ראש השנה הסיני


01 Aug
01Aug

ראש השנה הסיני - שנת הקוף

מאת ליאת שמחי

ראש השנה הסיני הוא אחד הפסטיבלים החשובים לסינים, אם לא החשוב ביותר. מה שבטוח הוא שזהו ללא ספק החג הכי ססגוני אחרי קריסמס שנחגג בסינגפור בהתלהבות ובהשקעה רבה. עם סיום חגיגות  ראש השנה הנוצרי החלו לקשט את האי בקישוטי ענק של קופים על כל צורותיהם וגדליהם, פנסי הלנטון המקסימים בצבעים, גדלים והדפסים שונים.
שנת הקוף הגיעה עלינו לטובה...
בכל קניון או חנות כזו או אחרת מושמעת גם גם מנגינה סינית שמתנגנת שוב ושוב ומברכת את העוברים והקונים בברכת שנה מוצלחת ושמחה...

Gong Xi Fa Cai

פרחים רבים נמכרים בתקופת החג - במשתלות ובדוכנים בשווקים והצמחים הכי "מבוקשים" בתקופה זו הם עצים עם תפוזים ומנדרינות ננסיים ) אגב שמרוססים בחומר מיוחד שמאפשר להם ל״שרוד״ כמעט חודש. העציצים מצויים בכל כניסה לחנות, משמשים כמתנה לחברים והדבר הבולט בהם זה הסרטים האדומים שקשורים להם על הענפים. התפוזים והמנדרינות הם סימן לעושר רב וצבעם מדמה את צבע הזהב המאפיין עושר. לרוב רואים במוניות או בחנויות לפחות 2 תפוזים נחים על הדלפק או על ה"דשבורד" .

ונסיים בריקוד האריה...ריקוד נפוץ ביותר בפולקלור הסיני. האריה הוא מלך החיות  והסינים רואים בו יצור השומר מפני שדים ורוחות רעות ומפיץ מזל טוב. ההיסטוריה של ריקוד האריה בסין החלה לפני למעלה מ-2000 שנים, במהלכם אף נכנס הריקוד לחצר המלוכה כאלמנט מבדר ומשעשע. 

גולת הכותרת של ריקוד האריה באה לידי ביטוי בראש השנה הסיני. ניתן לראות את הופעת ריקוד האריה במקומות ציבוריים ובכניסה לחנויות. בעלי העסקים תולים במקום גבוה מעטפה אדומה קשורה לראש של חסה ובתוכה כסף. האריה מתקרב לחסה כחתול סקרן, "מעכל" אותה, יורק את העלים לכל עבר, ושומר את הכסף. פעולה זו של האריה מסמלת מזל טוב לעסק, ומברכת אותו בשפע.  לכל אלו מתווספים, נפצים, זיקוקי דינור, וקונפטי המשתלבים בססגוניות ובשמחה.

הערות
* כתובת הדואר האלקטרוני לא תוצג באתר.