשוטה בלשון המעטה.

המצעד התקדם לכיוון מקדש SRI THENDAYUTHAPANU  כשמדי פעם סדרנים עוצרים את התהלוכה על מנת לווסת את זרם האנשים. ניצלתי את הזמן כדי לשאול את הצועדים לפשר המנהגים השונים.

השאלה הראשונה נגעה לעובדה שעל אף שנושאי ה"Kavadi", מנקבים את גופם ביותר מ 20 נקודות שונות בממוצע, רובם ככולם לא מדממים. התשובה שקיבלתי היא שמדובר בהכנות ארוכות, פיזיות ומנטליות, הכוללות דיאטה צמחונית מיוחדת ובעיקר כניסה למצב מדיטטיבי שעיקרו התמקדות במחשבות חיוביות. נשים רשאיות להשתתף בפולחן הניקוב, אך רק מהצוואר ומעלה מכיוון שאסור להן לחשוף את גופן.

האל המרכזי אליו מכוונים את התפילות, השבח ההודיה והמנחות, הינו Lord Murugan. יש מסביבו מיתולוגיה שלמה וגם כאן מצאתי קווי דמיון לדת היהודית בכל האמור למלחמת בני אור בבני חושך וכו'.

כמעט על כל נושא "Kavadi", ובעצם מכל עבר, הבחנתי בסמל המוכר לנו כמגן דוד. זהו מסתבר אחד מכלי הנשק של Lord Murugan. הראיתי לחבריי למצעד את דגל ישראל והשמחה הייתה רבה !המצעד מסתיים בכניסה למקדש, כשמטבע הדברים האקסטזה מתגברת וכך גם רעש הנגינה והשירה. לאחר המעבר על פסלי האלים והגשת מנחות, יוצאים המאמינים לרחבה וכאן מגיע שלב שליפת החפצים ששופדו לגוף.

על כל נושא "Kavadi" מזנקים מספר מסייעים שמפנים אותו למתחם ובו מתחילים לשלוף מגופו את החפצים השונים במיומנות ודי בעדינות כך נראה. אבקת חיטוי נמרחת, הפנים נשטפות, וניכרת בהם ההקלה. התרשמתי מאוד מהעובדה שלמרות שהאזור היה גדוש בתיירים ובאנתרופולוגים לרגע (כמוני), החוגגים שמחו לשתף במידע ולענות על שאלות. אני לפחות השתדלתי לבוא ללא שיפוט ערכי. החגיגות נמשכו עד שעות הערב המאוחרות, כולל גרסאות הזויות משהו של דיסקו "Kavadi" שלא יצא לי לראות, אחרי הכול צריך להשאיר משהו לשנה הבאה...

כמה הערות לסיום:

  1. המידע ברובו מתבסס על הסברים שקיבלתי מפי מאמינים שצעדו בתהלוכה.
  2. מעניין לראות איך על אף המרחק הפיזי ולכאורה המנטלי, תרבויות שונות ודתות שונות חולקות רעיונות דומים שכנראה משרתים צרכים אנושיים בסיסיים, משותפים לכל בני האדם.
  3. כמעט כמו כל דבר בסינגפור, החגיגות והצעדות התנהלו בסדר מופתי ומי שמעוניין לצפות בשנה הבאה, אל חשש.
  4. ייתכן שהתמונות שאצרף לא בהכרח נעימות ומתאימות לכל אחד/ת.
הערות
* כתובת הדואר האלקטרוני לא תוצג באתר.