חג התייפוסאם Thaipusam


01 Aug
01Aug

חג תאייפוסם Thaipusam 

Thaipusam היא חגיגה דתית נהוגה בקהילות הטמילים ההינדים ברחבי העולם. פסטיבל זה  מציין את נצחונו של האל Murugan על השדים, אולם זאת גם הזדמנות עבור אנשים כדי להראות את מסירותם לאלים על ידי ביצוע משימה בשמם. 

מה משימה זו צריכה להיות - הדבר פתוח לפרשנות, חלק מהמאמינים יכינו מנחות במקדש וחלק אחר יקחו חלק במנהג הקיצוני יותר לנקב את בשרם עם ווי מתכת ושיפודים וכך לצעוד מספר קילומטרים  תוך כדי תפילות ושירה. הדוגמא הכי קיצונית לסיגוף עצמי היא אלו הנושאים על עצמם כלוב מתכת מקושט (Kavadi) המחובר לגוף עם אותם שיפודים.

הטייפוסאם הוא גם זמן להיטהרות ולכן רבים מהמאמינים יצומו, יתפללו ויגלחו את ראשיהם וראשי ילדיהם.

הפסטיבל נחגג אחת לשנה, בזמן ירח מלא של החודש הטאמילי בלוח התאילנדי, השנה זה יוצא 27/1/2013, יום ראשון הקרוב.

את ההכנות לצעידה , נעיצת הפירסינג והכנת המנחות תוכלו לראות במקדש ההינדי בליטל אינדיה Sri Srinivasa Perumal Temple. 

למקדש זה כדאי להגיע בשעות הערב המאוחרות, אז ההתרחשות בעיצומה ומתחילה הצעידה  (4.5קילומטרים!) לכיוון המקדש המרכזי Sri Thendayuthapani Temple הממוקם עשר דקות הליכה מקלארקי , על פינת  Clemenceau Avenue  עם River Valley Road. (האזור חסום -  מומלץ להגיע במונית). 

במקדש זה מסתיים הפסטיבל ואליו כדאי להגיע בשעות הבוקר של יום למחרת - יום שני 28.1.13 לצפות בהגעה של כל הצועדים עם הכלובים עליהם, בפירוק המחטים ובאכילת הארוחה הצמחונית להתאוששות.

בכתבתו של Reuben Lee מסינגפור, הוא מספר על מספר עובדות מדהימות המיוחסות לפסטיבל ההינדואיסטי "טייפוסאם" הנחגג בעיקר על ידי הודים ממדינת טמיל נאדו, אך במספר מדינות בעולם, כולל בסינגפור.
1. המילה עצמה מורכבת משתי מילים-  THAI- שם חודש, ו - PUSAM  שמו של כוכב. ומכך, שבעת הפסטיבל נמצא הכוכב  פוסאם במיקום הגבוה ביותר בחלל.
2. 48 שעות לפני הפסטיבל, כבר מתנזרים המאמינים מסקס, ושותים רק פעם אחת ביום חלב פרה (הנחשב כקדוש וטהור).
3. אחד המקומות הנפוצים בגוף לתליית מעין שיפודים, היא הלשון, ולפי המאמינים מקום זה נותן להם כוחות ואנרגיות חזקות.
את כל אלה, וכמובן עוד הרבה מראות, אפשר לחוות בזמן הטייפוסאם ב- 24/1/2016.

נשמע מזעזע? בעיני חלק מאיתנו זה נראה כך, אך הטקס מרתק ושווה צפייה! 

הערות
* כתובת הדואר האלקטרוני לא תוצג באתר.