חודש הרוחות הרעבות


01 Aug
01Aug

חודש הרוחות הרעבות

סנדרה גמזון

בחודש השביעי של לוח השנה הסיני או הלונארי (מלשון ירח. לוח השנה הסיני דומה ללוח השנה העברי בכך ששניהם פועלים על פי מעגל הירח) נפתחים, על פי האמונה הטאואיסטית והבודהיסטית שערי השאול ורוחות המתים יכולות להיכנס לעולם החיים. הרוחות מטיילות בעולמנו, מבקרות את משפחותיהן, חוגגות ומחפשות קורבנות.

ישנם שלושה תאריכים עיקריים בחודש זה:

היום הראשון בחודש הלונארי ( 26/7/2014 ), אז מכבדים את הרוחות באוכל כגון מנדרינות, תפוזים, בשר, אורז ועוגיות מיוחדות. מדליקים קטורת וכסף מנייר הנשרף מתוך אמונה שכך יכולים המתים להשתמש בו בעולם הבא ויש המאמינים כי הוא עשוי גם לשמש אותם עצמם בעולם הבא. מנחות אלו ניתן לשים או לראות כמעט בכל מקום. בבתים, ברחובות וכמובן במקדשים. חשוב לכבד את קרובי המשפחה המתים אך חשוב לא פחות לכבד מתים עריריים, על מנת שלא יפגעו בך. חודש הרוחות נחשב לחודש מסוכן והמאמינים נמנעים מהליכה בחושך, טיולים, מעבר דירה או פתיחת עסק חדש. גם שחייה נחשבת לדבר מסוכן במיוחד. הדבר מזכיר את תקופת בין המצרים, המתקיימת ב א' ועד ט' באב, בה לא נהוג להתחיל דברים חדשים כגון נישואין או בניית בית וכן לא רוחצים בים.

ב 15 בחודש הלונארי (20.8.2013) מתקיים פסטיבל הרוחות. ביום זה הרוחות נמצאות בשיאן וחשוב לכבדן באוכל משובח כדי שיהיו שבעות ומרוצות וכך יביאו מזל למשפחה. המאמינים מבצעים טקסים ביום זה על מנת להקל את סבל המתים.

היום האחרון (4.9.2013) הינו היום בו שוב נסגרים שערי השאול. הכוהנים הטאואיסטים מזכירים לרוחות על ידי תפילותיהם שהגיעה הזמן לשוב לשאול. כשהרוחות שוב ננעלות בעולמן, הן משחררות צעקת קינה.

תוכלו לראות טקסים רבים כמעט בכל מקום בסינגפור אך בעיקר בצ'יינה טאון ושכונת גיילנג. במקומות שונים בעיר יוצגו מופעי אופרה, תיאטרון בובות, ריקודים ועוד. אם תיתקלו באחד מהמופעים הללו, אתם מוזמנים לצפות אך בשום אופן אל תשבו בשורה הראשונה. שורה זו מיועדת ל"אורחים המכובדים". לקראת סוף הפסטיבל יודלקו מנורות צבעוניות וסירות נייר ישוטו בנהר על מנת להדריך את הרוחות בחזרה אל מקומן.

ש"א מוסיף:

טכסים יש בכל השכונות הסיניות בסינגפור.  שריפות חומרים ותקרובות אישיות ווטכסים המוניים. הסימן המעיד לטכס המוני זה פריסת אוהל. בטכס ההמוני תהיה ארוחה טובה, יהיה שולחן מלא אוכל וכיסאות ריקים בשביל הרוחות ( אליהו הנביא, מזכיר משהו). יתקיימו מכירות פומביות, הגרלות ויהיו הופעות של זמרות מסין.

הטכסים הכי מדהימים מתקיימים על ידי מדיומים בבתי הקברות, בעיקר ב Lim Chua Kang בערבים ובלילות בעיקר בסופי השבוע.

הערות
* כתובת הדואר האלקטרוני לא תוצג באתר.